Фолієва кислота (Folic acid) інструкція із застосування

Адаптована інструкція

Склад:

Активні субстанції:

Фолієва кислота 1 мг.

Решта компонентів: цукор, крохмаль, кальцію стеарат.

Лікарська форма:

таблетки

Виробник:

Безпосереднє виробництво: АТ "Київський вітамінний завод", 04073, Київ, вул. Копилівська, 38

Фармакотерапевтична група:

Антианемічні засоби. Фолієва кислота та її похідні.

Фармакологічні властивості:

Фолієва кислота попадає до організму і перетворюється у кофермент (тетрагідрофолієва кислота) багатьох реакцій: дозрівання мегабластів, синтез нормобластів.

Фолієва к-та необхідна для:

  • еритропоезу;
  • утворення амінокислот, нуклеїнових кислот, піримідинів, інше.

Добре всмоктується у травній системі, зв'язується з білками, попадає в печінку, де і перетворюється на кофермент. Через пів години-годину досягає максимум концентрації у крові.

Виводиться за допомогою сечовидільної системи.

Показання до застосування:

Макроцитарні анемії.

Спру.

Анемії та лейкопенії в результаті радіації і впливу хімічних речовин.

Анемії після резекції шлунка, кишківника, в результаті туберкульозу кишківника і хр.гастроентеритів.

Перніціозні анемії, пелагра.

Протипоказання:

Індивідуальна непереносимість будь-якого компоненту.

Дефіцит В12, кобаламіну.

Пухлини.

Особливості застосування:

Якщо не встановлена етіологія анемії, не рекомендовано застосовувати фолієву кислоту.

Також не слід використовувати препарат протягом тривалого часу, і прийом потребує постійного слідкування за показниками крові.

Через вміст цукру в препараті, треба бути обережним хворим, які слідкують за рівнем цукру у крові.

З трьохрічного віку можна призначати Фолієву кислоту.

Застосування в період вагітності або годування груддю:

Призначають за рекомендацією лікаря вагітним з дефіцитом фолієвої кислоти та при підвищеному ризику рецидиву дефектів нервової трубки.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом:

Не виявлено.

Спосіб застосування та дози:

Краще приймати Фолієву к-ту одразу після їжі. Лікар індивідуально підбирає дозу та тривалість терапії.

Дорослим рекомендовано по одній-дві таблетці до трьох разів на день, але не більше п’яти. А дітям по одній таблетці, максимум два рази на день. Тривалість лікування - до місяця.

При макроцитарній анемії протягом двох тижнів дорослим дають по п’ять мг до трьох разів на день.

Вагітним, щоб підняти рівень гемоглобіну на першому триместрі, призначають по чотири міліграми фолієвої кислоти тричі на день протягом 3 місяців. Пізніше, цю дозу приймають один раз на добу.

Передозування:

Інтоксикації і посилення побічної дії засобу.

Терапія направлена на зникнення симптомів.

Побічні дії:

Можливі такі побічні дії:

нудота, блювота, метеоризм, неприємний гіркий присмак у роті, відмова від їжі, алергії, висип, почервоніння шкіри, свербіж, проблеми з диханням, зниження тиску, анафілактичні реакції, пропасниця, безсоння, судоми, порушення роботи нирок.

Лікарська взаємодія:

Прийом Фолієвої к-ти може знизити в крові фенобарбітал, фенітоїн та примідон.

На обмін Фолієвої к-ти можуть впливати такі: етанол, сульфасалазин, циклосерин, глютетимід, метотрексат та протизіплідні (пероральні).

Прийом анальгетиків, протисудомних, антацидів, хлорамфеніколу, неоміцину, поліміксину, антибактеріальних препаратів, сульфаніламідів, цитостатиків може знижувати засвоєння фолієвої к-ти.

Аспірин впливає на виведення фолату.

Фолієва кислота збільшує ефект літію та зменшує всмоктування цинку.

Протипоказаний одночасний прийом з мінеральними кислотами, лужними речовинами, відновниками, флюороурацилом.

Термін придатності:

36 місяців.

Умови зберігання:

Не перевищувати температурний режим 25 о С та тримати подалі від дітей.

Форма випуску / упаковка:

Тридцять таб-ок в картонній пачці.

Категорія відпуску:

Без рецепта.

Увага

Наведена наукова інформація є узагальнюючою, заснована на офіційно затвердженій інструкції по застосуванню і не може бути використана для прийняття рішення про можливість застосування конкретного лікарського препарату.

Офіційна інструкція

Склад:

  • діюча речовина: 1 таблетка містить фолієвої кислоти 1 мг;
  • допоміжні речовини: цукор, крохмаль картопляний, кальцію стеарат.

Лікарська форма:

таблетки

Основні фізико-хімічні властивості:

Таблетки плоскоциліндричної форми зі скошеними краями і рискою, блідо-жовтого кольору.

Виробник:

АТ "Київський вітамінний завод"

Місцезнаходження виробника:

04073, Київ, вул. Копилівська, 38

Фармакотерапевтична група:

Антианемічні засоби. Фолієва кислота та її похідні.

Фармакологічні властивості:

Фармакодинаміка.

Після прийому лікарського засобу фолієва кислота відновлюється до тетрагідрофолієвої кислоти, яка є коферментом, що бере участь у різних процесах метаболізму. Фолієва кислота необхідна для нормального визрівання мегалобластів та утворення нормобластів. Стимулює еритропоез, бере участь у синтезі амінокислот (у тому числі метіоніну, серину, гліцину і гістадину), нуклеїнових кислот, пуринів, піримідинів, бере участь в обміні холіну.

Фармакокінетика.

Після перорального прийому фолієва кислота добре і повністю всмоктується з травного тракту переважно у верхньому відділі дванадцятипалої кишки. Майже повністю зв'язується з білками плазми крові. Зазнає активації у печінці під дією ферменту дигідрофолат редуктази, перетворюючись у тетрагідрофолієву кислоту. Максимальна концентрація у крові досягається через 30-60 хвилин.

Виводиться нирками переважно у вигляді метаболітів; якщо прийнята доза значно перевищує добову потребу у фолієвій кислоті, то нирки починають екскретувати вітамін у незміненому стані. Виводиться з сечею шляхом клубочкової фільтрації; 5 мг перорально прийнятої фолієвої кислоти виводиться з організму через 5 годин. Під час гемодіалізу видаляється з системи кровообігу.

Показання до застосування:

Макроцитарні анемії, зокрема мегалобластні анемії у вагітних; для лікування спру з метою нормалізіції гемопоезу, усунення або зменшення клінічних проявів захворювання. Анемії та лейкопенії, зумовлені іонізуючою радіацією, хімічними речовинами, у тому числі ліками; анемії, що виникли внаслідок резекції шлунка або частини кишечнику; мегалобластні анемії, зумовлені туберкульозом кишечнику і хронічними гастроентеритами (при цих захворюваннях показана і без розвитку анемії), перніціозні анемії, пелагра. Як допоміжний засіб при депресіях та синдромі підвищеної тривожності, при лікуванні дисплазії шийки матки.

Протипоказання:

Підвищена чутливість до фолієвої кислоти або до компонентів лікарського засобу, дефіцит вітаміну В12, злоякісні новоутворення, злоякісні анемії, нелікований дефіцит кобаламіну.

Особливості застосування:

Лікарський засіб призначати з обережністю пацієнтам з анеміями невстановленої етіології, оскільки фолієва кислота може заважати діагностиці злоякісної анемії шляхом поліпшення гематологічних проявів хвороби, дозволяючи при цьому прогресувати неврологічним ускладненням.

Тривалий прийом фолієвої кислоти (особливо у високих дозах) не рекомендується через можливе зниження концентрації в крові ціанокобаламіну (вітаміну В12).

При лікуванні фолієвою кислотою необхідний систематичний контроль за станом крові.

Лікарський засіб містить цукор, що слід враховувати хворим на цукровий діабет і пацієнтам із синдромом глюкозо-галактозної мальабсорбції.

Фолієву кислоту застосовувати у поєднанні з іншими лікарськими засобами: при перніціозній анемії – тільки у комбінації з ціанокобаламіном, оскільки фолієва кислота, стимулюючи гемопоез, не запобігає розвитку неврологічних ускладнень (фунікулярного мієлозу тощо); при спру – у поєднанні з кислотою аскорбіновою, ціанокобаламіном, з проведенням гемотерапії.

У літніх людей перед початком довгострокової терапії необхідно провести тест на абсорбцію кобаламіну.

Цей лікарський засіб не призначений для здорових вагітних жінок, яким можна рекомендувати найнижчі дози, але необхідно призначати вагітним з дефіцитом фолієвої кислоти або жінкам, які мають ризик рецидиву дефектів нервової трубки.

Застосування в період вагітності або годування груддю:

З лікувальною метою лікарський засіб можна застосовувати за призначенням лікаря, у дозах та тривалістю, зазначених в інструкції.

Дефіцит фолієвої кислоти або порушення метаболізму фолієвої кислоти пов’язують з виникненням вроджених дефектів і деяких дефектів нервової трубки. Втручання у метаболізм фолієвої кислоти або дефіцит фолієвої кислоти внаслідок дії деяких лікарських засобів, наприклад протисудомних, протипухлинних препаратів на ранніх термінах вагітності призводить до вроджених аномалій.

Відсутність вітаміну або його метаболітів може також впливати на виникнення самовільного аборту та затримку внутрішньоутробного розвитку.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом:

Немає даних про негативний вплив фолієвої кислоти на здатність керувати транспортними механізмами.

Діти:

Протипоказане застосування лікарського засобу дітям віком до 3-х років.

Спосіб застосування та дози:

Фолієву кислоту приймати внутрішньо після їди.

Дозування та тривалість лікування визначає лікар залежно від характеру та перебігу захворювання.

З лікувальною метою лікарський засіб призначати дорослим по 1-2 мг (1-2 таблетки) 1-3 рази на добу. Максимальна добова доза – 5 мг (5 таблеток).

Дітям віком від 3 років, залежно від віку дитини і характеру захворювання, лікарський засіб призначати по 1 мг (1 таблетка) 1-2 рази на добу. Максимальна добова доза – 2 мг (2 таблетки).

Зазвичай курс лікування становить 20-30 днів.

При макроцитарній анемії лікарський засіб призначати дорослим по 5 мг 2-3 рази на добу протягом 10-15 днів.

Вагітним при зниженому рівні гемоглобіну у І триместрі вагітності фолієву кислоту призначати у дозі 4 мг на добу в комбінації з препаратами заліза протягом 3 місяців. Потім дозу фолієвої кислоти зменшувати до 4 мг 1 раз на тиждень.

Передозування:

Передозування фолієвої кислоти може маскувати дефіцит вітаміну В12.

Тривале і значне перевищення рекомендованих доз може спричинити небезпечне накопичення кристалів фолацина, що призводить до інтоксикації організму і посилення побічних ефектів.

Лікування. Відміна лікарського засобу, симптоматична терапія.

Побічні дії:

Лікарський засіб переноситься добре.

З боку травного тракту: нудота, блювання, здуття живота, метеоризм, відчуття гіркоти, анорексія.

З боку імунної системи: алергічні реакції, у тому числі висипання на шкірі, еритема, кропив'янка, свербіж і розлади дихання у результаті бронхоспазму, артеріальна гіпотонія, анафілактичні реакції.

З боку центральної нервової системи: пропасниця, розлад нічного сну, судоми.

З боку сечовидільної системи: гіпертрофія епітеліальних клітин у канальцях нирок і порушення їх функцій.

Лікарська взаємодія:

У пацієнтів з дефіцитом фолату застосування фолієвої кислоти може зменшити рівень фенобарбіталу, фенітоїну та примідону у плазмі крові та спричинити епілептичний напад. Дефіцит фолієвої кислоти можуть спричинити такі лікарські засоби як: протитуберкульозні препарати, антагоністи фолієвої кислоти, такі як піриметамін, триамтерен, триметоприм.

Пероральні протизаплідні засоби, етанол, сульфасалазин, циклосерин, глютетимід і метотрексат можуть впливати на метаболізм фолату.

Фолієва кислота підвищує метаболізм фенітоїну. Випадки зниження або зміни абсорбції можуть з'явитися при одночасному застосуванні холестираміну і фолієвої кислоти. Тому лікарський засіб необхідно приймати за 1 годину до або через 4-6 годин після прийому холестираміну.

Засвоєння фолієвої кислоти зменшується при одночасному застосуванні з анальгетиками, протисудомними препаратами, антацидами, хлорамфеніколом, неоміцином, поліміксинами, антибіотиками, сульфаніламідами, цитостатиками.

Ацетилсаліцилова кислота може збільшувати елімінацію фолієвої кислоти. Фолати підвищують ефективність літію. Закис азоту може спричинити гострий дефіцит фолієвої кислоти.

Уникати одночасної комбінації з флюороурацилом. Антацидні препарати, що містять алюміній або магній, можуть зменшити поглинання фолієвої кислоти, тому пацієнтам слід рекомендувати приймати антациди через 2 години після застосування фолієвої кислоти. Фолієва кислота може зменшувати всмоктування цинку в кишечнику.

Не можна застосовувати разом з мінеральними кислотами, лужними речовинами, відновниками, оскільки відбувається інактивація фолієвої кислоти.

Термін придатності:

3 роки. 

Умови зберігання:

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 °С. Зберігати у недоступному для дітей місці.

Форма випуску / упаковка:

По 10 таблеток у блістерах; по 10 таблеток у блістері; по 3 блістери у пачці.

Категорія відпуску:

Без рецепта.

Увага

Наведена наукова інформація є узагальнюючою, заснована на офіційно затвердженій інструкції по застосуванню і не може бути використана для прийняття рішення про можливість застосування конкретного лікарського препарату.

Редакція

Автор: Волошонович Алла
Лікар-ендокринолог
Кандидат медичних наук
Луганський державний медичний університет, факультет - лікувальна справа
Цей сайт використовує cookies. Ви можете змінити налаштування cookies в своєму браузері. Дізнатися більше.