Панкреатин форте (Multienzymes (lipase, protease etc.)) інструкція із застосування

Адаптована інструкція

Склад:

В 1 таблетці панкреатин, що має ферментатвну активність рівну 4500 ліполітичним ОД Рh Еur, 6000 амілолітичним ОД Рh Еur та 300 протеолітичних ОД Рh Еur.

Решта компонентів: допоміжні та формоутворюючі субстанції.

Лікарська форма:

таблетки

Виробник:

Безпосереднє виробництво: Вітаміни, ПАТ, Україна, 20300, Черкаська обл., м. Умань, вул. Ленінської Іскри, 31

Фармакотерапевтична група:

Засоби, що покращують травлення, включаючи ферменти. Поліферментні препарати (ліпаза, протеаза, амілаза)

Фармакологічні властивості:

Лужне середовище кишківника сприяє розчиненню оболонки таблетки, котра вивільняє ензими (амілази, ліпази, протеази). Саме вони поліпшують процес перетравлення білків, жирів та вуглеводів, їх адсорбцію в кишечнику; компенсують нестачу секреторної функції підшлункової залози.

Показання до застосування:

 • хвороби та стани, при яких підшлункова залоза не виділяє достатню кількість ферментів (панкреатит, муковісцидоз);
 • для покращення травлення: після резекції тонкого кишківника та шлунка, при вживанні рослинної жирної та незвичної їжі одночасно;
 • пришвидшення просування їжі по кишківнику, при розладах роботи кишечника;
 • при метеоризмі, для підготовки до діагностичних досліджень органів травлення.

Протипоказання:

Висока чутливість до будь-якого компоненту засобу. Панкреатит у гострій стадії, непрохідність кишківника, що виникає через обтурацію.

Особливості застосування:

Таблетки Панреатину форте не слід жувати, так як активні компоненти можуть подразнювати слизові покриви травного тракту.

Людям, що хворіють на муковісцидоз, варто бути уважними, адже при виникненні симптомів непрохідності кишківника необхідно звернутися за консультацією до лікаря.

Панкреатин форте перешкоджає адсорбції фолієвої к-ти та заліза.

Людям, що мають спадкові порушення метаболізму вуглеводів, не можна приймати Панкреатин форте, бо він містить лактозу.

Застосування в період вагітності або годування груддю:

Вагітним та жінкам у період лактації призначають, якщо вірогідна шкода для плода значно менша за очікувану користь для матері.

Дітям, котрим ще не виповнилося 6 років, не застосовують.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом:

Не властиво для Панкреатину форте впливати на оперативність реакції.

Спосіб застосування та дози:

Таблетки Панкреатину форте треба запивати достатнім об'ємом води (1 склянка). Дозу препарату та курс терапії визначає лікар (з огляду на стан пацієнта).

 • для покращення процесів травлення: 1-2 таб під час прийому їжі;
 • при вищезазначених патологіях: 2-4 таб під час прийому їжі. Зміна дозування можлива лише з дозволу лікаря.

Панкреатин форте для дітей застосовують лише з дозволу лікаря. Саме він визначає дозування та тривалість терапії. Зазвичай, це 1500 ліполітичних ОД Рh Еur/кг ваги для дітей 6-12 років, 15-20 тис ліполітичних ОД Рh Еur/кг ваги для дітей від 12 років.

Передозування:

Підвищення рівня сечової к-ти в організмі, виділення кристалів сечовини та карбонатів з сечею.

Побічні дії:

 • алергічні та анафілактичні реакції;
 • диспептичні явища, метеоризм, закреп, виникнення непрохідності кишківника;
 • хворі на муковісцидоз, при вживанні завищеної дози Панкреатину форте, можуть мати такі ускладнення: розлади травлення, виникнення кишкової непрохідності, звуження ділянок в тонкому кишківнику, виділення кристалів сечової к-ти с сечею.

Лікарська взаємодія:

Сумісний прийом з фолієвою к-тою та залізовмісними засобами зменшує іх всмоктування. Активність Панкреатину форте зменшується, якщо приймати його з антацидними медикаментами (що містять гідроксид магнію чи карбонат кальцію).

Термін придатності:

Придатний до вживання 2 роки.

Умови зберігання:

Температурний режим до 25 С, в сухому, недосяжному для дітей місці.

Форма випуску / упаковка:

20, 50 таб в картонній упаковці.

Категорія відпуску:

Без рецепта.

Увага

Наведена наукова інформація є узагальнюючою, заснована на офіційно затвердженій інструкції по застосуванню і не може бути використана для прийняття рішення про можливість застосування конкретного лікарського препарату.

Офіційна інструкція

Склад:

 • діюча речовина: панкреатин;
 • 1 таблетка містить панкреатину, що відповідає мінімальній ферментативній активності: 4500 амілолітичних ОД Ph. Eur.; 6000 ліполітичних ОД Ph. Eur.; 300 протеолітичних ОД Ph. Eur.;
 • допоміжні речовини: лактози моногідрат; натрію хлорид; кальцію стеарат; натрію кроскармелоза; повідон; кремнію діоксид колоїдний безводний; триетилцитрат; акрил-із білий 9ЗА18597 (суміш сухих речовин: метакрилатний сополімер тип С; тальк; титану діоксид (Е 171); кремнію діоксид колоїдний безводний; натрію гідрокарбонат; натрію лаурилсульфат).

Лікарська форма:

таблетки

Основні фізико-хімічні властивості:

Таблетки, круглої форми, вкриті оболонкою, з гладкою двоопуклою поверхнею, білого кольору, допускається наявність специфічного запаху. На розламі при розгляданні під лупою видно ядро, оточене одним суцільним шаром.

Виробник:

Вітаміни, ПАТ

Місцезнаходження виробника:

Україна, 20300, Черкаська обл., м. Умань, вул. Ленінської Іскри, 31

Фармакотерапевтична група:

Засоби, що покращують травлення, включаючи ферменти. Поліферментні препарати (ліпаза, протеаза, амілаза)

Фармакологічні властивості:

Ферментний препарат з підшлункових залоз великої рогатої худоби і свиней. Панкреатичні ферменти, що входять до складу препарату – ліпаза, амілаза і протеаза – полегшують процес перетравлювання білків, вуглеводів і жирів їжі, сприяючи повнішому всмоктуванню харчових речовин у тонкому кишечнику. При захворюваннях підшлункової залози препарат компенсує недостатність її зовнішньосекреторної функції і сприяє покращенню процесу травлення.

Завдяки кислотостійкому покриттю ферменти не інактивуються під дією соляної кислоти шлунка. Розчинення оболонки та вивільнення ферментів починається в дванадцятипалій кишці. Ферменти слабко всмоктуються у травному тракті, діють у просвіті кишечнику.

Показання до застосування:

Захворювання, які супроводжуються порушенням процесу перетравлювання їжі у зв’язку з недостатнім виділенням травних ферментів підшлунковою залозою, таких як хронічний панкреатит, муковісцидоз.

Стани після одночасної резекції шлунка та тонкого кишечнику, функціональне прискорення проходження їжі через кишечник, розлади кишечнику, одночасне вживання важкоперетравлюваної рослинної, жирної та незвичної їжі.

Здуття кишечнику та підготовка до рентгенологічних або ультразвукових діагностичних досліджень.

Протипоказання:

Підвищена чутливість до панкреатину або до одного з компонентів препарату. Гострий панкреатит, хронічний панкреатит у фазі загострення.

Належні заходи безпеки при застосуванні:

Препарат містить активні ферменти, які можуть пошкоджувати слизову оболонку ротової порожнини, тому таблетки слід ковтати цілими, не розжовуючи.

Кишкова непрохідність – це відоме ускладнення у хворих на муковісцидоз, тому у разі симптоматики, що нагадує цей стан, необхідно пам’ятати про можливе виникнення кишкових стриктур.

Для уникнення утворення сечокислих конкрементів при кишковій непрохідності слід контролювати їх вміст у сечі.

При тривалому застосуванні одночасно слід призначати препарати заліза. При муковісцидозі доза препарату повинна бути адекватна кількості ферментів, необхідній для всмоктування жирів, враховуючи кількість їжі, яка приймається. Порушення з боку травної системи можуть виникати у пацієнтів з підвищеною чутливістю до панкреатину або у хворих після резекції кишечнику в анамнезі.

Унаслідок застосування препаратів, що містять панкреатин, можливе зменшення всмоктування фолієвої кислоти, що може викликати необхідність її додаткового надходження в організм.

Препарат містить лактозу, тому не застосовувати пацієнтам зі спадковою непереносимістю галактози, дефіцитом лактази Лаппа або порушенням мальабсорбції глюкози-галактози.

Особливості застосування:

Препарат містить активні ферменти, які можуть пошкоджувати слизову оболонку ротової порожнини, тому таблетки слід ковтати цілими, не розжовуючи.

Для уникнення утворення сечокислих конкрементів при кишковій непрохідності слід контролювати вміст сечової кислоти у сечі.

Лікарський засіб знижує всмоктування заліза, тому при тривалому застосуванні одночасно слід призначати препарати заліза. Порушення з боку травної системи можуть виникати у пацієнтів з підвищеною чутливістю до панкреатину або у хворих після резекції кишечнику в анамнезі.

Застосування препаратів, що містять панкреатин, може зменшити всмоктування фолієвої кислоти, що може викликати необхідність її додаткового надходження в організм.

Лікарський засіб містить лактозу, тому, якщо у пацієнта встановлена непереносимість деяких цукрів, слід проконсультуватися з лікарем, перш ніж приймати цей препарат.

Лікарський засіб містить натрію кроскармелозу.

Застосування в період вагітності або годування груддю:

У період вагітності або годування груддю препарат приймати за призначенням лікаря, якщо очікувана користь для матері переважає потенційний ризик для плода/дитини.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом:

Не впливає.

Діти:

Препарат рекомендується для застосування дітям віком від 6 років.

Спосіб застосування та дози:

Доза препарату Панкреатин форте залежить від дефіциту панкреатичних ферментів у дванадцятипалій кишці і встановлюється лікарем індивідуально.

Якщо немає інших рекомендацій та у випадках вживання важкоперетравлюваної рослинної їжі, жирної або незвичної їжі приймати по 1-2 таблетки. В інших вищезазначених випадках при виникненні розладів травлення рекомендована доза становить 2-4 таблетки. При необхідності дозу препарату можна підвищити. Збільшення дози з метою зменшення симптомів захворювання, наприклад стеатореї або болю у животі, потрібно проводити тільки під контролем лікаря. Добова доза ліпази не повинна перевищувати 15000-20000 ліполітичних ОД Ph. Eur. на 1 кг маси тіла.

Таблетки слід проковтувати цілими, не розжовуючи, запиваючи великою кількістю рідини, наприклад 1 склянкою води.

Тривалість лікування визначається характером захворювання та встановлюється лікарем індивідуально.

Питання про дозування препарату та тривалість лікування для дітей вирішує лікар.

Препарат призначати у добовій дозі, що необхідна для нормалізації випорожнення, але не більше 1500 ліполітичних ОД Ph. Eur. на 1 кг маси тіла дитини віком до 12 років. Дітям віком від 12 років добова доза ферментів не повинна перевищувати 15000-20000 ліполітичних ОД Ph. Eur. на 1 кг маси тіла.

Передозування:

Симптоми. При прийомі надзвичайно високих доз препарату панкреатину спостерігалися гіперурикемія і гіперурикозурія, підвищення рівня сечової кислоти в плазмі крові.

Лікування. Відміна препарату, симптоматична терапія.

Побічні дії:

Розлади травного тракту: діарея, біль у животі, здуття живота, блювання, нудота, зміна характеру випорожнень, можливий розвиток непрохідності кишечнику, запор.

Алергічні реакції: відчуття свербежу, висипи на шкірі, кропив’янка, чхання, сльозотеча, бронхоспазм, анафілактичні реакції.

У хворих на муковісцидоз, які приймали високі дози панкреатину, спостерігалися звуження ілеоцекального відділу кишечнику і товстої кишки (фіброзуюча колонопатія), а також коліт. У разі появи незвичних абдомінальних симптомів або зміни характеру симптомів основного захворювання необхідно виключити можливість ураження товстої кишки, особливо якщо пацієнт застосовує більше 10 000 ОД Ph.Eur. ліпази/кг/добу.

Лікарська взаємодія:

Одночасне застосування Панкреатин форте з препаратами заліза і фолієвої кислоти може призвести до зниження їх всмоктування.

Одночасне застосування антацидних засобів, що містять кальцію карбонат і/або магнію гідроксид, може призвести до зниження ефективності панкреатину.

Термін придатності:

2 роки.

Умови зберігання:

В оригінальній упаковці при температурі не вище 25 ºС. Зберігати у недоступному для дітей місці.

Форма випуску / упаковка:

По 10 таблеток у блістері, № 10х2 або № 10х5 блістерів у пачці з картону.

Категорія відпуску:

Без рецепта.

Увага

Наведена наукова інформація є узагальнюючою, заснована на офіційно затвердженій інструкції по застосуванню і не може бути використана для прийняття рішення про можливість застосування конкретного лікарського препарату.

Редакція

Автор: Поліщук Ольга
Фармацевт
загальна фармація
Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, фармацевтичний факультет Національний університет охорони здоров’я України ім. П.Л. Шупика, загальна фармація
Цей сайт використовує cookies. Ви можете змінити налаштування cookies в своєму браузері. Дізнатися більше.