Азоту Закис (Nitrous oxide) інструкція із застосування

Азота Закись фото, інструкція
Немає Реєстрації
Дозування:
Азоту Закис газ стис. 50 атм у балон. метал.

Адаптована інструкція

Лікарська форма:

газ

Виробник:

Безпосереднє виробництво: Стиролбіофарм, ТОВ

Фармакотерапевтична група:

Засоби для загальної анестезiї.

Категорія відпуску:

Без рецепта.

Увага

Наведена наукова інформація є узагальнюючою, заснована на офіційно затвердженій інструкції по застосуванню і не може бути використана для прийняття рішення про можливість застосування конкретного лікарського препарату.

Офіційна інструкція

Склад:

діюча речовина: dinitrogen oxide; азоту закис – 97 %.

Лікарська форма:

газ

Основні фізико-хімічні властивості:

безбарвний газ, важчий за повітря, без відчутного запаху, не займається, підтримує горіння.

Виробник:

Стиролбіофарм, ТОВ

Фармакотерапевтична група:

Засоби для загальної анестезiї.

Фармакологічні властивості:

Фармакодинаміка. Засіб для інгаляційної загальної анестезії. Неспецифічно взаємодіє з мембранами нейронів, чим пригнічує передачу аферентних імпульсів у центральну нервову систему, змінює кірково-підкіркові взаємини. Має високу аналгезуючу активність. Малі концентрації спричиняють відчуття сп'яніння і легку сонливість.Стадія аналгезії досягається впродовж 2-3 хвилин при концентрації до 80 % і 20 % кисню в газовій суміші. Через 6-8 хвилин після короткочасної, але досить вираженої стадії збудження настає I стадія хірургічної анестезії. Підтримується загальна анестезія при концентрації азоту закису 40-50 % з відповідним збільшенням подачі кисню. Достатня релаксація скелетної мускулатури при цьому не досягається, тому азоту закис комбінується з іншими засобами для інгаляційної анестезії і міорелаксантами для досягнення необхідного ефекту. Пробудження настає через 3-5 хвилин. Збільшує частоту серцевих скорочень, виникає звуження периферичних судин, може підвищувати внутрішньоочний тиск, пригнічує дихання.Фармакокінетика. Азоту закис не спричиняє подразнення дихальних шляхів. Всмоктується в кров через легені. В організмі не метаболізується, знаходиться у розчиненому стані у плазмі, практично не зв'язується з гемоглобіном еритроцитів. Після припинення вдихання через 10-15 хвилин повністю виділяється через дихальні шляхи у незміненому вигляді. Розчинність у плазмі становить 45 % (об.), що у 15 разів вище розчинності кисню. Парціальний коефіцієнт: кров/газ – 0,46; мозок/кров – 1, жир/кров – 3. Анестезія настає швидко завдяки низькому парціальному коефіцієнту між кров’ю та закисом азоту. Повна анестезія досягається при концентрації анестетика від 65 % до 70 %, однак уже при концентрації анестетика 35-40 % настає виражений аналгетичний ефект. Збільшення концентрації до понад 70 % супроводжується розвитком гіпоксії. Азоту закис погано розчиняється у тканинах, величина максимальної альвеолярної концентрації (МАК) для неї – не більше 1 атм (105 кПа або 787,5 мм рт. ст.). Період напіввиведення (Т1/2) – 5-6 хвилин; виводиться повністю через легені (у незміненому вигляді, через 10-15 хвилин), невелика кількість – через шкіру. Проникність крізь гематоенцефалічний бар'єр (ГЕБ) і плацентарний бар'єр висока.

Показання до застосування:

Загальна анестезія, що не потребує глибокого наркозу та міорелаксації (у хірургії, оперативній гінекології, стоматології, для знеболювання пологів).Посилення наркотичної та аналгетичної дії інших анестетиків (у т.ч. лікувальний аналгетичний наркоз у післяопераційному періоді), травматичний шок (профілактика).Больовий синдром при гострій коронарній недостатності, інфаркті міокарда, гострому панкреатиті (купірування).Знеболення для виконання медичних процедур, що потребують відключення свідомості.

Протипоказання:

Гіперчутливість; гіпоксія; захворювання легень; захворювання нервової системи; хронічний алкоголізм; стан алкогольного сп'яніння (можливе виникнення збудження і галюцинацій). З обережністю застосовувати при черепно-мозковій травмі, підвищенні внутрішньочерепного тиску в анамнезі, внутрішньочерепній пухлині. Новонароджені (вік до 28 діб).

Належні заходи безпеки при застосуванні:

Особливості застосування:

Необхідно контролювати артеріальний тиск, частоту серцевих скорочень, серцевий ритм, стежити за станом дихання і газообміну, температурою. При тривалому застосуванні азоту закису у випадку лікування правця можливий розвиток мієлодепресії та агранулоцитозу. У медичного персоналу при тривалому контакті підвищується ризик розвитку лейкопенії. Під час застосування рекомендується періодичне відкачування газу з манжетки ендотрахеальної трубки. Суміші з ефіром, циклопропаном, хлоретилом у певних концентраціях вибухонебезпечні. Хворим на хронічний алкоголізм потрібні вищі концентрації.Крім малих хірургічних втручань, аналгезію азоту закисом можна здійснювати у транспортних засобах швидкої допомоги хворим з тяжкою механічною травмою та опіками. При подібних станах необхідний не наркоз, а ефективна аналгезія, яку можна забезпечити, використовуючи суміш, що містить 50-60 % азоту закису, подаючи його за допомогою портативних наркозних апаратів. Високий вміст кисню у суміші (не нижче 35 %) дає необхідний терапевтичний ефект оксигенації.

Застосування в період вагітності або годування груддю:

У період вагітності препарат застосовувати короткочасно в суміші з киснем при пологах. У період годування груддю використовувати короткочасно для виключення свідомості під час проведення медичних процедур. Використовувати інгаляцію 25-50 % закису азоту в суміші з киснем.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом:

Через можливі побічні реакції після виходу з загальної анестезії (післянаркозний делірій, сонливість) слід утриматись від керування автомобілем або виконання роботи, що потребує підвищеної уваги та швидкої реакції.

Діти:

Для дітей дози азоту закису підбирати індивідуально, до 70 % в дихальній суміші з киснем. Не застосовувати у період новонародженості (вік до 28 діб).

Спосіб застосування та дози:

Інгаляційно. Азоту закис застосовувати у суміші з киснем (при вмісті кисню не менше 30 %) та іншими засобами для інгаляційної анестезії за допомогою спеціальних апаратів для газового наркозу. Для купірування і профілактики больового синдрому лікувальний наркоз проводити при концентрації закису азоту 40-70 %. Для швидкого досягнення необхідної глибини загальної анестезії (вступний наркоз) концентрація азоту закису – 70 %, для підтримки загальної анестезії – 40-50 %; при необхідності додавати потужніші наркотичні засоби: барбітурати, фторотан, ефір. Після припинення подачі закису азоту слід продовжити подачу кисню впродовж 4-5 хвилин (для уникнення дифузійної гіпоксії).Для знеболювання пологів користуватися методом переривчастої аутоаналгезії з застосуванням суміші азоту закису (40-70 %) і кисню: породілля починає вдихати суміш при появі передвісників переймів і закінчує вдихання на висоті переймів або до їх завершення.Для виконання медичних процедур, що потребують відключення свідомості, інгаляції 25-50 % у суміші з киснем.Для дітей дози підбирати індивідуально, до 70 % у дихальній суміші з киснем.Для зменшення емоційного збудження, попередження нудоти і блювання та потенціювання дії показане проведення премедикації: внутрішньом'язове введення 1-2 мл 0,5 % розчину діазепаму (5-10 мг), 2-3 мл 0,25 % розчину дроперидолу (5,0-7,5 мг).

Передозування:

Симптоми: брадикардія, аритмія, недостатність кровообігу, зниження артеріального тиску, гіпертонічний криз, пригнічення дихання, делірій, гостра гіпоксія.Лікування: при брадикардії – введення 0,3-0,6 мг атропіну, при аритміях – корекція вмісту газів у крові; при недостатності кровообігу та артеріальній гіпотензії – введення плазми або плазмозамісних засобів, зменшення глибини або припинення загальної анестезії, при гіпертермічному кризі – припинення інгаляції, підвищення подачі кисню, введення антипіретиків, корекція порушень водно-сольового балансу і метаболічного ацидозу, у разі необхідності – дантролен (1 мг/кг) внутрішньовенно крапельно, який продовжувати вводити до зникнення симптомів кризу (максимальна сумарна доза –10 мг/кг).Для запобігання рецидиву кризу впродовж 1-3 діб після операції призначати дантролен внутрішньо або внутрішньовенно (4-8 мг/кг/добу в 4 розділених дозах). Пригнічення дихання або неадекватна післяопераційна вентиляція легенів обумовлюють необхідність зниження дози анестетика (якщо він ще застосовується), забезпечення прохідності дихальних шляхів і штучної вентиляції легенів. У разі розвитку делірію після виходу із загальної анестезії вводити малі дози наркотичного аналгетика.

Побічні дії:

Під час введення в наркоз – надшлуночкові аритмії, брадикардія, недостатність кровообігу; пригнічення дихання, злоякісний гіпертермічний криз.Після виходу з загальної анестезії – дифузна гіпоксія, післянаркозний делірій (відчуття тривоги, сплутаність свідомості, збудження, галюцинації, нервозність, рухове збудження); нудота, блювання, сонливість.При тривалому застосуванні (2-4 дні) – мегалобластна анемія, порушення гемопоезу, невропатії.

Лікарська взаємодія:

Засоби для інгаляційної анестезії, наркотичні аналгетики, транквілізатори, нейролептики, антигістамінні засоби посилюють дію препарату. Аміодарон підвищує ризик брадикардії (що не купірується атропіном) та артеріальної гіпотензії, ксантини – аритмій. Фентаніл і його похідні посилюють вплив на серцево-судинну систему (зниження частоти серцевих скорочень і хвилинного об'єму серця).Посилює ефекти гіпотензивних (особливо діазоксиду, гангліоблокаторів, хлорпромазину, діуретиків) та антикоагулянтів (похідних кумарину та індандіону) препаратів, а також засобів, що пригнічують центральну нервову систему і дихання.

Термін придатності:

5 років.

Умови зберігання:

Зберігати при температурі не вище 25 °С.

Форма випуску / упаковка:

У металевих балонах під тиском 50 атм. 

Категорія відпуску:

Без рецепта.

Додатково:

Місцезнаходження

84610, Україна, Донецька обл., м. Горлівка, вул. Горлівської дивізії, 97.

Додаткові дані

Дозування:
Азоту Закис газ стис. 50 атм у балон. метал.
Реєстрація:
№ UA/5158/01/01 від 12.07.2013. Наказ № 593 від 12.07.2013
МНН:

Увага

Наведена наукова інформація є узагальнюючою, заснована на офіційно затвердженій інструкції по застосуванню і не може бути використана для прийняття рішення про можливість застосування конкретного лікарського препарату.

Редакція

Автор: Волошонович Алла
Лікар-ендокринолог
Кандидат медичних наук
Луганський державний медичний університет, факультет - лікувальна справа
Цей сайт використовує cookies. Ви можете змінити налаштування cookies в своєму браузері. Дізнатися більше.