Ізодинітрат (Isosorbide dinitrate) інструкція із застосування

Адаптована інструкція

Лікарська форма:

розчин

Виробник:

Безпосереднє виробництво: Фармак, АТ, м. Київ, Україна

Фармакотерапевтична група:

Кардіологічні препарати. Вазодилятатори, що застосовуються в кардіології. Ізосорбіду динітрат.

Категорія відпуску:

Без рецепта.

Увага

Наведена наукова інформація є узагальнюючою, заснована на офіційно затвердженій інструкції по застосуванню і не може бути використана для прийняття рішення про можливість застосування конкретного лікарського препарату.

Офіційна інструкція

Склад:

1 ампула (10 мл) містить ізосорбіду динітрату водного в перерахуванні на суху речовину – 0,01 г;допоміжні речовини: натрію хлорид, вода для ін'єкцій.

Лікарська форма:

розчин

Основні фізико-хімічні властивості:

прозора, безбарвна рідина;

Виробник:

Фармак, АТ, м. Київ, Україна

Фармакотерапевтична група:

Кардіологічні препарати. Вазодилятатори, що застосовуються в кардіології. Ізосорбіду динітрат.

Фармакологічні властивості:

Фармакодинаміка Ізодинітрат® – антиангінальний препарат з групи органічних нітратів. Периферичний вазодилататор, що впливає переважно на венозні судини. Механізм дії пов'язаний з дією оксиду азоту (NO) у гладенькій мускулатурі судин. Оксид азоту викликає активацію гуанілатциклази і підвищує рівень цГМФ, що в остаточному результаті призводить до розслаблення гладеньких м'язів. За рахунок цього відбувається накопичення крові у венах із зменшенням венозного повернення до серця і зниженням підвищеного тиску наповнення, чим досягається зменшення переднавантаження. За рахунок зниження тонусу резистивних артеріальних судин падає периферичний судинний опір, чим досягається зменшення післянавантаження. Зниження кінцевого діастолічного тиску веде до зменшення екстравазального компоненту коронарного опору і поліпшення постачання кров'ю ішемізованих ділянок міокарда, особливо субендокардіальних. Препарат чинить також безпосередню коронаролітичну дію. За рахунок зменшення переднавантаження і периферичного артеріального опору зменшується робота серця і знижується потреба міокарда в кисні, що робить можливим зменшення зони інфаркту. Ізодинітрат® ефективний при лівошлуночковій недостатності при наявності або без інфаркту міокарда, ліквідує гіпертензію в малому колі кровообігу. Фармакокінетика. Після попадання в кровотік приблизно 30 % препарату зв'язується з білками плазми крові. Період напіввиведення при внутрішньовенному введенні становить 4 години. Препарат переважно метаболізується в печінці з утворенням двох активних метаболітів: ізосорбіду-5-мононітрату та ізосорбіду-2-мононітрату, що мають більш тривалі періоди напіввиведення. Екскретується нирками і через кишечник, переважно у вигляді метаболітів.

Показання до застосування:

гострий інфаркт міокарда, в тому числі ускладнений гострою лівошлуночковою недостатністю; гостра лівошлуночкова серцева недостатність будь-якої етіології (набряк легень); нестабільна стенокардія (передінфарктний синдром, загроза інфаркту міокарда);

Протипоказання:

Ізодинітрат® не можна застосовувати при:гіперчутливості до нітратних сполук;гострій судинній недостатності (шок, судинний колапс); вираженій гіпотензії (систолічний тиск нижче 90 мм рт. ст.); гіпертрофічній обструктивній кардіоміопатії, констриктивному перикардиті і тампонаді перикарда; кардіогенному шоку, якщо неможлива корекція кінцевого діастолічного тиску лівого шлуночка за допомогою внутрішньоаортальної контрпульсації або препаратів із позитивною інотропною дією;після нещодавно перенесеної травми голови або геморагічного інсульту;важких формах анемії, токсичному набряку легень,Відносні протипоказання: закритокутова глаукомі, гіпертиреозі.

Належні заходи безпеки при застосуванні:

Особливості застосування:

Вагітним і годуючим груддю жінкам препарат призначають тільки при наявності життєвих показань. З обережністю препарат застосовують за умови вираженого церебрального атеросклерозу, у хворих похилого віку, при гіповолемії, виражених порушеннях функції нирок і печінки тощо. Літнім людям слід призначати менші початкові дози Ізодинітрату® поступово збільшуючи дозу відповідно до рівня індивідуальної чутливості пацієнта Парентеральне введення Ізодинітрату® потребує постійного контролю артеріального тиску, частоти серцевих скорочень, розмірів серцевого викиду. При тривалому застосуванні може розвинутися толерантність до дії препарату. Інфузійні матеріали, вироблені з полівінілхлориду або поліуретану, викликають втрату активного складового в результаті адсорбції, що приходиться поповнювати за рахунок збільшення дози. Приготовлений робочий розчин Ізодинітрату® слід захищати від впливу інтенсивного світла. Розчин препарату сумісний з більшістю інфузійних середовищ: ізотонічний розчин натрія хлорида, 5 – 30% розчин глюкози, розчин Рінгера, білкові розчини.  Особливо ретельний лікарський нагляд необхідний при:гострому інфаркті міокарда зі зниженим тиском наповнення (варто уникати зниження систолічного артеріального тиску нижче 90 мм рт. ст.);аортальному і/або мітральному стенозі;захворюваннях, що супроводжуються підвищенням внутрішньочерепного тиску. Регулярне застосування ізосорбіду динітрату знижує швидкість психічних реакцій і здатність до концентрації уваги.

Застосування в період вагітності або годування груддю:

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом:

Діти:

Спосіб застосування та дози:

Препарат призначають тільки в умовах стаціонару. Дозування слід підбирати індивідуально для кожного хворого. Лікування варто починати з низьких доз і поступово збільшувати до необхідної. Рекомендуються дозування від 2 - 7 мг/годину. В окремих випадках дозу можна збільшувати до 10 мг/годину. Пацієнти із серцевою недостатністю потребують підвищених доз - в окремих випадках до 50 мг/годину. Середня доза складає приблизно 7,5 мг/годину.Розчин Ізодинітрату® 0,1 % треба вводити в розчиненому вигляді внутрішньовенно інфузійно за допомогою автоматичних інфузійних систем (або в крайньому випадку у вигляді краплинної інфузії) у лікарняних умовах під постійним моніторуванням показників серцево-судинної системи, артеріального тиску і частоти серцевих скорочень. Для приготування розчину концентрацією 100 мкг/мл (0,01%) - 50 мл 0,1% розчину Ізодинітрату® (5 ампул по 10 мл) необхідно розвести в 450 мл ізотонічного розчину хлориду натрію; Для приготування розчину концентрацією 200 мкг/мл (0,02%) - 100 мл 0,1% розчину (10 ампул по 10 мл) необхідно розвести в 400 мл ізотонічного розчину хлориду натрію.Таблиця розрахунку дози препарату.
Дозування  0,01 % розчин  0,02 % розчин
 мг/годину  мл/годину  Краплі/хвил.  мл/годину  краплі/хвил.
 1  10  3-4  5  1-2
 2  20  7  10 3
3  30  10  15 5
4  40  13  20 7
5  50  17  25 8
6  60  20  30  10
 7  70  23  35  12
 8  80  27  40  13
 9  90  30  45  15
 10  100  33  50  17
Залежно від клінічної картини, показників гемодинаміки та ЕКГ лікування може бути продовжене до 3 днів або довше. Під час лікування необхідний контроль таких показників серцево-судинної системи:артеріального тиску (не нижче 100 мм рт. ст.);ЕКГ-моніторинг;частоти серцевих скорочень;об’єму сечовиділення (катетер).

Передозування:

При передозуванні препарату спостерігається падіння артеріального тиску або ортостатична гіпотензія, що може супроводжуватися тахікардією, загальмованістю, запамороченням, головним болем, почуттям слабкості. При сильному падінні артеріального тиску може спостерігатися посилення симптоматики стенокардії. При передозуванні препарату можливе погіршення коронарної перфузії та збільшення розмірів інфаркту міокарда. Також наслідком передозування може бути втрата свідомості, відчуття тиснення в голові, слабкість і прискорення серцебиття, підвищення температури тіла, судоми, метгемоглобінемія. У випадку виникнення цих симптомів введення препарату припиняється, проводять симптоматичне лікування. При метгемоглобінемії в/в вводять метиленовий синій із розрахунку 1-2 мг/кг.

Побічні дії:

З боку серцево-судинної системи - ортостатична гіпотензія, колапс, іноді при різкому зниженні артеріального тиску може спостерігатись посилення стенокардії, тахікардія, відчуття жару, приливи крові до обличчя і шиї, брадикардія при різкій гіпотензії;з боку центральної нервової системи - занепокоєння, запаморочення, головний біль, слабкість, загальмованість, нечіткість зору;з боку системи травлення – нудота, блювання;з боку системи зору – звуження поля зору;В рідкісних випадках можливі алергічні реакції, ексфоліативний дерматит.

Лікарська взаємодія:

Гіпотензивні препарати, антагоністи кальцію, b-блокатори, інгібітори фосфодіестерази-5 (силденафіл) периферичні вазодилятатори, нейролептики, трициклічні антидепресанти, новокаінамід, хінідин та алкоголь посилюють гіпотензивну дію препарату. Комбінація Ізодинітрату® з дигідропирідиновими антагоністами кальцію може збільшувати ризик побічних ефектів. Симпатоміметичні засоби зменшують його антиангінальну активність. Одночасне застосування Ізодинітрату з дигідроерготаміном може призвести до збільшення концентрації дигідроерготаміну в крові і таким чином підсилити його дію. Препарат зменшує ефективність міотичних засобів. При застосуванні ізосорбіду динітрату разом із гепарином відмічається зниження антикоагулянтного ефекту останнього.

Термін придатності:

Зберігати в захищеному від світла і недоступному для дітей місці при температурі не вище 25 ºС. Термін придатності 3 роки.

Умови зберігання:

Форма випуску / упаковка:

По 10 мл в ампулах. По 5 або 10 ампул у пачці.

Категорія відпуску:

Без рецепта.

Додатково:

Загальна характеристика

міжнародна та хімічна назви: Isosorbide dinitrate; 1, 4, 3, 6-диангідро-Д-сорбіту-2,5-динітрат;

Форма випуску

Розчин для ін'єкцій 0,1%.

Адреса

04080, Україна, м. Київ, вул. Фрунзе, 63.

Увага

Наведена наукова інформація є узагальнюючою, заснована на офіційно затвердженій інструкції по застосуванню і не може бути використана для прийняття рішення про можливість застосування конкретного лікарського препарату.

Редакція

Автор: Жарікова Юлія
Лікар-педіатр
неонатолог

Донецький національний медичний університет ім. М. Горького, педіатричниий факультет

Цей сайт використовує cookies. Ви можете змінити налаштування cookies в своєму браузері. Дізнатися більше.