Адаптована інструкція

Склад:

Активні субстанції: 0,5 мг нітрогліцерину в 1 таблетці.

Допоміжні речовини: дповнені лактози моногідратом, крохмалем картопляним; цукором; кросповідоном; магнію стеаратом.

Лікарська форма:

таблетки

Виробник:

Безпосереднє виробництво: Мікрохім, НВФ, ТОВ, Україна, Луганська обл., Рубіжне, вул. Леніна, 33. Тел./Факс: (06453) 6-16-00, (06453) 6-35-00

Фармакотерапевтична група:

Вазодилататори, які застосовуються у кардіології. Органічні нітрати.

Фармакологічні властивості:

Таблетки нітрогліцерину діють безпосередньо на гладком'язову стінку як венозних, так і артеріальних судин за допомогою нітратних рецепторів. В результаті хімічного перетворення нітрогліцерину утворюється речовина циклічний гуанозин-3ь5'-монофосфат, що надає судинорозширювальну дію. Усунення вазоконстрикції призводить до пригнічення больових імпульсів, відповідно припинення стенокардії. Нітрогліцерин також покращує колатеральний кровообіг в коронарних судинах. Зниження венозного припливу до серця в результаті дилатації вен і зменшення судинного опору артерій, сприяють зменшенню кисневої потреби серця і нормалізації його роботи. Зниження тиску в судинах малого кола призводить до зменшення застійних явищ в легенях, що клінічно проявляється зменшенням ступеня вираженості задишки. Нітрогліцерин має судинорозширювальну дію і на мозкові судини, що обумовлює розвиток головного болю при прийомі препарату у деяких хворих. Нітрогліцерин знижує тонус гладкої мускулатури бронхів, жовчовивідних шляхів, органів травлення та сечовидільної системи.

Показання до застосування:

Купірування нападів стенокардії; при гострій лівошлуночковій недостатності для зменшення задишки, при гіпертонічному кризі в окремих випадках, при спастичних станах внутрішніх органів.

Протипоказання:

Гіперсенситивність до інгредієнтів препарату, виражена гіпотензія, колапс, шок, виражена брадикардія, гіпертрофічна кардіоміопатія з обструкцією вихідного тракту, прийом інгібіторів 5-фосфодіестерази; захворювання, пов'язані з розвитком гострої (інфаркт міокарда з залученням правого шлуночка, тромбоемболія гілок легеневої артерії) або хронічної правошлуночкової недостатності (стеноз мітрального отвору важкого ступеня, констриктивний перикардит, інші форми перикардиту з загрозою тампонади серця), закритокутова глаукома, недавно перенесені травми голови і внутрішньочерепні крововиливи.

Алергічні реакції після застосування нітрогліцерину.

Належні заходи безпеки при застосуванні:

Таблетки нітрогліцерин вимагають обережного використання у пацієнтів похилого та старечого віку, при одночасному призначенні з іншими вазодилататорами, в тому числі гіпотензивними препаратами.

Також обережно застосовувати нітрогліцерин пацієнтам з ознаками гіповолемії будь-якої етіології, при хронічній серцевій недостатності в стадії декомпенсації, хронічній нирковій або печінковій недостатності, анемії важкого ступеня, гіпотиреозі, важкому атеросклерозі мозкових судин.

Нітрогліцерин при тривалому застосуванні, особливо у великих дозах, здатний викликати звикання, що проявляється зниженням або відсутністю антиангінального ефекту. Для профілактики звикання слід користуватися схемою переривчастого призначення і дотримуватися безнітратного періоду до 10-12 годин на добу, бажані мінімальні дозування або перерв у прийомі в нічний час, коли більшість хворих зі стабільною стенокардією не потребують нітрати. При виникненні звикання треба тимчасово замінити нітрогліцерин на інший препарат з антиангінальними властивостями для відновлення чутливості рецепторів до нітратів. При розвитку головного болю необхідно поєднувати прийом препарату з валідолом або іншими ментолвмісними засобами.

На період прийому нітрогліцерину необхідно остерігатися теплових процедур, відвідування бань, саун.

Застосування в період вагітності або годування груддю:

Призначення нітрогліцерину здійснюється тільки за життєвими показаннями в період вагітності та лактації.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом:

З обережністю: нітрогліцерин здатний знижувати швидкість реакції.

Спосіб застосування та дози:

Таблетки Нітрогліцерин приймати під язик по 1 таб при нападі стенокардії. Також рекомендується самостійний повторний прийом нітрогліцерину до 3 таблеток з інтервалом 5 хвилин при відсутності або недостатній антиішемічній дії. При збереженні загрудинного болю з урахуванням триразового прийому препарату необхідно терміново звернутися за медичною допомогою, щоб запобігти або своєчасно діагностувати інфаркт міокарда. Слід враховувати, що протибольовий ефект нітрогліцерину в таблетках є короткочасним та зберігається впродовж години.

У дітей препарат не використовується через недостатність інформації про безпеку та ефективність його застосування.

Передозування:

Проявляється нудотою, блювотою, вираженою слабкістю, запамороченням, у важких випадках розвитком колапсу. Характерно також значне зниження артеріального тиску, ортостатичні реакції, ціаноз шкіри, часте дихання.

Побічні дії:

Представлені запамороченням, головним болем, слабкістю, підвищеною тривожністю або загальмованістю, розвитком інших психотичних реакцій, порушенням зору, алергічними реакціями, артеріальною гіпотензією, прискореним серцебиттям, ціанозом, гіперемією шкіри обличчя, порушенням травлення.

Лікарська взаємодія:

Одночасний прийом нітрогліцерину з іншими вазодилататорами, діуретиками, трициклічними антидепресантами, інгібіторами МАО здатний поглиблювати гіпотензию. Прийом нітрогліцерину та інгібіторів фосфодіестерази протипоказаний через ризик розвитку неконтрольованої гіпотензії. Атропін та інші холінолітики зменшують клінічну ефективність нітрогліцерину. Недостатній антиішемічний ефект нітрогліцерину може виявлятися при поєднанні з альфа-адреноміметиками, гістаміном, глюкокортикоїдами, стимуляторами центральної нервової системи. Застосування нітрогліцерину на фоні гепаринотерапії може супроводжуватися зниженням показників системи згортання крові і вимагати корекції дози гепарину. Нітрогліцерин і алкоголь не сумісні при паралельному прийомі, так як є загроза розвитку важкого колапсу аж до фатальних ускладнень з боку серцево-судинної системи. Також алкоголь може маскувати клініку ІХС. Необхідно враховувати, що прийом алкогольвмісних напоїв можливий мінімум після тригодинного інтервалу від моменту прийому нітрогліцерину.

Препарати, що мають в складі сульфгідрильні групи, сприяють відновленню чутливості рецепторів до нітрогліцерину.

Термін придатності:

До 2 років.

Умови зберігання:

При температурі до 30 ° С без можливості доступу дітям.

Форма випуску / упаковка:

Таблетки по 0,5 мг № 40 банках з маркуванням.

Категорія відпуску:

По рецепту.

Увага

Наведена наукова інформація є узагальнюючою, заснована на офіційно затвердженій інструкції по застосуванню і не може бути використана для прийняття рішення про можливість застосування конкретного лікарського препарату.

Офіційна інструкція

Склад:

  • діюча речовина: glyceryl trinitrate;
  • 1 таблетка містить 0,5 мг нітрогліцерину;
  • допоміжні речовини: лактоза, моногідрат; крохмаль картопляний; цукор; кросповідон; магнію стеарат.

Лікарська форма:

таблетки

Основні фізико-хімічні властивості:

Таблетки білого або білого з жовтуватим відтінком кольору, з плоскою поверхнею. Можлива шорстка поверхня таблетки.

Виробник:

Мікрохім, НВФ, ТОВ

Місцезнаходження виробника:

Україна, Луганська обл., Рубіжне, вул. Леніна, 33

Фармакотерапевтична група:

Вазодилататори, які застосовуються у кардіології. Органічні нітрати.

Фармакологічні властивості:

Фармакодинаміка.

Нітрогліцерин діє безпосередньо на гладенькі м'язи переважно венозних та артеріальних судин через нітратний рецептор, що знаходиться у гладком'язовій оболонці стінки судин. Нітрогліцерин у гладеньких м'язах ферментативно перетворюється, утворюючи оксид азоту (N0), що стимулює активність гуанілатциклази. Вона відповідає за утворення циклічного гуанозин-3'5'-монофосфату (цГМФ), що є медіатором релаксації.

Впливає на процеси центральної регуляції судинного тонусу та діяльність серця. Сприяє вивільненню катехоламінів у мозку та серці, що призводить до центрального пригнічення симпатичного та вазомоторного тонусу, непрямої симпатоміметичної дії на міокард, зміни конформації тропонін-тропоміозинового комплексу. Характер та інтенсивність дії нітрогліцерину на серце та периферичні судини залежить від взаємодії центральних та периферичних процесів. Пригнічення вазоконстрикторних рефлексів на коронарні судини, що є результатом центрального пригнічення больових імпульсів, сприяє купіруванню нападів болю при стенокардії. Антиангінальна дія нітрогліцерину зумовлена нормалізуючим впливом на обмін електролітів та енергетику міокарда, а саме: на ключові показники дихального ланцюга – співвідношення окиснених та відновлених форм нікотинамідних коферментів, активність НАД-залежних дегідрогеназ. Впливає на діяльність серця та системну гемодинаміку. Під впливом нітрогліцерину збільшується ретроградний кровотік внаслідок розширення та збільшення кількості функціонуючих колатералей. Непряма симпатоміметична дія, а також кумуляція циклічного АМФ у міокарді призводять до посилення його скоротливості. Крім цього, оксид азоту ефективно пригнічує як агрегацію, так і адгезію тромбоцитів. Зниження периферичного опору і зменшення венозного повернення – ефекти, пов'язані S3 розслабленням гладеньких м'язів судин, зменшенням перед- та постнавантаження на серце. Розширення вен призводить до зменшення кількості крові, що надходить до серця, зниження переднавантаження, а розширення артерій – до зменшення загального периферичного опору та зниження постнавантаження, що у кінцевому результаті проявляється полегшенням роботи серця та покращанням коронарного кровообігу.

Відбувається перерозподіл кровообігу у міокарді на користь вогнища ішемії, посилюється іонотропна функція міокарда. Знижується кінцево-діастолічний тиск у лівому шлуночку та розміри серця, що покращує кровопостачання найуразливішої до ішемії субендокардіальної ділянки міокарда. Послаблення периферичного венозного та артеріального опору та тиску наповнення серця кров'ю сприяє зменшенню витрат енергії лівим шлуночком та потреби міокарда у кисні. Тиск у легеневих капілярах знижується, що зумовлює призначення нітрогліцерину при інфаркті міокарда з набряком легень, а також при серцевій недостатності. При ішемічній гіпокінезії окремих ділянок міокарда відновлюється його скоротливість. Менінгеальні судини розширюються, судини внутрішніх органів звужуються, знижується тиск у системі легеневої артерії внаслідок вазодилатації та системного ефекту нітрогліцерину. Нітрогліцерин розслаблює гладенькі м'язи бронхів, жовчовивідних шляхів, травного тракту та сечовивідних шляхів. При експериментальному дослідженні не було виявлено тератогенної або токсичної дії на ембріон.

Фармакокінетика.

При сублінгвальному застосуванні ефект розвивається через 0,5-2 хвилин; 75 % хворих відзначають покращення протягом 3 хвилин, а ще 15 % – протягом 4-15 хвилин.

Нітрогліцерин, прийнятий сублінгвально, абсорбується слизовою оболонкою і надходить в основному у системний кровотік. Всмоктується 60-75 % прийнятої дози. Через 2-4 хвилини після прийому досягається максимальна концентрація у плазмі крові – 2,3 мкг/л, через 8 хвилин – знижується на 50 % і вже через 20 хвилин нітрогліцерин майже не визначається у крові. Швидко метаболізується у печінці. Нітроефіри багатоатомних спиртів швидко піддаються денітрації. Денітровані метаболіти, наприклад 1,2- та 3,4-динітрати, діють слабше і мають триваліший період напіввиведення порівняно з нітрогліцерином. Період напіврозпаду нітрогліцерину – майже 30 хвилин. Відщеплення нітрогруп відбувається послідовно як шляхом утворення неорганічних нітритів, так і з утворенням нітратів. З органічної частини молекули нітроефірів утворюються спирти, альдегіди та органічні кислоти. Через 4 години після застосування препарату нітроефіри (початковий продукт) майже не визначаються. Найактивніше метаболізуються у печінці, нирках та крові. Нітроефіри розщеплюються двома шляхами: за допомогою глютатіонзалежної редуктази, що локалізована в основному у розчинній фракції гепатоцитів, та за допомогою ферменту, який не потребує відновленого глутатіону. Препарат метаболізується у першу чергу в артеріо-венозному судинному руслі, дифундує у клітини гладеньких м'язів, де перетворюється на оксид азоту. Незначна частина препарату, переважно під впливом глутатіон-S редуктази, біотрансформується у печінці до ди-, мононітратів і гліцерину. При прийомі внутрішньо більша частина препарату метаболізується у печінці (ефект «першого проходження»). Значна частина динітрату і мононітрату утворює кон'юнгати з глюкуроновою кислотою. Екскреція метаболітів нітрогліцерину відбувається головним чином нирками, частина метаболітів екскретується через легені з видихуваним повітрям. Загальний кліренс нітрогліцерину становить 25-30 л.

Період напіввиведення – 4-5 хвилин. Період напіввиведення метаболітів – 4 години.

Показання до застосування:

Купірування і короткочасна профілактика нападів стенокардії.

Протипоказання:

Підвищена чутливість до нітратів та допоміжних компонентів препарату; церебральна ішемія, брадикардія (менше 50 уд/хв), артеріальна гіпотензія (систолічний артеріальний тиск нижче 90 мм рт.ст.), шок, колапс, гіпертрофічна обструктивна кардіоміопатія, одночасне застосування інгібіторів фосфодіестерази-5 (ФДЕ-5) (силденафілу, тадалафілу, варденафілу), підвищення внутрішньочерепного тиску, тампонада серця, закритокутова форма глаукоми з високим внутрішньоочним тиском, токсичний набряк легенів, крововилив у мозок, нещодавно перенесена травма голови, геморагічний інсульт, аортальний стеноз, стани, що супроводжуються зниженням тиску заповнення лівого шлуночка (гострий інфаркт міокарда, ізольований мітральний стеноз, констриктивний перикардит).

Особливості застосування:

Необхідно з обережністю, зіставляючи ризик та користь, приймати препарат при: неконтрольованій гіповолемії, хворим на серцеву недостатність при нормальному або низькому тиску в легеневій артерії, тяжкій анемії, гіпертиреозі, порушенні мозкового кровообігу, тяжкій нирковій та/або печінковій недостатності (ризик розвитку метгемоглобінемії).

Слід з обережністю застосовувати пацієнтам з вираженим церебральним атеросклерозом, пацієнтам літнього віку. У період лікування не допускається вживання алкоголю; протипоказані відвідування бані, сауни, гарячий душ.

Таблетку не можна розжовувати, оскільки через слизову оболонку порожнини рота в системний кровотік може надійти надмірна кількість діючої речовини.

До нітрогліцерину, як і до інших органічних нітратів, при частому застосуванні може розвинутися звикання (толерантність), яке потребує підвищення дозування. При тривалому застосуванні Нітрогліцерину для запобігання виникнення толерантності рекомендується переривчастий прийом препарату протягом доби (з інтервалом 10-12 годин) або одночасне призначення антагоністів кальцію, інгібіторів АПФ або діуретиків. За необхідності при розвитку толерантності іноді слід тимчасово відмінити застосування Нітрогліцерину (на декілька днів) і замінити його антиангінальними засобами інших фармакотерапевтичних груп.

Перед застосуванням препарату вперше слід проконсультуватися з лікарем!

Обов'язково слід повідомити лікаря про попередню реакцію на прийом ліків цієї групи.

При прийомі нітрогліцерину можливе значне зниження артеріального тиску і поява запаморочення при раптовому переході у вертикальне положення з положення лежачи або сидячи; при застосуванні алкоголю, при виконанні фізичних вправ у жарку погоду.

Якщо нечіткість зору або сухість у роті зберігаються або значно виражені, лікування необхідно припинити.

Вираженість головного болю при прийомі препарату може бути зменшена зниженням його дози та/або одночасним прийомом валідолу.

Ризик розвитку метгемоглобінемії, що проявляється ціанозом і зміною кольору крові, зростає при тривалому безконтрольному прийомі нітрогліцерину, прийомі високих доз препарату хворим із печінковою недостатністю. При розвитку метгемоглобінемії нітрогліцерин необхідно терміново відмінити і застосувати антидот – метилтіонінію хлорид (метиленовий синій). У разі необхідності подальшого застосування нітратів – обов'язковий контроль за вмістом метгемоглобіну.

Перед застосуванням препарату вперше слід проконсультуватися з лікарем!

При встановленій непереносимості деяких цукрів. Слід проконсультуватися з лікарем, перш ніж приймати цей лікарський засіб.

Містить 0,005 г цукрози на дозу. З обережністю застосовувати хворим на цукровий діабет.

Містить 0,0289 г лактози на дозу. З обережністю застосовувати хворим на цукровий діабет

Препарат містить лактозу, тому його застосування протипоказане пацієнтам із рідкісними спадковими станами, такими як непереносимість галактози, недостатність лактази або з синдромом глюкозо-галактозної мальабсорбції.

Застосування в період вагітності або годування груддю:

Застосування нітрогліцерину у період вагітності або годування груддю протипоказане.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом:

При керуванні транспортними засобами або іншими механізмами, що потребують підвищеної уваги, прийом нітрогліцерину може призвести до зниження швидкості реакції.

Діти:

Досвіду застосування препарату дітям немає, тому не рекомендується його застосовувати цій віковій категорії пацієнтів.

Спосіб застосування та дози:

Застосовувати дорослим.

Призначаючи препарат вперше, необхідно дослідити його вплив на рівень артеріального тиску. Контроль за ефективністю застосування Нітрогліцерину необхідно здійснювати за частотою серцевих скорочень та рівнем артеріального тиску.

При стенокардії нітрогліцерин слід приймати сублінгвально одразу після виникнення нападу. Звичайна доза препарату – 1 таблетка, для багатьох хворих зі стабільною стенокардією ефективною є і менша доза. Тому якщо біль швидко минає, залишок таблетки, що не встигла повністю розчинитися, рекомендується виплюнути. При відсутності антиангінальної дії протягом перших 5 хвилин необхідно прийняти ще 1 таблетку.

У разі відсутності терапевтичного ефекту після прийому 2-3 таблеток необхідно негайно викликати лікаря (вірогідність розвитку інфаркта міокарда)!

Нітрогліцерин діє протягом 30 хвилин. При частих нападах стенокардії доцільно призначати пролонговані препарати нітрогліцеринового ряду. Однак, якщо напад стенокардії розвивається при лікуванні пролонгованими нітратами, для зняття гострого нападу необхідно застосовувати нітрогліцерин. Толерантність до сублінгвальних форм нітрогліцерину розвивається рідко, проте при її виникненні у деяких хворих дозу препарату слід поступово збільшувати, доводячи її до 2-3 таблеток.

Передозування:

Симптоми: зниження артеріального тиску (нижче 90 мм рт. ст.) з ортостатичною дисрегуляцією, головний біль, сильне запаморочення, непритомність, часте серцебиття, нудота та блювання, задишка, виражена слабкість, сонливість, підвищена температура тіла, відчуття жару, артеріальна гіпотензія, підвищене потовиділення, озноб.

При застосуванні високих доз (більше 20 мкг/кг) – колапс, ціаноз губ, нігтів або долонь, метгемоглобінемія, диспное та тахипное.

Лікування: перевести хворого у горизонтальне положення, підняти ноги, у тяжких випадках призначати плазмозамінники, симпатоміметики, кисень, при метгемоглобінемії – метиленовий синій.

Побічні дії:

З боку центральної нервової системи: нечіткість зору, «нітратний» головний біль (особливо на початку курсу лікування, при тривалій терапії зменшується), запаморочення та відчуття слабкості, тривожність, психотичні реакції, загальмованість, дезорієнтація.

З боку серцево-судинної системи: артеріальна гіпотензія, рефлекторна тахікардія, рідко (особливо при передозуванні) – ортостатичний колапс, ціаноз, метгемоглобінемія, почервоніння обличчя.

З боку травного тракту: можливі нудота, блювання, сухість у роті, біль у животі.

З боку імунної системи: алергічні реакції, у тому числі шкірні висипання, свербіж; гіперемія шкірних покривів, блідість, анафілактичний шок.

Інші: збудливість, порушення зору, загострення глаукоми, гіпотермія, відчуття жару.

Іноді при раптовому зниженні артеріального тиску може спостерігатися посилення симптомів стенокардії (парадоксальні «нітратні» реакції).

Лікарська взаємодія:

При одночасному застосуванні з іншими вазодилататорами, гіпотензивними засобами, інгібіторами АПФ, блокаторами «повільних» кальцієвих каналів, інгібіторами фосфодіестерази (див. розділ «Протипоказання»), діуретиками, трициклічними антидепресантами, інгібіторами МАО, етанолом та етанолвмісними препаратами, бета-адреноблокаторами, прокаїнамідами, хінідином, новокаїнамідом посилюється гіпотензивна дія нітрогліцерину.

Інгібітор фосфодіестерази (силденафілу, тадалафілу, варденафілу) – протипоказане одночасне застосування нітрогліцерину з цими препаратами, оскільки існує потенційна небезпека неконтрольованої артеріальної гіпотензії, небезпечних для життя серцево-судинних ускладнень.

Атропін та інші препарати, що чинять М-холінолітичну дію, можуть знижувати ефект нітрогліцерину внаслідок зниження секреції та біозасвоєння препарату.

Застосування з дигідроерготаміном може призвести до підвищення його концентрації у плазмі крові та підвищення артеріального тиску (внаслідок підвищення біодоступності дигідроерготаміну).

При одночасному застосуванні з гепарином можливе зниження антикоагулянтної дії останнього (після відміни препарату можливе значне зниження згортання крові, що може потребувати зниження дози гепарину).

Фенобарбітал активує метаболізм нітратів у печінці. Альфа-адреноміметики, гістамін, пітуїтрин, кортикостероїди, стимулятори центральної нервової системи, отрута бджіл, змій, надмірна інсоляція знижують антиангінальний ефект нітрогліцерину. Саліцилати підвищують рівень нітрогліцерину у крові, барбітурати прискорюють його метаболізм. Донатори сульфгідрильних груп (каптоприл, ацетилцистеїн, унітіол) відновлюють знижену чутливість до нітрогліцерину.

Термін придатності:

2 роки.

Умови зберігання:

Зберігати при температурі не вище 30 °С в оригінальній упаковці, подалі від вогню. Зберігати у недоступному для дітей місці.

Форма випуску / упаковка:

По 40 таблеток у банках з маркуванням українською мовою.

Категорія відпуску:

По рецепту.

Увага

Наведена наукова інформація є узагальнюючою, заснована на офіційно затвердженій інструкції по застосуванню і не може бути використана для прийняття рішення про можливість застосування конкретного лікарського препарату.

Редакція

Автор: Поліщук Ольга
Фармацевт
загальна фармація
Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, фармацевтичний факультет Національний університет охорони здоров’я України ім. П.Л. Шупика, загальна фармація
Цей сайт використовує cookies. Ви можете змінити налаштування cookies в своєму браузері. Дізнатися більше.