Адаптована інструкція

Склад:

В 1 таблетці 500 мг інозин пранобексу.


Решта компонентів: допоміжні та формоутворюючі речовини.

Лікарська форма:

таблетки

Виробник:

Безпосереднє виробництво: АТ "Київський вітамінний завод", 04073, Київ, вул. Копилівська, 38

Фармакотерапевтична група:

Противірусні засоби для системного застосування

Фармакологічні властивості:

За рахунок блокади процесів відтворення вірусної РНК, Новірин чинить противірусний ефект.


Також проявляє імуномодулюючі властивості, шляхом стимуляції синтезу цитокінів, диференціації та проліферації Т- і В-лімфоцитів, продукцію інтерлейкінів 1 і -2.


Препарат попереджує післязастудне ослаблення синтезу білків та РНК клітин. Це допомагає нормалізувати роботу імунітету, підвищити стійкість до вірусів та пришвидшити усунення осередків інфекції.


Повністю Новірин виводиться через 2 доби.

Показання до застосування:

 • захворювання у осіб з пониженим імунітетом, спричинені вірусами: кору, грипу, ГРВІ, парагрипу, бронхіту, паротиту;
 • хвороби, викликані вірусами: герпесу (І та ІІ тип, генітальний), паненцефалітом, віспи та оперізуючого лишаю, Епштейна-Барра, гепатиту В, цитомегало- та папіломавіруси;
 • повторні інфекції дихальної сечовивідної та статевої системи у осіб зі слабким імунітетом;
 • також дієвий проти внутрішньоклітинних збудників.

Протипоказання:

 • висока чутливість бодай до одного зі складників засобу;
 • загострення подагри;
 • гіперурикемія.

Особливості застосування:

Призначають дітям, котрим виповнився один рік.


Доцільно починати терапію засобом на початку захворювання, як окремо так і в багатокомпонентному лікуванні.


Новірин провокує зміну кількості сечової кислоти в організмі (підвищує). Хворим на подагру, уролітіаз, гіперурикемію та недостатністю функцій нирок протягом лікувального курсу слід перевіряти рівень сечової кислоти.

Застосування в період вагітності або годування груддю:

Вагітним та жінкам, що вигодовують, не призначають.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом:

Здатен викликати запаморочення, тому, при прояві подібних ефектів, краще утриматися від керування, щоб не нанести шкоди собі або оточуючим.

Спосіб застосування та дози:

Новірин приймати перорально після їди з однаковими часовими інтервалами. Середній лікувальний курс - 5-14 діб, котрий можуть назначити повторно через тиждень.


ГРВІ, грип, парагрип: 5-7 діб та ще два дні після зникнення симптомів, вірусний бронхіт: 14-28 діб, лабіальний герпес та оперізуючий лишай: 10-14 днів (доки не минуть симптоми). Пити дітям 50мг/кг ваги, дорослим по 2 таб в 3-4 рази на день.


Генітальний герпес: гостра стадія 2 таб тричі на день, 5-6 діб; період ремісії по дві таб раз/день, терапія може тривати півроку.


Паротит: 70 мг/кг в 3-4 прийоми 7-10 діб.


Кір: 100 мг/кг в 3-4 прийоми 7-14 діб.


Афтозний стоматит: 70 мг/кг в 3-4 прийоми шість-вісім діб, після 50 мл/кг в 3-4 рази двічі на тиждень, курсом шість тижнів.


Інфекційний мононуклеоз: курс 8 днів, інфекції цитомегаловірусами: 25-30 днів. По 50 мг/кг в 3-4 прийоми.


Паненцефаліт: 50-100 мг/кг в 6 прийомів через кожні 4 години 8-10 діб. Після перерви повторюють від одного до дев’яти курсів.


ВПЛ: дві таб-ки тричі/добу, 2-4 тижні. Для дорослих лікування препаратом поєднують з кріотерапією або СО2 лазерною терапією.


Гепатит В: дорослим по 2 таб в 3-4 прийоми 15-30 діб, після по 2 таблетки один раз в день курсом 2-6 місяця.


Інфекції дихальної сечовивідної та статевої сис-ми у осіб зі слабким імунітетом: призначення встановлює лікар, зваживши стан хворого.

Передозування:

Такі епізоди не зафіксовані. Проте, надмірні дози можуть викликати прояви побічних дій.

Побічні дії:

Зростає концентрація сечової кислоти в крові та сечі, це минає після припинення лікування Новірином.


Якщо Новірин вживати > 90 діб:


 • часто виникаючі: шкірні прояви алергії, погіршення самопочуття, біль в голові, запаморочення, біль у суглобах, нудота, блювота, зростання концентрації печінкових ферментів та азоту в сечовині.
 • не часто виникаючі: порушення сну, кишкові розлади, збільшене виділення об`єму сечі.
 • зрідка виникаючі: кропивниця, набряки, втрата апетиту.

Лікарська взаємодія:

Л/з з алопуринолом, фуросемідом, індапамідом, етакриновою кислотою, хлорталідоном, торасемідом, гідрохлортіазидом + Новірин – збільшення виведення сечової к-ти. Це слід враховувати.

Термін придатності:

Придатний до вживання 2 роки.

Умови зберігання:

Температурний режим до 30С, в сухому місці, недосяжному для дітей.

Форма випуску / упаковка:

Картонна упаковка, в якій міститься 20 чи 40 таблеток.

Категорія відпуску:

По рецепту.

Додатково:

Поширені запитання.


Чи можна пити Новірин вагітним?


Тільки в разі потреби і тільки за призначенням лікаря.


Як приймати Новірин для профілактики грипу?


В інструкції немає вказівок, щодо прийому Новірину з метою профілактики. Проконсультуйтеся з лікарем про профілактичні методи і препарати.


Коли треба пити Новірин?


Приймати всередину, після їжі і через рівні проміжки часу; при необхідності таблетку можна розжувати, подрібнити і/або розчинити в невеликій кількості води безпосередньо перед застосуванням.


Для чого потрібен Новірин?


Новірин рекомендований для лікування різних вірусних інфекцій, зокрема: ГРВІ (грип, аденовіруси), ВПЛ, герпес, паненцефаліт, вірус Епштейна-Барра, гепатит В, цитомегаловірус; захворювання дихальних шляхів і сечостатевої системи у людей з ослабленим імунітетом.


Як приймати Новірин для дітей?


Для дітей підбирають дозу 50 мг/кг, кратність і тривалість застосування визначає лікар.


Чи можна давати дітям Новірин?


Так, препарат застосовують дітям старше 1 року.


Новірин і алкоголь.


Прямих протипоказань немає, але рекомендується утримуватися від алкоголю під час прийому лікарських засобів.


Чим можна замінити Новірин?


Прямими аналогами є: Ізопринозин, Гропрівін, Іммуновір-Здоров'я, Нормомед і Гропрім.


Новірин і коронавірус.


Новірин не застосовується для лікування COVID-19.


Новірин і антибіотики.


Тільки за призначенням лікаря.

Увага

Наведена наукова інформація є узагальнюючою, заснована на офіційно затвердженій інструкції по застосуванню і не може бути використана для прийняття рішення про можливість застосування конкретного лікарського препарату.

Офіційна інструкція

Склад:

Діюча речовина: 1 таблетка містить інозину пранобексу 500 мг.


Допоміжні речовини: крохмаль картопляний, повідон, магнію стеарат.

Лікарська форма:

таблетки

Основні фізико-хімічні властивості:

Таблетки круглої форми з двоопуклою поверхнею з рискою, від майже білого до жовтувато-білого кольору.

Виробник:

АТ "Київський вітамінний завод"

Місцезнаходження виробника:

04073, Київ, вул. Копилівська, 38

Фармакотерапевтична група:

Противірусні засоби для системного застосування

Фармакологічні властивості:

Фармакодинаміка.


Діюча речовина – інозин пранобекс (молекулярний комплекс інозин: п-ацетамідобензойна кислота: N,N-диметиламіно-2-пропанол у співвідношенні 1:3:3) чинить пряму противірусну та імуномодулюючу дію. Пряма противірусна дія зумовлена зв’язуванням із рибосомами вражених вірусом клітин, що уповільнює синтез вірусної і-РНК (порушення транскрипції та трансляції) та призводить до пригнічення реплікації РНК- та ДНК-геномних вірусів; опосередкована дія пояснюється потужною індукцією інтерфероноутворення.


Імуномодулюючий ефект зумовлений впливом на Т-лімфоцити (активізація синтезу цитокінів) та підвищенням фагоцитарної активності макрофагів. Під впливом препарату посилюється диференціація пре-Т-лімфоцитів, стимулюється індукована мітогенами проліферація Т- і В-лімфоцитів, підвищується функціональна активність Т-лімфоцитів, у тому числі їхня здатність до утворення лімфокінів, нормалізується співвідношення між субпопуляціями Т-хелперів та Т-супресорів (відновлюється імунорегуляторний індекс CD4/CD8). Лікарський засіб значно посилює продукування інтерлейкіну-2 лімфоцитами та сприяє експресії рецепторів для цього інтерлейкіну на лімфоїдних клітинах; стимулює також активність натуральних кілерів (NK-клітин) навіть у здорових людей; стимулює активність макрофагів до фагоцитозу, процесингу та презентації антигену, що сприяє збільшенню антитілопродукуючих клітин в організмі вже з перших днів лікування.


Стимулює також синтез інтерлейкіну-1, мікробіцидність, експресію мембранних рецепторів та здатність реагувати на лімфокіни та хемотаксичні фактори. При герпетичній інфекції значно прискорюється утворення специфічних протигерпетичних антитіл, зменшуються клінічні прояви та частота рецидивів.


Лікарський засіб також запобігає поствірусному послабленню клітинного синтезу РНК та білка в клітинах, які були інфіковані, і це особливо важливо щодо клітин, які зайняті в процесах імунного захисту організму. У результаті такої комплексної дії зменшується вірусне навантаження на організм, нормалізується діяльність імунної системи, значно активізується синтез власних інтерферонів, що сприяє стійкості до інфекційних захворювань та швидкій локалізації вогнища інфекції у випадку його виникнення.


Фармакокінетика.


Лікарський засіб має високу біологічну доступність, після прийому внутрішньо швидко всмоктується, максимальна концентрація інозину у плазмі крові досягається через 1 годину; фармакологічна дія проявляється приблизно через 30 хвилин та утримується до 6 годин.


Інозин метаболізується за циклом типовим для пуринових нуклеозидів з утворенням сечової кислоти; інші компоненти виводяться нирками у формі глюкуронових та оксидованих похідних, а також у незміненому вигляді. Кумуляції в організмі не виявлено. Повне виведення лікарського засобу та його метаболітів настає через 48 годин.

Показання до застосування:

Інфекційні захворювання вірусної етіології у пацієнтів із нормальним та зниженим імунним статусом: грип, парагрип, гострі респіраторні вірусні інфекції, бронхіт вірусної етіології, риновірусні та аденовірусні інфекції; епідемічний паротит, кір.


Захворювання, спричинені: вірусами простого герпесу Herpes simplex I або II типу (герпес губів, шкіри обличчя, слизової оболонки порожнини рота, шкіри рук, офтальмогерпес), підгострий склерозуючий паненцефаліт, генітальний герпес; вірусом Varicella zoster (вітряна віспа та оперізувальний лишай, у тому числі рецидивуючий у хворих з імунодефіцитом); вірусом Епштейна-Барра (інфекційний мононуклеоз); цитомегаловірусом; папіломавірусом людини; гострий та хронічний вірусний гепатит В.


Хронічні рецидивуючі інфекції дихальних шляхів і сечостатевої системи у пацієнтів з ослабленим імунітетом (хламідіоз та інші захворювання, спричинені внутрішньоклітинними збудниками).

Протипоказання:

Підвищена чутливість до інозину пранобексу та до інших компонентів лікарського засобу; подагра, сечокам’яна хвороба, тяжка ниркова недостатність III ступеня, гіперурикемія.

Особливості застосування:

Слід пам’ятати, що Новірин, як і інші противірусні засоби, при гострих вірусних інфекціях найбільш ефективний, якщо лікування розпочато на ранній стадії хвороби (краще в першу добу). Лікарський засіб застосовувати як для монотерапії, так і в комплексному лікуванні антибіотиками, противірусними та іншими етіотропними засобами.


Діюча речовина лікарського засобу метаболізується до сечової кислоти та може спричинити значне підвищення її концентрації в сечі. У зв’язку з цим Новірин з обережністю застосовувати пацієнтам з подагрою та гіперурикемією в анамнезі, уролітіазом та нирковою недостатністю. При необхідності застосування лікарського засобу для таких пацієнтів необхідно ретельно контролювати концентрацію сечової кислоти. При довготривалому застосуванні (3 місяці або довше) доцільно щомісяця контролювати концентрацію сечової кислоти в сироватці крові та в сечі, функцію печінки, склад периферичної крові і параметри функції нирок.


У деяких осіб можуть виникати гострі реакції підвищеної чутливості (ангіоневротичний набряк, анафілактичний шок, кропив′янка). У таких випадках терапію лікарським засобом слід припинити.


При тривалому застосуванні лікарського засобу існує ризик розвитку нефролітіазу.


Пацієнти літнього віку. Немає необхідності змінювати дози, лікарський засіб застосовувати у дозуванні для дорослих. В осіб літнього віку частіше, ніж в осіб середнього віку, спостерігається підвищення рівня сечової кислоти в сироватці крові та в сечі.

Застосування в період вагітності або годування груддю:

Дослідження стану плода та порушення фертильності у людей відсутні. Невідомо, чи проникає інозину пранобекс у грудне молоко. При відсутності досліджень з безпеки лікарського засобу не рекомендується призначати його у період вагітності або годування груддю.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом:

Вплив лікарського засобу на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами не досліджувався. Однак для прийняття рішення щодо керування автомобілем або роботи з іншими механізмами необхідно враховувати, що лікарський засіб може спричинити запаморочення або інші побічні реакції з боку нервової системи (див. розділ Побічні реакції).

Діти:

Лікарський засіб застосовувати дітям віком від 1 року.

Спосіб застосування та дози:

Лікарський засіб приймати внутрішньо, краще після їди та через однакові проміжки часу; при необхідності таблетку можна розжувати, подрібнити та/або розчинити в невеликій кількості води безпосередньо перед застосуванням. Тривалість лікування визначає лікар індивідуально залежно від нозології, тяжкості перебігу і частоти рецидивів; у середньому тривалість лікування становить 5-14 днів, при необхідності після 7-10-денної перерви курс лікування повторити; лікування з перервами та підтримуючими дозами може тривати від 1 до 6 місяців.


Максимальна добова доза для дорослих – 8 таблеток (4 г).


Рекомендовані дози та схеми застосування лікарського засобу:


Грип, парагрип, гострі респіраторні вірусні інфекції:


 • дорослі – по 2 таблетки 3-4 рази на добу;
 • діти – добова доза з розрахунку 50 мг/кг маси тіла за 3-4 прийоми протягом 5-7 днів; при необхідності лікування продовжити або повторити через 7-8 днів. Для досягнення найбільшої ефективності при гострих респіраторних вірусних інфекціях лікування краще починати при перших симптомах хвороби або з першої доби захворювання. Як правило, лікарський засіб слід приймати ще 1-2 дні після зникнення симптомів.


Бронхіт вірусної етіології: дорослі – по 2 таблетки 3 рази на добу; діти – добова доза з розрахунку 50 мг/кг за 3-4 прийоми протягом 2-4 тижнів.


Епідемічний паротит: добова доза з розрахунку 70 мг/кг за 3-4 прийоми протягом 7-10 днів.


Кір: добова доза з розрахунку 100 мг/кг за 3-4 прийоми протягом 7-14 днів.


Афтозний стоматит: дорослі – по 2 таблетки 4 рази на добу, діти – добова доза з розрахунку 70 мг/кг за 3-4 прийоми протягом 6-8 днів (гостра фаза), потім дорослі – по 2 таблетки 3 рази на добу, діти – 50 мг/кг за 3-4 прийоми 2 рази на тиждень протягом 6 тижнів.


Інфекційний мононуклеоз: добова доза з розрахунку 50 мг/кг за 3-4 прийоми протягом 8 днів.


Цитомегаловірусна інфекція: добова доза з розрахунку 50 мг/кг за 3-4 прийоми протягом 25-30 днів.


Оперізувальний лишай та лабіальний герпес:


 • дорослі – по 2 таблетки 3-4 рази на добу;
 • діти – добова доза з розрахунку 50 мг/кг за 3-4 прийоми протягом 10-14 днів (до зникнення симптомів).


Генітальний герпес: у гострий період по 2 таблетки 3 рази на добу протягом 5-6 днів; у період ремісії підтримуюча доза – по 2 таблетки (1000 мг) 1 раз на добу – до 6 місяців.


Підгострий склерозуючий паненцефаліт: добова доза з розрахунку 50-100 мг/кг за 6 прийомів (кожні 4 години) протягом 8-10 днів; після 8-денної перерви при легкому перебігу додатково ще 1-3 курси, при тяжкому перебігу – до 9 курсів.


Інфекції, спричинені Human papilloma virus (гострокінцеві кондиломи): по 2 таблетки 3 рази на добу, курс лікування – 14-28 днів; при комбінації з кріотерапією або CO2-лазерною терапією – по 2 таблетки 3 рази на добу протягом 5 днів, 3 курси з інтервалом 1 місяць.


Гепатит В: дорослі – по 2 таблетки 3-4 рази на добу протягом 15-30 днів; потім підтримуюча доза – по 2 таблетки (1000 мг) 1 раз на добу протягом 2-6 місяців.


Хронічні рецидивуючі інфекції дихальних шляхів і сечостатевої системи у пацієнтів з ослабленим імунітетом (у комплексному лікуванні):


 • дорослі – по 2 таблетки 3-4 рази на добу, курс лікування – від 2 тижнів до 3-х місяців;
 • діти – добова доза з розрахунку 50 мг/кг за 3-4 прийоми протягом 21 дня (або 3 курси по 7-10 днів з такими ж перервами).


Для відновлення функції імунної системи та досягнення стійкого імуномодулюючого ефекту у пацієнтів з ослабленим імунітетом курс лікування повинен тривати від 3 до 9 тижнів.


Пацієнти літнього віку.


Лікарський засіб можна застосовувати у звичайних дозах для дорослих, необхідності у корекції дози немає.

Передозування:

Випадки передозування не спостерігались. Передозування може спричинити підвищення концентрації сечової кислоти у сироватці крові і в сечі. При передозуванні показано промивання шлунка та симптоматична терапія.

Побічні дії:

Лікарський засіб, як правило, добре переноситься навіть при довготривалому застосуванні. Найчастішою побічною реакцією є короткочасне та незначне (зазвичай у межах норми) збільшення концентрації сечової кислоти в сироватці крові і в сечі (спричинене метаболізмом інозину), яке нормалізується через декілька днів після закінчення застосування лікарського засобу.


Лабораторні дослідження: підвищення рівня сечової кислоти у крові, підвищення рівня сечової кислоти у сечі, підвищення рівня азоту сечовини у крові, підвищення рівнів трансаміназ, підвищення рівнів лужної фосфатази у крові.


З боку нервової системи: головний біль, запаморочення, підвищена втомлюваність, нездужання, розлади сну.


З боку травного тракту: нудота, блювання, біль у надчеревній ділянці, діарея, запор, відсутність апетиту.


З боку шкіри та підшкірної тканини: свербіж, шкірні висипання, кропив’янка.


З боку імунної системи: реакції гіперчутливості (включаючи ангіоневротичний набряк).


Психічні розлади: знервованість.


З боку печінки та жовчовивідних шляхів: підвищення рівня трансаміназ, лужної фосфатази або азоту сечовини в крові.


З боку скелетно-м’язової та сполучної тканин: біль у суглобах.


З боку нирок та сечовивідних шляхів: поліурія (збільшення об’єму сечі).


Наявна інформація, що протягом постмаркетингового дослідження були зареєстровані побічні реакції, частоту виникнення яких неможливо встановити за наявними даними:


 • з боку травного тракту: болі в животі (у верхній частині живота);
 • з боку імунної системи: анафілактичні реакції, анафілактичний шок, ангіоневротичний набряк, гіперчутливість, кропив′янка;
 • з боку шкіри і підшкірної клітковини: еритема.

Лікарська взаємодія:

Не слід приймати лікарський засіб одночасно з імунодепресантами. З обережністю застосовувати пацієнтам, які приймають інгібітори ксантиноксидази (наприклад алопуринол) та засоби, які посилюють виведення сечової кислоти із сечею, включаючи тіазидні діуретики (наприклад гідрохлоротіазид, хлорталідон, індапамід) та петльові діуретики (фуросемід, торасемід, етакринова кислота).


При одночасному застосуванні з азидотимідином підвищується утворення нуклеотиду внаслідок збільшення біодоступності азидотимідину у плазмі крові та збільшення внутрішньоклітинного фосфорилювання у моноцитах крові людини.

Термін придатності:

2 роки.

Умови зберігання:

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 ºС. Зберігати у недоступному для дітей місці.

Форма випуску / упаковка:

По 10 таблеток у блістері; по 2 блістери в пачці.По 10 таблеток у блістері; по 4 блістери в пачці.

Категорія відпуску:

По рецепту.

Увага

Наведена наукова інформація є узагальнюючою, заснована на офіційно затвердженій інструкції по застосуванню і не може бути використана для прийняття рішення про можливість застосування конкретного лікарського препарату.

Редакція

Автор: Жарікова Юлія
Лікар-педіатр
неонатолог

Донецький національний медичний університет ім. М. Горького, педіатричниий факультет

Неправильні назви

орвірин, новірмн, новіріг, наверін, новерін.

Цей сайт використовує cookies. Ви можете змінити налаштування cookies в своєму браузері. Дізнатися більше.