Підвищення рівня антитіл після третьої дози залежить від вакцини: дослідження

Дата створення: 06 грудня, 10:13
Дата оновлення: 14 квітня, 15:58
Повышение уровня антител после третьей дозы зависит от вакцины: исследование фото

Сьогодні вчені дедалі частіше говорять про необхідність третьої (бустерної) дози вакцини від коронавірусу. Багато країн вже активно проводять бустерну вакцинацію. «МП» також писала, що українців вакцинуватимуть третьою дозою вакцини від COVID-19 починаючи з січня-лютого 2022 р. Вчені провели дослідження, щоб визначити, яка вакцина найкраще «піднімає» антитіла при щепленні третьою дозою. Результати дослідження було опубліковано в авторитетному медичному журналі The Lancet.

Дослідження

У випробуванні взяли участь 2878 здорових учасників старше 30 років, які були поділені на 13 експериментальних та контрольних груп. У дослідженні під робочою назвою Cov-Boost вивчалися безпека, імунна відповідь та побічні ефекти семи вакцин при використанні їх як третьої дози, яку часто також називають бустерною дозою: AstraZeneca, Curevac, Johnson & Johnson (Janssen), Moderna, Novavax, Pfizer і Valneva.

Результати

Дослідження показало, що вакцина Moderna викликала найбільшу відповідь антитіл, а половинна доза Valneva – найменшу. Серед тих, хто отримав дві дози AstraZeneca, рівні антитіл були на 32 вище, після ревакцинації вакциною Moderna, ніж у контрольній групі. У людей, які отримували дві дози вакцини Pfizer, третя доза вакциною Moderna збільшувала рівні антитіл в 11,5 (від 9,4 до 14,1) разів у порівнянні з контролем. Результати були однаковими для будь-якого віку.

Реакції на вакцину

Реакції на всі сім вакцин були однаковими, найчастіше повідомлялося про стомлюваність, головний біль та біль у місці ін'єкції. Було зареєстровано 24 серйозні побічні ефекти.

Т-клітинні відповіді

Аналізуючи відповіді Т-клітин, дослідники виявили, що всі досліджувані вакцини, крім AstraZeneca, Valneva та при ревакцинації половинною дозою вакцини Valneva давали суттєві клітинні відповіді на вакцину у вакцинованих вакциною AstraZeneca. Однак у тих, хто отримав 2 щеплення вакциною Pfizer, всі вакцини, які використовувались для третього щеплення, викликали значну Т-клітинну відповідь, за винятком половинної дози вакцини Новавакса.