Любителі фільмів жахів відрізняються стійкістю психіки: дослідження

Від смутку до радості
Чому у стресовій ситуації серце починає битися частіше, а коли страх вщухає, ми отримуємо задоволення? В обстановці, котра лякає, нервова система дає команду наднирникам звільнити гормон страху адреналін. Діє він у парі з гормоном стресу – кортизолом.
Після викиду цих гормонів настає розслаблення. А мозок заспокоюється: адже небезпека минула. Якщо до того ж є позитивний минулий досвід такого екстриму – стрибки на «тарзанці», катання на «американських гірках» тощо, – то організм розслабляється. І тут спрацьовує «гормон кохання» окситоцин, який змушує знову лоскотати нерви.
Але все це «хімія». А чи є фізіологічний зв’язок між страхом та веселощами?
Мисливці за привидами
Вчені з Массачусетського технологічного інституту (США) виявили, що мигдалеподібне тіло мозку містить нейрони, які контролюють не тільки реакцію страху, але й задоволення. Так, ген, пов’язаний з нейронами, бере участь у передаванні сигналів «гормону радості» дофаміну. Плюс після паніки вмикається ще один «гормон щастя» – ендорфін. Зрештою, організм звільняє ще «гормон гарного настрою» – серотонін. І всі разом вони гарантують насолоду.
Це підтверджує дослідження вчених Університету Пітсбурга (США). Вони створили лабораторію в будинку з привидами, який за два роки відвідали 250 людей. І вийшли звідти щасливішими і менш тривожними.
Не піддаватися паніці
Фахівці стверджують: короткочасний страх є корисним для здоров’я. Він дозволяє в небезпечній ситуації не піддаватися паніці. І це може бути корисним за нинішньої пандемії. Нещодавнє дослідження продемонструвало, що ті, хто регулярно дивиться фільми жахів, психологічно стійкіші під час COVID-19. І незначне хвилювання під час перегляду картини може допомогти розробити стратегії виживання, які стануть у реальних ситуаціях корисними.