Офтальмолог пояснив, чому після 40 років з'являється хвороба «коротких рук»

Експерт радить не лякатися цієї нормальної фізіологічної зміни, яку в народі називають стареча далекозорість, або пресбіопія
— У 40-45 років багато хто зауважує, що не може прочитати текст або телефон, тримаючи його в руках. Це нормальна фізіологічна зміна, яку в народі називають хворобою «коротких рук», є пресбіопією, — розповідає офтальмолог із 30-річним стажем, лікар вищої категорії Сергій Анатолійович Лупир.
Пресбіопія, її ще часто називають віковою далекозорістю, виникає від змін механічних та фізичних властивостей кришталика. Сам процес акомодації організований таким чином, що кришталик у розслабленому спокійному стані набуває найбільш опуклої форми, і тим самим збільшує заломлюючі властивості ока.
— Це призводить до того, що ми чітко бачимо предмети, які ми маємо в руках. Тобто. коли ми напружуємо нашу акомодацію, кришталик розслабляється. Це його властивість. Так ось з віком якість кришталика розслабитися і прийняти більш опуклу форму зменшується. Він стає більш щільним, і вже не може прийняти ту форму, яка потрібна. І ось цей недолік зміни форми люди компенсують за допомогою «плюсових» очок, — пояснює експерт.
Боятися цього не треба. Згідно з класифікацією ВООЗ, людина входить у пору зрілості, яка триває з 45 до 59 років. Способи лікування пресбіопії прості: це окуляри або контактні лінзи, завдяки яким компенсується акомодація (здатність очей з урахуванням їх змін бачити однаково добре). Призначають окуляри в 40-45 років і міняють раз на п'ять років, поступово збільшуючи на чверть або половину діоптрій. Хоча вже зараз проходять клінічні випробування (серед людей) краплі, які тією чи іншою мірою вирішують проблему вікової пресбіопії.
Читайте також: Сергій Лупир: як зберегти здоров'я очей