Вчені пояснили, чому треба стоячи вимірювати тиск

Це особливо важливо для тих, хто не підозрює, що у них є проблеми з гіпертонією
Згідно зі статистикою, близько 40% населення у всьому світі мають високий кров'яний тиск. Лікарі б'ють на сполох: гіпертонія є однією з головних причин смертності. А люди похилого віку, які страждають нею, вп'ятеро частіше мають когнітивні порушення і вдвічі більше — хворобу Альцгеймера та деменцію.
Вчені Інституту Падуя (Італія) провели тривале дослідження, яке дозволяє діагностувати схильність до серйозних серцевих захворювань. Як відомо, систолічний тиск трохи падає, коли людина встає. Але якщо воно підвищується, це серйозний привід для тривоги.
Ще у 1990-ті роки фахівці запросили взяти участь в експерименті 1207 осіб із гіпертонією І ступеня. Більшість із них (75%) були чоловіки, середній вік яких становив 33 роки. Вони не страждали на діабет, захворювання нирок або серцево-судинної системи. І не приймали ліки проти зниження тиску.
Експерти тричі виміряли тиск, коли респонденти лежали, а потім — скільки ж, коли вони стояли. Процедуру повторили за два тижні. Як виявилося, у 120 учасників після вставання показники тиску систоли збільшилися на 11,4 мм рт. ст.
За 17 років спостереження учасники випробували 105 серйозних серцево-судинних та ниркових захворювань, включаючи інфаркти та інсульти. Ті, у кого стрибок артеріального тиску спостерігався в положенні стоячи, вдвічі частіше були схильні до них у порівнянні з тими, чий кров'яний тиск не збільшувався після вставання.
Дослідники також виявили, що співвідношення адреналіну до креатиніну було вищим у групі, в учасників якої артеріальний тиск збільшувався після вставання. На думку фахівців, це говорить про те, що люди з гіпертонією можуть мати підвищену симпатичну реакцію на стресори. І запевняють, що вимірювання артеріального тиску в положенні стоячи дозволить лікарям виявити схильність до серйозних захворювань та запобігти їх.
Дослідження було опубліковано в журналі американської кардіологічної асоціації Hypertension («Гіпертонія»).
Читайте також: Гіпертонія в молодості загрожує передчасною деменцією