Геморой

Геморой – судинне захворювання, яке супроводжується застоєм крові та патологічним збільшенням кавернозних тілець венозних судин усередині анального отвору та навколо заднього проходу. Розширення та запалення внутрішніх вузлів з часом призводить до їх випадання назовні.
Хвороба однаково часто зустрічається у жінок та чоловіків. Зазвичай діагностується у людей, діяльність яких пов'язана з важкими фізичними навантаженнями, а також тих, хто веде сидячий спосіб життя і страждає порушеннями травлення. Лікування хвороби бажано проводити на ранніх стадіях, щоб уникнути розвитку ускладнень.
Причини виникнення
У нормі кожна людина має гемороїдальні вузли, призначені для утримання вмісту кишечника. Коли вони наповнюються кров'ю, то стуляються і перешкоджають виходу калу з анусу. Під впливом певних причин в судинах може виникнути застій крові. При цьому венозні сплетіння починають збільшуватися, виникає дискомфорт та болючі відчуття.
Фактори, які сприяють появі геморою:
- часті запори;
- тривалі діареї;
- мала рухова активність;
- підйом важких предметів;
- неправильне харчування;
- вагітність та пологи;
- спадкова схильність;
- стрес;
- вживання алкоголю;
- куріння.
Однією з основних причин застійних явищ у судинах прямої кишки є малорухливий спосіб життя. Внаслідок масової комп'ютеризації більшість людей, включаючи молодих, багато часу проводять сидячи. Тому збільшення судинних сплетінь в останні роки виявляється у молоді, у підлітковому віці і навіть у дітей.
З віком сполучна тканина, що підтримує вузли, слабшає, що також сприяє їхньому випаданню. Геморой може супроводжувати вагітність та пологи, розвиватися внаслідок спадкової схильності.
Клінічні симптоми
Відчуття дискомфорту в області ануса є першою ознакою патології. Захворювання має хвилеподібний перебіг, тому в кожному періоді може проявлятися по-різному.
Основні симптоми геморою:
- дискомфорт, свербіж у ректальній ділянці;
- болючість при сидінні, ходьбі, відвідуванні туалету;
- кров'янисті та слизові виділення при дефекації або відразу після неї;
- шишки біля заднього проходу;
- випадання вузлів.
Виділяють гостру та хронічну форму захворювання. Гострий геморой супроводжується яскравою симптоматикою, хронічний має меншу вираженість.
Симптоми також залежать від типу хвороби:
- внутрішній геморой утворюється в анальному каналі. У процесі напруження вузли часто випадають назовні. Спочатку їх можна вправити назад, але на останніх стадіях хвороби виконати це самостійно практично неможливо. Основний симптом
- внутрішнього геморою – виділення крові з анального отвору;
- зовнішній геморой супроводжується збільшенням зовнішніх гемороїдальних вузлів. Розміри шишок залежать від наповненості кров'ю. Кров'яні виділення зазвичай відсутні, оскільки шишки не ушкоджуються при дефекації. Але можливий тромбоз та
- відмирання тканин вузла.
Діагностика
При діагностиці геморою виконується пальпація прямої кишки, що дозволяє виявити гемороїдальні шишки у 90% випадків. Для підтвердження діагнозу може проводитись аноскопія, ректальне УЗД, ректороманоскопія.
При лікарському огляді відзначають наявність рубців, стан шкіри в області ануса, розмір вузлів, їх чутливість, пошкодженість, кровоточивість.
Стадії розвитку та перебіг хвороби
Хвороба протікає у чотири стадії. Який вигляд має геморой на кожній стадії, можна побачити на фото.
- І стадія – спостерігається невелика кровотеча при спорожненні кишечника або після нього, відчувається дискомфорт у анальній зоні. У разі зовнішнього геморою утворюється шишка, яка промацується в області анального отвору.
- II стадія – супроводжується випаданням вузлів при напруженні, але вони самостійно вправляються назад. Уражаються прилеглі тканини, можуть виникнути тріщини. У калі спостерігаються сліди крові, слизу.
- III стадія – вузли випадають при напруженні та підйомі тяжкості. Але вже не повертаються самостійно назад, їх треба вправляти руками. Часте пошкодження слизової оболонки судин призводить до розвитку запалення. Третя стадія часто супроводжується тріщинами та парапроктитом.
- IV стадія – постійне випадання вузлів, що супроводжується кровотечею та болем. Вправити їх назад стає дуже важко, інколи ж взагалі неможливо. За відсутності лікування останніх стадій через півроку може розвинутись анемія внаслідок постійних кровотеч.
Перші дві стадії ефективно лікуються консервативними методами – ліками від геморою, процедурами, корекцією харчування та щоденною активністю. Останні дві стадії мають показання до операції.
До якого лікаря звертатися
Лікуванням геморою та інших патологій прямої кишки займається проктолог.
Як лікувати
Медикаментозне лікування геморою залежить від форми та стадії хвороби і включає застосування:
- венотоніків «Детралекс», «Флебодіа» – таблетки при геморої, які підвищують тонус вен та нормалізують кровообіг у кавернозних тільцях;
- препаратів від запорів «Нормолакт», «Дуфалак»;
- добавок на основі клітковини з оболонок насіння подорожника, які допоможуть нормалізувати роботу кишківника;
- антикоагулянтів локальної дії «Гепатромбін», «Гепаринова мазь», «Троксевазин», що допомагають при тромбозі гемороїдальних вузлів;
- гемостатичних засобів від кровотечі «Вікасол», «Дицинон», «Етамзилат»;
- мазей, кремів, свічок від геморою з лідокаїном «Прокто-глівенол», «Проктозол», «Ауробін» для полегшення болю;
- стероїдних місцевих препаратів «Постеризан форте», «Проктозан» для зняття запалення;
- знеболювальних засобів «Кетопрофен», «Диклофенак», «Індометацин» для усунення болючого синдрому, який зазвичай виникає при тромбозі вузла.
Позитивний результат має поєднання лікарських препаратів та малоінвазивних методів, таких як:
- склеротерапія – введення у вузли спеціального засобу, що склеює їх стінки і сприяє подальшому розсмоктуванню;
- фотокоагуляція – застосовується для швидкого усунення кровотеч шляхом запечатування вузла імпульсним світлом;
- лігування – перетискання гемороїдального вузла латексним кільцем, використовується для видалення внутрішнього геморою;
- трансанальна дезартеризація – перев'язка артерій, що забезпечують приплив крові до вузлів, процедура дозволяє зберегти природні функції анального каналу.
Хірургічне лікування вузлів показано у разі розвитку ускладнень або відсутності результату після застосування консервативних методів.
Дієта
Загальні рекомендації щодо раціону харчування для запобігання та лікування геморою:
- щоб уникнути запорів, необхідно вживати продукти, що містять клітковину, і пити 1,5-2 л води на добу. Корисно їсти житній хліб або з висівками, свіжі овочі та фрукти, чорнослив, каші. Вбираючи воду, клітковина збільшує обсяг вмісту кишківника, що сприяє його кращому просуванню;
- не рекомендується вживати багато молочних продуктів та борошняних страв. При цьому корисні кисломолочні продукти, які містять лакто- та біфідобактерії;
- бажано обмежувати вживання продуктів із вмістом тваринних білків, які можуть викликати запори – сир, яйця, риба, м'ясо. Але не можна повністю відмовлятися від них, інакше це може спровокувати порушення функції кишківника;
- рекомендується пити мінеральні води, що стимулюють моторику кишківника. Дуже корисні середньо- та високомінералізовані води, які містять магній. Бажано пити по 1 склянці води без газу кімнатної температури тричі на день.
Домашні засоби
Лікування народними засобами не допоможе вилікувати геморой. Будь-які народні методи здатні лише тимчасово приховати прояви. Щоб лікування вдома було максимально результативним, необхідно дотримуватись призначення лікаря. А для
полегшення симптомів можна скористатися такими способами:
- підмивання після кожного випорожнення кишківника;
- сидяча ванна з теплою водою для усунення печіння та свербежу;
- прикладання пакетів з льодом та холодні компреси для зменшення набряку;
- використання вологих серветок для очищення ректальної області.
- Краще вилікувати геморой на ранній стадії за допомогою медикаментозної терапії, ніж лікувати запущені форми за допомогою хірургічного втручання.
Ускладнення
У тяжких випадках можливі ускладнення геморою:
- сильні кровотечі;
- гострий гнійний паропроктит;
- омертвіння тканин.
Ознака розвитку некрозу: вузли починають чорніти. При цьому дуже небезпечним є самостійне їх вправлення, оскільки є ймовірність зараження крові. Видалення некротичних тканин виконується у стаціонарі.
Особливі ситуації
Діти
Оскільки найпоширенішою причиною геморою є запори, важливо стежити за тим, що їсть дитина. У дітей запор часто виникає через недостатнє споживання клітковини, води та малої рухової активності. Хорошими джерелами клітковини є фрукти, овочі та цільнозернові продукти. Як доповнення до раціону дитини рекомендується додавати воду, яблучний, сливовий або грушевий сік, протертий чорнослив, багатозернові або ячмінні пластівці.
Ефективні методи, як вилікувати геморой у дитини:
- збільшення споживання харчових волокон (клітковини);
- прийом достатньої кількості рідини;
- сидячі ванни з теплою водою кілька разів на день;
- використання м'яких, вологих, непарфумованих серветок, щоб уникнути подразнення ураженої ділянки;
- застосування дитячих гліцеринових супозиторіїв для розм'якшення калових мас при запорах;
- використання вазеліну для змащування анусу під час дефекації.
Лікар може порекомендувати прийом послаблюючих препаратів для пом'якшення випорожнень. М'який стілець зменшує тиск на геморой, викликаний напругою. Також можуть бути призначені добавки з клітковиною, такі як оболонка насіння подорожника або метилцелюлоза.
При такому лікуванні симптоми зазвичай зникають протягом 1-2 тижнів. Якщо прояви зберігаються, можуть бути призначені спеціальні мазі та свічки при геморої відповідно до віку дитини.
Вагітні та мами, які годують грудьми
Понад 50% вагітних і жінок, які щойно народили, зіштовхуються з проблемами геморою. В основному це пов'язано з такими факторами:
- гормональні зміни;
- анатомічні зміни в організмі вагітної;
- потуги під час пологів;
- зміни в дієті, у період лактації жінки часто вживають продукти з меншим вмістом клітковини, що призводить до порушення випорожнень;
- гіподинамія на пізніх термінах вагітності та у перші дні після пологів;
- застосування препаратів заліза у зв'язку з анемією, які спричиняють запор.
При вагітності та в період, коли жінка годує грудьми, існують обмеження у виборі лікарських препаратів та оперативних втручань. Навіть таблетки від болю «Парацетамол» та «Ібупрофен» потрібно застосовувати лише при крайній необхідності та вираженого больового синдрому. Тому варто розглянути окремо, як лікувати геморой у вагітних і мам, що годують грудьми.
Для полегшення симптомів краще використовувати місцеві зовнішні засоби: мазі від геморою з лідокаїном, гідрокортизоном, преднізолоном, наприклад «Гепатромбін», «Ауробін». При нанесенні препарату на запалений вузол вплив на дитину буде мінімальним, а жінку це врятує від вираженого больового синдрому. Для змащування щільних калових мас можна використовувати свічки з обліпихою.
Рекомендується також уникати напруги, вживати продукти, багаті на клітковину (наприклад, овочі, фрукти і цільнозернові пластівці), приймати засоби, що розм’якшують калові маси, пити багато рідини (не менше 6-8 склянок на день). Важливо не сидіти і не стояти на одному місці протягом тривалого часу, а під час сну або перегляду телевізора лягати на ліву сторону, щоб зменшити тиск на ректальні вени.
За наявності тромбозу зовнішнього гемороїдального вузла, вираженого больового синдрому, можливе оперативне видалення під місцевою анестезією.
Люди похилого віку
При лікуванні геморою в похилому віці застосовуються такі ж медикаментозні способи, як у інших дорослих людей. При більш стійкому та болючому розширенні гемороїдальних вузлів показані малоінвазивні процедури або хірургічне втручання. Воно виконується лише після повного обстеження та з урахуванням супутніх захворювань.
Поширення
Щороку близько 5% дорослих звертаються до лікаря з приводу геморою. Захворювання зустрічається у населення будь-якого віку, статі та національності. Але найчастіше воно діагностується у людей, старших 50 років.
Однак багато людей не звертаються за медичною допомогою при розширенні гемороїдальних вузлів. Насправді вважається, що більше половини всіх дорослих, старших 30 років, у певний момент свого життя мали проблеми з гемороєм.
Профілактика
Профілактичні заходи щодо запобігання розвитку геморою включають:
- зміну малорухливого способу життя на більш активний;
- корекцію харчування для пом'якшення випорожнення та виключення запорів;
- дотримання гігієни ректальної області.
При виявленні хвороби для зниження ризику її розвитку рекомендується тимчасово відмовитися від велосипедної їзди, підйомів важких предметів, вживання солоного, копченого і гострого.
Основні положення
- Геморой – захворювання, що виникає при патологічному розширенні гемороїдальних вузлів, які оточують пряму кишку.
- Ймовірність розвитку хвороби зростає з віком людини.
- Жінки частіше страждають на геморой під час вагітності.
- Для лікування захворювання можуть використовуватися лікарські препарати, малоінвазивні процедури та хірургічне втручання.
- Методами профілактики геморою є – збалансоване харчування, рухливий спосіб життя, відмова від алкоголю та куріння.
Джерела
https://www.healthdirect.gov.au/haemorrhoids-piles#:~:text=Haemorrhoids%20are%20sometimes%20described%20as,as%20bleeding%2C%20pain%20and%20discomfort.
https://www.bupa.co.uk/health-information/digestive-gut-health/haemorrhoids
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/haemorrhoids
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B9