Чому подагра — хвороба королів

Від неї страждали багато правителів
Подагра: історія хвороби Гіппократа
Давньогрецький цілитель Гіппократ класифікував подагру як невиліковну хворобу. У своїх «Афоризмах» він зазначив, що артрит не вражає жінок у пременопаузі, євнухів та молодих чоловіків перед статевим актом. І зазначив, що хвороба атакує здебільшого навесні та восени, а запалення подагри, як правило, стихає протягом сорока днів.
Гіппократ також помітив зв'язок між рясним харчуванням та цим захворюванням. Тож назвав його артритом багатих.
Подагра: тофуси Галена
Відомий римський лікар Гален був першим, хто описав тофуси, вузлики кристалізованої сечової кислоти під шкірою, які зустрічаються у багатьох пацієнтів з артритом.
Подагра: симптоми — виразки
Назва «подагра» була використана домініканським ченцем Рендольфом з Бокінга. Це слово походить від латинського «gutta», що означає «крапля». Крапки у вигляді виразок на різних частинах тіла, але особливо пальців, є одним із характерних симптомів подагри.
Подагра: з чого починається
Голландський біолог Антоні ван Левенгук в 1679 описав появу кристалів сечової кислоти під мікроскопом. А через кілька століть англійський лікар Томас Сіденхем описав симптоми захворювання. «Жертва хвороби лягає спати, і спить у доброму здоров'ї. Близько другої години ночі її пробуджує гострий біль у великому пальці ноги; рідше в п'яті, кісточці або на ступні... Ніч проходить в агонії; хвора людина постійно кидається, так само як біль у змученому суглобі триває невпинно, посилюючись із початком нападу».
Подагра: лікування гідне Нобелівської премії
Тільки в 1998 році вчені Джордж Хітчінгс, Джеймс У. Блек і Гертруда Б. Еліон були відзначені Нобелівської премії з фізіології та медицини за розробку важливих принципів фармакологічного лікування. Еліон відкрила ряд препаратів, у тому числі хімічну сполуку алопуринол, яка пригнічує синтез сечової кислоти, що робить її ефективним засобом від подагри.
Відомі хворі:
- американський політик Бенджамін Франклін;
- французький імператор Наполеон ІІІ Бонапарт;
- король Франції Людовик XIV;
- прем'єр-міністр Великобританії Невілл Чемберлен;
- король Англії Генріх VIII;
- імператриця Австрії та королева Угорщини Єлизавета (Сісі);
- французький композитор Жак Оффенбах;
- фізик Ісаак Ньютон.
Читайте також: Подагра