Чому подагра — хвороба королів

Дата створення: 12 травня, 17:32
Дата оновлення: 12 травня, 17:46
Почему подагра — болезнь королей фото

Від неї страждали багато правителів

Подагра: історія хвороби Гіппократа

Давньогрецький цілитель Гіппократ класифікував подагру як невиліковну хворобу. У своїх «Афоризмах» він зазначив, що артрит не вражає жінок у пременопаузі, євнухів та молодих чоловіків перед статевим актом. І зазначив, що хвороба атакує здебільшого навесні та восени, а запалення подагри, як правило, стихає протягом сорока днів.

Гіппократ також помітив зв'язок між рясним харчуванням та цим захворюванням. Тож назвав його артритом багатих.

Подагра: тофуси Галена

Відомий римський лікар Гален був першим, хто описав тофуси, вузлики кристалізованої сечової кислоти під шкірою, які зустрічаються у багатьох пацієнтів з артритом.

Подагра: симптоми  — виразки

Назва «подагра» була використана домініканським ченцем Рендольфом з Бокінга. Це слово походить від латинського «gutta», що означає «крапля». Крапки у вигляді виразок на різних частинах тіла, але особливо пальців, є одним із характерних симптомів подагри.

Подагра: з чого починається

Голландський біолог Антоні ван Левенгук в 1679 описав появу кристалів сечової кислоти під мікроскопом. А через кілька століть англійський лікар Томас Сіденхем описав симптоми захворювання. «Жертва хвороби лягає спати, і спить у доброму здоров'ї. Близько другої години ночі її пробуджує гострий біль у великому пальці ноги; рідше в п'яті, кісточці або на ступні... Ніч проходить в агонії; хвора людина постійно кидається, так само як біль у змученому суглобі триває невпинно, посилюючись із початком нападу».

Подагра: лікування гідне Нобелівської премії

Тільки в 1998 році вчені Джордж Хітчінгс, Джеймс У. Блек і Гертруда Б. Еліон були відзначені Нобелівської премії з фізіології та медицини за розробку важливих принципів фармакологічного лікування. Еліон відкрила ряд препаратів, у тому числі хімічну сполуку алопуринол, яка пригнічує синтез сечової кислоти, що робить її ефективним засобом від подагри.

Відомі хворі:

  • американський політик Бенджамін Франклін;
  • французький імператор Наполеон ІІІ Бонапарт;
  • король Франції Людовик XIV;
  • прем'єр-міністр Великобританії Невілл Чемберлен;
  • король Англії Генріх VIII;
  • імператриця Австрії та королева Угорщини Єлизавета (Сісі);
  • французький композитор Жак Оффенбах;
  • фізик Ісаак Ньютон.

Читайте також: Подагра