Як виявляється хвороба Альцгеймера

Дата створення: 17 травня, 14:45
Дата оновлення: 17 травня, 15:03
Как проявляется болезнь Альцгеймера фото

Забудькуватість, проблеми зі сприйняттям оточування та вираженням думок — ось небагато симптомів цього розладу

Хвороба Альцгеймера: симптоми тривожні

За даними, у 2021 році понад 50 млн людей у світі страждали від хвороби Альцгеймера. Дослідники прогнозують, що до 2030 року цей показник зросте у 1,5 раза, а до 2050-го — утричі.

Літній вік це основний фактор ризику хвороби Альцгеймера. Хоча це захворювання не є проявом нормального старіння, але в міру того, як людина стає старшою, ймовірність розвитку хвороби зростає.

Хвороба Альцгеймера: як протікає

  • Порушення пам'яті, що згодом не дозволяє виконувати щоденні функції;
  • зміна характеру, зміна настрою, дистанціювання від родичів та друзів;
  • забудькуватість щодо того, що було буквально сьогодні чи напередодні;
  • зміна активності, порушення сну;
  • складності при доборі слів, з усним та письмовим вираженням думок;
  • проблеми з впізнаванням обставин, людей, відтворенням послідовність подій;
  • проблеми із візуальним сприйняттям, інтерпретацією зображення.

Родичі та близькі люди можуть помітити симптоми захворювання раніше, ніж хворий. Його необхідно одразу обстежити, щоб встановити причину цього стану.

Хвороба Альцгеймера: стадії розвитку та перебіг захворювання

Перебіг хвороби Альцгеймера поділяють на 4 стадії, які супроводжуються прогресивними розумовими та функціональними розладами.

Предеменція. Найперші когнітивні труднощі можуть виявлятись при докладному нейрокогнітивному тестуванні за 8 років до встановлення діагнозу. Ці перші ознаки можуть впливати на виконання нескладних повсякденних функцій. Найпомітніший прояв — порушення пам'яті, виражене в ускладненні при згадці недавніх розмов, подій та неможливості засвоїти нову інформацію. Може спостерігатися апатія, яка є найбільш стійкою нейропсихіатричною ознакою протягом всього перебігу хвороби.

Рання деменція. Діагноз підтверджується подальшим порушенням пам'яті та сприйняття. У деяких хворих насамперед можуть відзначатись розлади мови, рухових або виконавчих функцій. Захворювання по-різному позначається на різних видах пам'яті. Давні спогади про своє життя, імпліцитна пам'ять менш схильні до порушень у порівнянні з новою інформацією. Афазія в основному супроводжується зменшенням словникового запасу та зниженням швидкості мовлення. На цій стадії захворювання людина часто оперує простими фразами під час спілкування. При виконанні завдань з використанням дрібної моторики у хворого спостерігаються порушення координації рухів.

Помірна деменція. Внаслідок погіршення стану знижується здатність до самостійного виконання дій. Через зменшення словникового запасу хворий дедалі частіше використовує неправильні слова на заміну забутим. Відзначається втрата вміння читати та писати. Порушується довготривала пам'ять, стають більш вираженими зміни у поведінці.

  • Частими є нейропсихіатричні симптоми: дратівливість, вечірні загострення, бродяжництво, перепади настрою та емоцій, що виражаються плачем, опором, раптовою агресією.

Синдром помилкового впізнавання людини розвивається у близько 30% хворих. У рідних та людей, які доглядають пацієнта, такі симптоми викликають стресовий стан, який можна пом'якшити переміщенням хворого до спеціального закладу.

Тяжка деменція. Мова скорочується до окремих фраз або слів і надалі повністю втрачається. Часто стан хворого супроводжується апатією та виснаженням, він не може виконувати прості дії без сторонньої допомоги. Людина втрачає м'язову масу, погано переміщається, а згодом неспроможна підвестися з ліжка і самостійно їсти. Смерть настає найчастіше внаслідок стороннього фактора, наприклад, запалення легенів або пролежневої виразки.

Читайте також: Хвороба Альцгеймера