Кір: історія хвороби

Дата створення: 24 травня, 10:53
Дата оновлення: 24 травня, 11:19
Корь: история болезни фото

Найстрашнішим захворюванням у середні віки було заведено вважати віспу. Проте вона була єдиною. Так, у 1529 році епідемія кору на Кубі призвела до вимирання більшої частини населення

Кір: чому так називається

Діагностика цієї інфекції розпочалася вже на початку ХХ століття. Першим її описав перський лікар Мухаммада ібн Закарія ар-Разіє. За одними даними, він вважав її легкою формою віспи. Тому спочатку кір мала назву «мала хвороба» (від латинського Morbilli), а віспа  — Morbus, тобто «велика хвороба».

Проте за іншими даними, стародавній лікар ще в 910 році провів різницю між кором і віспою. Він відзначав глибину почервоніння, локалізацію, частоту болю та частоту. У своїй роботі він зосередився в основному на прогнозуванні наслідків захворювання та заходах, які допомагають полегшити страждання пацієнтів. Але Разі не вважав кір інфекційним захворюванням. А його працю було переведено на латину лише у 1747 році.

Через сто років після Разеса питанням кору зайнявся інший арабський лікар Авіценна, який вважається творцем теоретичної основи патології та лікування висипки. Авіценна у своїх теоріях ґрунтувався на досягненнях Галена та Аристотеля. Він вважав, що залишки менструальної крові матері були повністю перетворені на соки («юмори») і органи дитини. Це, на думку Авіценна, і було причиною появи червоного висипу.

Кір: хто відкрив вірус у Європі

Правильний та докладний опис симптомів, перебігу та ускладнень кору було зроблено лише у 1676 році англійським лікарем Томасом Сіденхемом на основі його досвіду та спостережень від лондонської епідемії кору 1670 року.

Шотландський лікар Френсіс Хоум у 1757 році довів, що кір викликається інфекційним агентом, присутнім у крові пацієнтів. І зробив великий внесок у першу вакцинацію проти кору. А датський лікар Пітер Панум в 1846 підтвердив, що період між контактом з вірусом і розвитком висипу становить два тижні.

Кір: вакцина була знайдена в США

Творцем вакцини проти кору є Морісі Хіллеман зі США, який також розробив 30 інших вакцин проти вітряної віспи, епідемічного паротиту та краснухи. Перші вакцини з'явилися на ринку між 1963 та 1968 роками.

Останній у світі спалах кору в Самоа (Полінезія) був зафіксований у вересні 2019 року. До свого спалаху кір мала один із найнижчих рівнів вакцинації проти цієї хвороби у регіоні. До 26 грудня померла 81 людина, а захворіло 5612 мешканців. До грудня 93% населення було вакциновано проти кору.

Зараз, незважаючи на вакцини, у світі щорічно трапляється 40 млн випадків інфікування кором, головним чином у бідних країнах. А гине від цієї інфекції щороку близько 120 000 людей.

Читайте також: Кір