Як довго зберігається імунітет після COVID-19

Вважається, що антитіла після хвороби або вакцинації проти коронавірусної інфекції можуть зберігатися в крові від кількох тижнів до кількох місяців. Але чи так це?
Імунітет може тривати роками
Стійкість організму до COVID-19 може розвиватися трьома шляхами: після перенесеної інфекції, вакцинації від коронавірусу або за дотримання обох цих умов. Зараз домінують два варіанти коронавірусу: BA.4 і BA.5. Чи не сприйнятливі ми до них?
Імунітет після COVID-19 пов'язаний з наявністю в організмі антитіл, які спрямовани проти коронавірусу та різних спеціальних клітин імунної системи (таких як Т-лімфоцити або В-клітини пам'яті).
Різні дослідження доводять, що антитіла після COVID-19 зберігаються у крові від кількох тижнів до кількох місяців після хвороби чи вакцинації. Однак, згідно з останніми дослідженнями вчених, деякі з клітин, що беруть участь в імунній відповіді, готові викорінювати коронавірус набагато довше. Вся справа у В-клітинах пам'яті.
В-клітини пам'яті, які є типом лімфоцитів, є довгоживучими клітинами імунної системи. Вони можуть розпізнати коронавірус навіть після багатьох років контакту з ним. Це означає, що певною мірою імунітет від COVID-19 може тривати роками. Це не означає, що ми не можемо захворіти, але хвороба буде протікатиме легше.
Дослідники з Рокфеллерівського університету (США) довели, що після коронавірусної інфекції кількість В-клітин у пам'яті не лише не зменшилися, а й навіть збільшилася. Експерти припустили, що ці спеціалізовані структури можуть виробляти велику кількість антитіл за короткий час, якщо той самий тип патогену знову потрапить до організму.
Слід пам'ятати, що коронавірус змінюється, і вчені не в змозі передбачити всі його трансформації, тому з часом імунітет може зникнути. Реакції імунної системи в окремих людей також різні, тому однозначно відповісти питанням, як довго зберігається імунітет після COVID-19, неможливо.
Імунітет проти нових штамів
За даними Центрів з контролю та профілактики захворювань (CDC), доступні вакцини, особливо у поєднанні з бустерами, забезпечують захист від тяжких захворювань, спричинених останніми варіантами коронавірусу, включаючи BA.5.
Однак імунітету може бути недостатньо, щоб уникнути хвороби. Недавнє дослідження, проведене в Гарвардській медичній школі, показало, що попередній COVID-19 або вакцинація не забезпечують такий самий захист від штамів BA.4 та BA.5.
Дослідження, проведене в Катарі, показало: імунітет, вироблений після зараження «Омікроном», забезпечує 80% ефективності проти повторного зараження варіантами BA.4 або BA.5. Це та інші дані, а також спостереження за хворобами (попри багато інфекцій, смертей менше) свідчать про те, що організм зберігає імунітет після COVID-19.
Результати досліджень опубліковані у журналі Nature («Природа»).
Читайте також: Батьки маленьких дітей до 5 років можуть уникнути тяжкого перебігу COVID-19