Материнське молоко чарівне: цукор з грудного молока може допомогти в лікуванні і профілактиці багатьох інфекцій у новонароджених

Такі результати були виявлені в ході дослідження під назвою «Золотий стандарт харчування: огляд олігосахаридів грудного молока та їх впливу на мікробіоту кишківника немовляти».
Як зазначає Microbialcellfactories, грудне молоко є золотим стандартом харчування для дітей в період зростання, харчова цінність якого в основному приписується олігосахаридам грудного молока (ОПЗ).
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) рекомендує, щоб мама годувала дитину виключно грудьми протягом перших 6 місяців з моменту народження. З одного боку, грудне вигодовування пропонує немовлятам поживні речовини, необхідні для здорового розвитку та зростання, з іншого - забезпечує захист від шлунково-кишкових та респіраторних інфекцій, знижує частоту виникнення різних захворювань, таких як ожиріння, діабет, атопия та астма.
В даний час ідентифіковано більше 200 ОПЗ, і багато корисних ефектів материнського молока приписуються саме ОПЗ, які, як вважається, проявляються в результаті взаємодії з мікробіотою кишечника. Серед компонентів грудного молока лактоза і ліпіди є основними джерелами енергії для немовлят, які забезпечують джерело вуглеводів в середній концентрації 30-70 г/л.
Немовлята, що знаходяться на грудному вигодовуванні, багаті біфідобактеріями в кишковій мікробіоті, що вважається безпечним і корисним для немовлят. Крім того, ОПЗ все частіше пов'язують із захистом від збудників хвороб, таких як патогенні бактерії, віруси, найпростіші паразити та грибки.
Бактерії, відомі як стрептококи групи B (GBS), є частою причиною інфекцій крові, менінгіту та мертвонародження у новонароджених. Хоча інфекції GBS часто можна вилікувати або запобігти за допомогою антибіотиків, бактерії стають все більш стійкими. Тепер дослідники виявили, що олігосахариди грудного молока (HMOs) - короткі ланцюжки молекул цукру, яких багато в грудному молоці - можуть допомогти запобігти інфікуванню GBS в клітинах і тканинах людини та у мишей.
В ході дослідження було виявлено, що ОПЗ діють як противірусні засоби для запобігання норовірусній інфекції. Крім запобігання зараження кишковим вірусом, ОПЗ також можуть пригнічувати респіраторні вірусні інфекції.
«ОПЗ існують стільки ж, скільки і люди, і бактерії не можуть їх зрозуміти. Імовірно, це тому, що їх дуже багато в молоці і вони постійно змінюються в процесі розвитку дитини, - каже пан Таунсенд, доцент кафедри органічної хімії Університету Вандербільта, співавтор дослідження. - «Але якби ми могли більше дізнатися про те, як вони працюють, можливо, ми зможемо лікувати різні типи інфекцій за допомогою сумішей ОПЗ, і, можливо, одного разу це могло б стати заміною антибіотикам як у дорослих, так і у дітей».
Як писала «МП», діти від 12 років в Україні отримали право на вакцинацію від Covid-19.
Міністерство охорони здоров'я, відповідно до свого наказу № 1477 від 17.07.2021 р затвердив рекомендації Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики про можливість вакцинації в Україні дітей старше 12 років вакциною Comirnaty від Pfizer/BioNTech.