Чому біль здається сильнішим уночі

Дата створення: 23 вересня, 13:18
Дата оновлення: 23 вересня, 13:57
Почему боль кажется сильнее ночью фото

Витривалість болю регулюється біологічним годинником. Вночі вона нижча, і біль відчувається гостріше

Страждання заради науки

Нейробіологи з Дослідницького центру неврології в Ліоні (Франція) продемонстрували сприйняття хворобливого подразника: короткий гарячий імпульс сприймався учасниками експерименту як максимально болісний о третій годині ночі та мінімально болісний — о третій годині дня. У розпал цих двох крайнощів біль, на думку учасників, посилювалась з полудня до раннього ранку та зменшувалась з раннього ранку до наступного дня.

Щоб ізолювати вплив добових ритмів від інших можливих подразників, 12 учасників перебували в кімнаті з поганим освітленням, не спали 34 години та перекушували кожні дві години. У таких умовах немає сигналу, що стосується часу доби. І біологічні прояви регулюються внутрішнім механізмом, тобто добовими ритмами.

Кожні дві години вчені перевіряли чутливість респондентів. Вони поміщали їм на руки пристрій, який поступово підвищував температуру по одному градусу за раз. Як правило, учасники просили зупинити його, коли він сягав 46°C. В іншій батареї тестів добровольці зазнали болю при певних температурах (42, 44 і 46°C) і пояснили дослідникам, скільки болю вони відчувають і як візуально подають її за шкалою.

Експерти врахували хронотип сну учасників, «сов» і «жайворонків», і синхронізували всі дані в єдиному великому годиннику для порівняння даних.

Сон тут ні до чого

Як виявилося, біль досягає піка між трьома та чотирма годинами ранку.

Оскільки учасники не спали, вчені виключили, що саме сон впливає на біль, що сприймається. Якби це було так, чутливість добровольців мала б збільшуватися зі зростанням імпульсу до сну. На думку експертів, це можна пояснити добовими ритмами.

Що посилює біль? Згідно з однією з гіпотез, це залежить від молекулярних годинників, присутніх у кожній клітині нашого тіла, тонко синхронізованих з мозком. Біль, що сприймається, може залежати саме від ритму, з яким ці клітини виявляють біль.

Дослідження допоможуть адекватніше призначати знеболювальні препарати. Як відомо, пацієнти в лікарнях скаржаться на великий біль уночі, але анальгетики зазвичай не вводять до ранку.

Дослідження було опубліковано у журналі Brain («Істина»).

Читайте також: Вчені сказали, до яких захворювань схильні «жайворонки» та «сови»