Як статини впливають на ризик розвитку цукрового діабету ІІ типу

Багато пацієнтів відмовляються приймати статини через побічні дії. Але чи це правильно?
Статини: лікують та калічать
Статини застосовують для зниження рівня ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ) у крові, або так званого «поганого» холестерину. Це дозволяє запобігти розривам атеросклеротичних бляшок, що знижує ризик інфаркту або інсульту, а також допомагає уникнути інших серцево-судинних захворювань. Лікарі рекомендують статини пацієнтам, які перенесли серцевий напад або інсульт; людям, які страждають на ішемічну хворобу серця (ІХС); і тим, у кого спостерігається високий рівень холестерину. Однак, як і будь-які препарати, статини можуть мати побічні ефекти.
Побічні дії статинів:
- міопатія, яка проявляється слабкістю, хворобливістю та судомністю м'язів;
- біль у суглобах;
- підвищення активності печінкових ферментів;
- порушення у роботі травної системи;
- головні болі;
- погіршення зору;
- безсоння.
Довгі роки вважалося, що завдяки протизапальним діям, статини запобігають розвитку цукрового діабету ІІ типу. Однак у 2008 році вчені виявили, що саме статини провокують розвиток цього хронічного захворювання. Результати дослідження були опубліковані у журналі NEJM.
Ризик є, але невеликий
Предметом гучного дослідження став розувастатин, який знижує рівень холестерину в крові. Під час експерименту його отримували 8900 пацієнтів, схильних до серцево-судинних захворювань. Виявилося, що у тих з них, хто щодня приймав по 20 мл розувастатину, через два роки після експерименту був діагностований цукровий діабет, тоді як серед добровольців, які отримували плацебо, таких хворих було менше.
Також було виявлено, що статини підвищують клітинну резистентність до інсуліну, що підвищує рівень цукру в крові та збільшує ризик розвитку цукрового діабету ІІ типу.
— Але це не означає, що треба відмовитися від статинів, особливо з огляду на те, що діабет став лихом нашого часу, — каже лікар-ендокринолог Медичної школи Університету Вашингтона (США) Савіта Субраманян, цитує портал Poradnik Zdrowie.
Експерт вважає, що результати дослідження 2008 року необхідно переглянути. Адже тоді цукровий діабет був діагностований у 270 пацієнтів, які приймали розувастатин, та у 216 добровольців, які отримували плацебо. Різниця не така й велика.
Крім того, як свідчить метааналіз, проведений співробітниками Університету Глазго (Великобританія), ризик розвитку цукрового діабету ІІ типу становить не більше 9%. І він дуже низький у порівнянні з тими лікувальними ефектами, яких допомагають досягти ці препарати.
Вчені наголошують, що статини можуть фактично погіршити керування глюкозою, якщо є переддіабет. А зміни рівня глюкози в крові після прийняття статинів невеликі та не викликають збільшення ризику діабету чи діабетичних ускладнень.
Читайте також: Статини для серця можуть запобігти раку та деменції: дослідження