Чи може дефіцит заліза в організмі стати причиною зниження ефективності вакцин

Дата створення: 16 вересня, 09:33
Дата оновлення: 18 квітня, 17:23
Может ли дефицит железа в организме стать причиной снижения эффективности вакцин фото

Відповідь на це питання шукали вчені в ході дослідження під назвою: «Ефективність вакцини та дефіцит заліза: пара, яка взаємопов'язана?»

Автори роботи відзначили, що незважаючи на той факт, що вакцини є найбільш ефективним способом запобігання смертей і хвороб від інфекційних захворювань, ефективність деяких педіатричних вакцин нижче в країнах з низьким і середнім доходом (СНСД), де смертність від інфекцій, що попереджають за допомогою вакцин, залишається високою. Ефективність вакцини також може знижуватися і у дорослих, у зв'язку з деякими поширеними супутніми захворюваннями.

У роботі уточнюється, що дефіцит заліза є найбільш поширеним дефіцитом поживних мікроелементів у всьому світі, від якого страждають більше 2 мільярдів людей у світі.

Робота включає ретроспективний аналіз нових доступних наборів даних, отриманих в результаті випробувань COVID-19 та інших вакцин, і проспективне тестування того, чи покращуює застосування нутрітивного заліза, яке використовується в усьому світі для боротьби з анемією, ефективність вакцини.

Автори відзначають, що дослідження, проведені за попередні десятиліття, вже показали потенційний зв'язок між дефіцитом заліза та зниженням імунітету і більш слабкою відповіддю на деякі вакцини. Було виявлено, що клітини, які поглинають залізо, викликають важкий імунодефіцит, а не залізодефіцитну анемію, що свідчить про чутливість адаптивних імунних відповідей до дефіциту заліза.

Вплив дефіциту заліза на ефективність вакцини був проаналізований і дослідженні кенійських дітей. У цій когорті анемія та дефіцит заліза під час вакцинації були сильними предикторами зниження відповіді на вакцини проти дифтерії, коклюшу та пневмокока. Більш того, в рандомізованому дослідженні кенійських немовлят з дефіцитом заліза, залізовмісні порошки мікронутрієнтів, які надавалися дітям під час вакцинації, покращили ефективність вакцинації.

Вчені відзначили, що дефіцит заліза виникає не тільки через нестачу заліза в їжі, але і під час запалення (наприклад, через бактеріальну інфекцію або хронічне захворювання нирок), що викликає затримку заліза в мієлоїдних імунних клітинах. А це, в кінцевому підсумку, викликає функціональний дефіцит заліза і анемію запалення. Дефіцит заліза та анемія можуть зустрічатись також при переломі шийки стегна або неоплазії товстої кишки.

Ключові параметри, пов'язані з залізом, які необхідно виміряти, повинні включати:

  • насичення трансферину і сироваткового заліза, які відображають компартмент циркулюючого заліза (джерело заліза для відповіді імунної системи);
  • ферритин, що відображає запаси заліза;
  • розчинний рецептор трансферину, який вказує на еритропоез.

Вчері рекомендують також оцінити маркери запалення, оскільки запалення пригнічує сироваткове залізо за рахунок індукції гепсидину і збільшує ферритин. І навпаки - імунологічні кінцеві точки (наприклад, відповідні реакції антитіл, викликані вакциною) можуть бути додані до клінічних випробувань, які вивчають вплив заліза.

Що стосується вакцин проти COVID-19, дані свідчать про те, що ефективність вакцини надзвичайно висока навіть серед жінок в пременопаузі і літніх людей, у яких дефіцит заліза і анемія досить поширені.

Добавки заліза в пероральній або внутрішньовенній формі зазвичай, використовуються для відновлення концентрації гемоглобіну і протидії системному дефіциту заліза. Терміни та дози препаратів заліза постійно оптимізуються, Тип і кількість введеного заліза обов'язково буде варіюватися в залежності від цільової групи населення - наприклад, немовлята, які отримують вакцини в рамках розширеної програми імунізації, пацієнти з хронічним захворюванням нирок, які отримують вакцину проти гепатиту В, або люди похилого віку, які отримують вакцини проти грипу. Необхідно враховувати сценарії, що залежать від умов; наприклад, залізо призначають для полегшення анемії при хронічному захворюванні нирок, але часто його вводять спільно з еритропоетином, який може відводити залізо до еритрону.

Висновки

У висновку за підсумками дослідження його автори відзначили, що залізо є ключовою живильною речовиною, що впливає на імунітет, а залізодефіцитна анемія і залізодефіцитна анемія залишаються основними глобальними проблемами охорони здоров'я

Як писала «МП», вітамін D може захистити молодих людей від колоректального раку.