Вчені знайшли знеболювальну сполуку, яка не має побічних ефектів

Вона активує адреналінові, а не опіоїдні рецептори. Це допоможе полегшити хронічний біль і не викликати ускладнень чи звикання
Хронічний біль впливає на якість життя людини, іноді доводячи її до інвалідності. При цьому опіоїдні препарати, такі як морфін та оксикодон, можуть викликати звикання та такі побічні ефекти, як запаморочення, запори, уповільнення дихання. Останній стан дуже небезпечний, оскільки може стати причиною дихальної недостатності. З цієї причини дослідники у всьому світі хочуть знайти альтернативні анальгетики.
Вчені Університету Фрідріха-Олександра Ерлангена-Нюрнберга (Німеччина) розробили новий препарат для полегшення хронічного болю, який здатний активувати адреналінові, а не опіоїдні рецептори. Він буде мати знеболювальні властивості, аналогічні опіоїдам, але на відміну від них не викликати побічних ефектів.
Цього вдалося досягти завдяки відкриттю керівника проєкту, професора Пітера Гмайнера. Він виявив активний інгредієнт, який здатен зв'язуватися з відомими опіоїдними рецепторами та полегшувати біль, але при цьому не має хімічної схожості з опіатами.
Новий рецептор, який відповідає за зв'язування адреналіну, це — альфа-2 А-адренергічний рецептор. На нього впливають деякі анальгетики, такі як бримонідин, клонідин та дексмедетомідин. Останній знімає біль, але має сильний седативний ефект. А значить, що його можна застосовувати для інтенсивної терапії в умовах стаціонару, але для більшості пацієнтів він не підходить.
Вчені хочуть знайти хімічну сполуку, яка здатна активувати рецептор у центральній нервовій системі без будь-якого седативного ефекту. Налічується понад 300 млн різних молекул. І лише дві з них відповідали бажаним критеріям. Це підтвердили проведені тести: жодна з нових сполук не викликала седативного ефекту навіть у високих дозах для полегшення болю.
— Розробка ліків підлягає суворому контролю. Але результати вселяють у нас великий оптимізм, — наголосив професор Гмайнер, цитує портал Green Me.
Результати дослідження опубліковані у журналі Science («Наука»).
Читайте також: Ліки проти холестерину захистять від хвороби Паркінсона: вчені