Кожна п'ята людина схильна до зимової депресії: вчені

Дата створення: 09 грудня, 13:25
Дата оновлення: 09 грудня, 13:27
Каждый пятый человек подвержен зимней депрессии: ученые фото

За даними дослідників з Клівлендської клініки, зимова депресія торкається близько 20%. Чим вона відрізняється від сезонної?

— Кінець року — час підбиття підсумків, далеко не радісних для багатьох людей. Крім цього, настрій падає через несприятливу погоду, особливо через зменшення світлового дня та фізичну активність, — пояснює психолог Сильвія Розбіцька, цитує портал Poradnik Zdrowie.

Сезонний афективний розлад (САР) — це не просто сум через відсутність сонця, короткі дні або погану погоду. Типові симптоми САР включають ангедонію, відсутність радості, стомлюваність, апатію, зниження енергії, зміну апетиту та зберігаються понад 2 тижні.

— Однак до зимової нудьги це не має жодного стосунку, — наголошує Сільвія Розбіцька.

Причиною САР, як і депресії, є нейротрансмітерний розлад: зниження рівня серотоніну та вітаміну D, аномальна секреція норадреналіну, дофаміну та мелатоніну.

Зимова депресія є наслідком порушення добового ритму внаслідок зменшення світлового дня. Пізні світанки та ранні заходи сонця можуть негативно позначитися на самопочутті.

З настанням темряви організм автоматично переходить на «сплячий режим». Але день, незважаючи на темряву, продовжується. Коли людина протистоїть природним фізіологічним процесам організму, можуть виникнути такі симптоми, як головний біль, проблеми зі сном, втома і депресія. Людині для життя потрібне світло та гарний настрій. І якщо ми довго залишаємось у темряві, наша психіка дається взнаки.

Читайте також: Депресія збільшує ризик серцевих захворювань та діабету більш ніж на 30%: дослідження