МОЗ дозволило «змішувати» вакцини від Covid-19

Дата створення: 20 вересня, 13:44
Дата оновлення: 09 листопада, 23:19
МОЗ разрешило «смешивать» вакцины от Covid-19 фото

МОЗ України погодило і схвалило рекомендації Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики - дозволити комбінувати мРНК-вакцини. Це рішення було обумовлено потребою продовжувати вакцинацію в умовах відсутності того чи іншого виду вакцини, яким була проведена перша доза імунізації від коронавірусу.

У МОЗ уточнили, що якщо мРНК-вакцина, якою була зроблене перше щеплення недоступна, то для введення другої дози - дозволяється використання вакцини іншого виробника, але також виробленої на платформі мРНК.

Зокрема, дозволили комбінувати вакцини Moderna Сomirnaty/Pfizer-BioNTech. У МОЗ запевняють, що «комбінування вакцин Moderna і Comirnaty/Pfizer-BioNTech – безпечне та ефективне».

Уточнимо, що в квітні 2021 р. Всесвітня організація охорони здоров'я не рекомендувала змішування різних видів вакцин, аргументуючи це тим, що ще не проведені достатні дослідження ефективності такого комбінування.

При цьому в світі в період, коли відзначалися випадки побічних реакцій у вигляді тромбозу після вакцинації вакциною AstraZeneca, почали проводити комбінацію АZ іншими вакцинами. «МП» писала про результати досліджень комбінації вакцин Pfizer і AstraZeneca.

Зокрема, відразу кілька досліджень ефективності змішування вакцин підтвердили правильність рішення деяких європейських країн, які почали пропонувати альтернативи AstraZeneca в якості другого уколу після того, як вакцина була пов'язана з рідкісними випадками утворення тромбів. Але, незважаючи на позитивні результати досліджень, вчені рекомендують не відмовлятися від клінічно затвердженого розкладу введення однієї вакцини двома дозами.

У дослідженні, що отримало назву Com-COV, порівнювалися змішані двухдозні схеми вакцин Pfizer і AstraZeneca, і було виявлено, що в будь-якій комбінації вони виробляють високі концентрації антитіл проти шипового білка коронавірусу.

Згідно результатів дослідження, був зроблений висновок про те, що змішаний графік щеплень, в якому вакцина Pfizer (PFE.N) від COVID-19 вводиться через чотири тижні після щеплення AstraZeneca (AZN.L), дає кращий імунну відповідь, ніж введення ще однієї дози вакцини.

Друге дослідження на цю ж тему, проведене в Південній Кореї, показало, що AZ, за яким слідує Pfizer, разом підвищили рівень антитіл в шість разів, у порівнянні з двома дозами AZ.