Замінники солі знижують ризик серцево-судинних захворювань і смерті в літньому віці

Дата створення: 20 вересня, 14:34
Дата оновлення: 09 листопада, 23:23
Заменители соли снижают риск сердечно-сосудистых заболеваний и смерти в пожилом возрасте фото

Замінники солі знижують ризик серцево-судинних захворювань і смерті в літньому віці

Такий висновок зробили вчені в ході дослідження під назвою «Вплив замінників солі на серцево-судинні хвороби та смерть».

Проблематика

Автори дослідження нагадали, що підвищене споживання натрію з їжею, а також низький рівень калію у харчуванні - пов'язані з високим кров'яним тиском та підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань і передчасної смерті. Зокрема, рандомізовані дослідження проведені раніше виявили: зниження споживання натрію з їжею, а також прийом дієтичного калію у вигляді добавки - сприяє зниженню артеріального тиску.

Замінники солі, які замінюють частину хлориду натрію у звичайній солі хлоридом калію, об'єднують ці ефекти в одному продукті. Замінники солі доступні в багатьох країнах світу і довели свою ефективність в зниженні артеріального тиску у різних груп населення. Але вплив замінників солі на результат серйозних захворювань, таких як інсульт, гострий коронарний синдром і смерть, були маловивчені. Крім того, побоювання з приводу теоретичних ризиків гіперкаліємії і пов'язаної з нею раптової смерті від вживання замінників солі у пацієнтів з серйозним захворюванням нирок - негативно вплинули на сприйняття замінників солі. Автори роботи вирішили проаналізувати загальний баланс переваг і ризиків вживання замінників солі, в порівнянні зі звичайною сіллю при інсульті, серцево-судинних хворобах, смерті та клінічної гіперкаліємії.

Дослідження

У відкритому рандомізованому дослідженні взяли участь 20 995 осіб із сільської місцевості Китаю (жителі 600 сіл). Учасники дослідження мали в анамнезі інсульт, були у віці 60 років і старше та мали високий кров'яний тиск.

Автори дослідження уточнили, що села були випадковим чином розподілені в співвідношенні 1:1 до групи втручання, в якій учасники використовували замінник солі (75% хлориду натрію і 25% хлориду калію по масі), або - до контрольної групи, в якій учасники продовжували використовувати звичайну сіль (100% хлорид натрію).

Отримані результати

Автори дослідження уточнили, що 72,6% учасників мали в анамнезі інсульт, а 88,4% - гіпертонію. Середня тривалість спостереження становила 4,74 року.

Частота інсульту була нижчою при використанні замінника солі, ніж при використанні звичайної солі (29,14 випадки проти 33,65 випадку), частоти основних серцево-судинних станів теж значно менше - 49,09 випадків проти 56,29, частота смертей – також була суттєво нижчою у групі, де люди вживали замінники солі - 39,28 проти 44,61.

Частота серйозних небажаних явищ, пов'язаних з гіперкаліємією, не була значно вищою при використанні замінника солі у порівнянні з хворими, що вживали звичайну сіль - 3,35 випадки проти 3,30.

Висновки

За результатами дослідження було виявлено, що серед осіб, які перенесли інсульт у віці 60 років і старше і мали високий кров'яний тиск, частота інсультів, серйозних серцево-судинних станів та смерті від будь-якої причини при прийомі замінника солі була нижчою, ніж при прийомі звичайної солі.

Більш детально з результатами дослідження можна ознайомитися за посиланням.