Вчені створили високотехнологічну крихітну «пробку» EXP-TC для лікування синдрому сухого ока

Її застосування дозволить замінити щоденне прийняття протизапальних крапель протягом трьох місяців
Чому з'являється сухість очей
Сльози в основному складаються з води, жирів та ліпідів. Щоразу, коли ми моргаємо, шар сліз поширюється рогівкою, прозорому зовнішньому шару ока, зберігаючи його чистим і вологим. Але з віком очі виробляють менше рідини. Синдром сухого ока (ССО) з'являється у людей віком від 50 років, особливо у жінок внаслідок гормональних змін під час менопаузи.
Синдром сухого ока може бути побічним ефектом приймання ліків (деякі засоби від застуди та алергії та бета-блокатори для високого кров'яного тиску), а також таких захворювань, як цукровий діабет. Цей симптом може виникнути й в тих, хто довго працює за комп'ютером. Запалення вражає рогівку, кон'юнктиву, слізні чи мейбомієві залози.
Симптоми синдрому сухого ока:
- болючість;
- розмитий зір;
- відчуття зернистості у очах.
Краплі підходять не всім
Найчастіше при легкому синдромі сухого ока допомагають очні краплі. Однак вони не лікують запалення. До того ж часто викликають неприємні побічні ефекти. Так, у 2020 році було проведено дослідження, результати якого опубліковані в журналі Clinical Ophthalmology («Клінічна офтальмологія»). Згідно з ним, близько 60% пацієнтів, яким були призначені очні краплі, що містять циклоспорин, не змогли їх приймати через відчуття печіння, болю та подразнення.
Однак відсутність адекватного лікування може призвести до пошкодження поверхні ока, виразок рогівки та навіть втрати зору. Новий альтернативний метод лікування може замінити краплі очей.
Хвилинна справа
Високотехнологічна «пробка» EXP-TC — розміром із рисове зерно — була розроблена для лікування синдрому сухого ока. «Пробка» діаметром 1 мм виготовлена з композитного матеріалу. Медичний співробітник поміщає її в слізному каналу пацієнта. Процедура займає менше ніж хвилину.
За словами виробника Eximore, частково закриваючи слізний канал, «пробка» допомагає «зберегти» сльози, які вже є, і «це дає негайне полегшення від печіння та болю».
Комбінація «пробки» та автоматичного вивільнення циклоспорину призначена для тримісячного курсу. Після цього пробка видаляється, а лікування може бути повторене.
Перші клінічні випробування EXP-TC за участю 20 добровольців було проведено у лікарні де ла Сегера (Мексика).
— Багато розробок у галузі сухого ока не скоротили відчуття печіння у пацієнтів. Ми сподіваємося, що новий винахід дозволить розв'язувати таку офтальмологічну проблему та принести користь широким верствам населення, — зазначив консультант-офтальмолог лікарні Гвін Вільямс, цитує Mail Online.
Читайте також: Офтальмолог пояснив, як захистити зір узимку