Знайдено гени, які викликають нестачу сну

Більшості людей на добу потрібно 7–9 годин сну. Однак є й такі, яким достатньо 4–5 годин нічного відпочинку. Серед них Барак Обама та Ілон Маски
Особливі гени
— Синдром короткого сну зустрічається у людей, які мало сплять уночі, але при цьому не мають таких побічних ефектів, як сонливість, когнітивні порушення або пригнічений настрій протягом дня, — розповів нейробіолог з Університету Мейнута (Ірландія) Ендрю Куган в інтерв'ю порталу LiveScience.
Як можна пояснити, що такі люди, незважаючи на недостатній сон, почувають себе так само добре, як і ті, хто спить 7–9 годин на добу? Експерти вважають, що така поведінка обумовлена наявністю генів, пов'язаних із синдромом короткого сну.
Так, у 2014 році вчені виявили специфічні мутації гена BHLHE4, який може бути відповідальним за нетривалий сон та стійкість організму до нього. На думку фахівців, такі генні мутації можуть «зменшити загальний сон за збереження NREM-сну та забезпечити стійкість до наслідків втрати сну». NREM належить до повільних рухів очей, що включають три фази сну, які важливі для фізичного відновлення та консолідації пам'яті.
Рідкісна мутація
Таких висновків дійшли вчені у 2019 році. —Згідно з проведеним ними дослідженням, яке було опубліковано в журналі Neuron, «мутація в гені ADRB1 призводить до природної особливості короткого сну у людей». Вони зазначили, що «в людській популяції — це рідкісна мутація (частота 4/100 000 осіб)».
На думку експертів, сімей, у яких відбуваються ці генні мутації, небагато. До цього часу було ідентифіковано лише 50. Передбачається, що людей з такими особливостями може бути більше близько 1% населення.
Як розпізнати синдром короткого сну? Це можуть підказати звички. Якщо у вихідні ви спите мало, незважаючи на можливість довше відпочити, це може вказувати на схильність до синдрому короткого сну.
Читайте також: Безсоння збільшує ризик інсультів, інфарктів і навіть смертей на 16%, але не у всіх