Психологи розповіли про побічний ефект бігу

Біг дозволяє залишатися у формі та підтримувати здорову вагу. Однак захоплення ним може у деяких людей викликати пристрасть до фізичних навантажень, що небезпечно серйозними проблемами зі здоров'ям. Дослідники Норвезького університету науки та технологій порівнюють цю залежність з ескапізмом, тобто бажанням втекти від проблем у світ ілюзій
— Ескапізм часто визначають як вид діяльності, який допомагає уникнути чи забути неприємні речі, — пояснює провідний автор дослідження доктор Фроде Стенсенг.
Психологічна нагорода за ескапізм — уникнути небажаних роздумів та емоційних ситуацій.
Існує два типи ескапізму: один допомагає відновити перспективу та шукати позитивні переживання (самопізнання), а інший відволікає від проблем та сприяє уникненню негативних переживань (самопридушення). Біг є ескапізмом у негативному значенні цього слова, що може призвести до придушення як негативних, так і позитивних почуттів.
Експерти опитали 227 бігунів-аматорів та попросили їх заповнити анкету, яка включала три аспекти:
- шкалу ескапізму (саморозвитку чи самопридушення);
- шкалу, яка залежить від вправ;
- шкалу задоволеності життям.
Кількість бігунів, які вибрали саморозвиток і самопридушення, було дуже схожим. З'ясувалося, що самопізнання пов'язане з добробутом, а самопридушення — з негативними емоціями. І самопридушення, і саморозвиток пов'язані з залежністю від фізичних вправ, але найбільше — самопридушення. Негативний ескапізм, наголошують дослідники, може посилити емоційні проблеми.
— Знання цього може допомогти людям зрозуміти свою мотивацію та використовувати її з терапевтичною метою, особливо для тих, хто бореться з неадекватною залученістю до своєї діяльності, — підкреслив експерт, цитує портал Poradnik Zdrowie.
Читайте також: Пробіжки у зрілому віці здатні продовжити життя на 15%