У тих, хто перехворів на COVID-19, ризик розвитку специфічних аутоімунних захворювань зростає втричі: вірусолог

Дата створення: 02 лютого, 09:45
Дата оновлення: 02 лютого, 10:02
У переболевших COVID-19 риск развития специфических аутоиммунных заболеваний возрастает в три раза: вирусолог фото

Серед них — целіакія, цукровий діабет, ревматоїдний артрит тощо

Послаблює імунітет

Аутоімунні захворювання розвиваються, коли імунна система розпізнає власні клітини організму як чужорідні та намагається боротися з ними.

Причини появи аутоімунних захворювань:

  • порушення імунних механізмів;
  • генетична схильність;
  • фактори довкілля (ліки, стрес, дієта); 
  • перенесена бактеріальна чи вірусна інфекція.

Професор вірусології Агнешка Шустер-Чизельська вважає, що причиною розвитку аутоімунного захворювання може бути й COVID-19. І посилається на дослідження вчених Тайваню. Вони порівняли понад 888 000 хворих після інфікування вірусом та контрольною групою, до якої увійшли близько 3 млн осіб, які не хворіли на COVID-19.

— З'ясувалося, що після перенесеного COVID-19 ризик аутоімунних захворювань, таких як ревматоїдний артрит, анкілозуючий спондилоартрит, системний червоний вовчак, псоріаз, нестерпність глютену та цукровий діабет І типу, збільшується приблизно втричі, — каже професор Шустер-Цизель.

Вчені прогнозували такі результати після того, як з'явилися перші повідомлення про те, що вірус SARS-CoV-2 має аутоімунний потенціал. І це лише зараз отримало підтвердження. Адже такі захворювання не з'являються відразу. Потрібен час, щоб вони проявились та були діагностовані.

Зміни оборотні

За словами фахівця, вірус SARS-CoV-2 послаблює імунну систему внаслідок зменшення популяції певних імунних клітин або змінюючи їхню функціональність. Але робить це інакше, ніж вірус ВІЛ.

— Зміни, спричинені ВІЛ, мають поступовий та незворотний характер, що призводить до розвитку невиліковного синдрому набутого імунодефіциту (СНІД). Зміни, спричинені вірусом SARSCoV-2, швидше за все, є оборотними, — наголошує вірусолог.

Вона пояснила, що після елімінації вірусу SARS-CoV-2 з організму клітини кісткового мозку продовжують виробляти лімфоцити та, як наслідок, популяція цих клітин буде перебудована. Тоді нормалізується імунітет.

Проте експерт побоюється, що зараз діагностуються повторні зараження у хворих.

— Повторні зараження SARS-CoV-2 через різні підваріанти коронавірусної інфекції дедалі сильніше послаблюють імунітет. Буває, що люди хворі двічі-тричі на рік. І після кожного такого контакту з вірусом дисфункція імунної системи може бути тривалою, — зазначив професор Шустер-Цизельська, пише портал Poradnik Zdrowie.

Читайте також: Деякі симптоми тривалого COVID-19 залишаються на все життя: дослідження