Сухість і печіння в порожнині рота вказують на розвиток цукрового діабету: стоматолог

Дата створення: 10 лютого, 14:05
Дата оновлення: 10 лютого, 14:47
Сухость и жжение в ротовой полости указывают на развитие сахарного диабета: стоматолог фото

Всесвітня організація здоров'я (ВООЗ) попереджає: з кожним роком збільшується кількість хворих на цукровий діабет. І вже до 2025 року їх кількість може подвоїтися, до 800 млн у світі

Чому з'являється неприємний запах із рота

— Найефективніший метод виявлення підвищеного рівня цукру в організмі — це аналіз крові. Але сигнали про те, що щось не так, можна побачити й в порожнині рота, — каже популярний польський стоматолог Варфоломій Карас.

За словами експерта, надлишок цукру в організмі послаблює імунну систему. В результаті бактерії, які можуть безперешкодно розвиватися, сильніше впливають на стан зубів.

— Винні тут мікроангіопатії, тобто зміни дрібних судин, що супроводжують цукровий діабет. Вони можуть призвести до погіршення кровопостачання ясен. Це послаблює опорну систему зуба та обмежує його регенерацію, а отже, збільшує ризик запалення та кровоточивості ясен та подальшу втрату зубів, — пояснює фахівець.

Однак цього можна уникнути. Адже зміни у ротовій порожнині можуть бути важливим сигналом про підвищений рівень цукру в крові.

— Серед характерних симптомів високого рівня цукру — відчуття сухості слизової оболонки порожнини рота, що пов'язано зі зменшенням кількості слини, що виробляється. Ще один стан, про який говорять багато пацієнтів, — це ксеростомія, або сухість у роті через нестачу слини. Вона може викликати печіння, хворобливі виразки та кандидоз (також на язику). При значному і раптовому дефіциті в організмі інсуліну виникає кетоацидоз, тобто неприємний запах з рота, — продовжує Варфоломій Карас.

Як мінімізувати ризик інфікування

Такому пацієнту потрібна консультація ендокринолога, який визначить його стан та пропише необхідні препарати. Дантисти же використовують антибактеріальне лікування.

— Ми рекомендуємо дотримуватись правильної гігієни та раз на три місяці відвідувати стоматолога для профілактичного лікування. Це запобігатиме розвитку карієсу і зведе до мінімуму ризик інфікування, — наголошує лікар, передає Radio ZET.

Краківське відділення Національного фонду здоров'я розмістило на своєму сайті список правил, яким мають слідувати хворі на діабет. Їх варто використати.

6 правил, які слід пам'ятати хворим на діабет

  • Контролюйте рівень цукру в крові до та після їжі, а також перед введенням інсуліну.
  • Говоріть лікарям про свій діагноз. Це допоможе їм правильно призначити ліки. Так, деякі препарати, такі як гормональні, збільшують потребу в інсуліні.
  • Не зловживайте алкоголем.
  • Відмовтеся від цукру.
  • Будьте фізично активними, займайтеся спортом.
  • Дотримуйтесь гігієни. При високому рівні цукру в крові навіть невеликий поріз може довго гоїтися.

Читайте також: Стоматологи пояснили, коли краще чистити зуби, до сніданку чи після