Ці препарати для лікування діабету та ожиріння можуть викликати непрохідність тонкої кишки: дослідження

Ліки, що імітують дію гормону GLP-1, дуже популярні, адже вони допомагають скинути зайву вагу без особливих зусиль. Однак китайські вчені впевнені, що їх застосування може спричинити захворювання травної системи
Небезпечне ускладнення
Препарати, чинною речовиною яких є семаглутід — аналог пептиду GLP1, позитивно впливають на концентрацію глюкози, регулюють секрецію інсуліну та глюкагону, уповільнюють спорожнення шлунка та пригнічують апетит. Спочатку їх призначали хворим на цукровий діабет ІІ типу. Однак у деяких країнах ліки з семаглутідом використовують для лікування ожиріння.
Клінічні випробування показали, що застосування таких ліків при дотриманні фізичної активності дозволяли опасистим людям втратити до 68% своєї маси тіла протягом 15 тижнів.
Проте китайські вчені вважають, що проведені дослідження були дуже нетривалими та не дозволили виявити один із побічних ефектів — непрохідність тонкої кишки.
Ризик невеликий, але він є
Експерти провели експеримент на лабораторних мишах, які протягом 20 місяців отримували GLP-1. За цей час у деяких гризунів збільшився та подовжився кишківник, що призвело до надмірного розтягування та обструкції. Непрохідність тонкої кишки може спричинити небезпечні ускладнення, включаючи некроз кишкової стінки або потенційно смертельний перитоніт.
— Цей клас препаратів може викликати безперервне збільшення довжини кишківника та висоти ворсинок. А тонка кишка може втратити свою еластичність, що призводить до довгострокової непрохідності верхньої частини кишківника, — стверджують фахівці, цитує Poradnik Zdrowie.
Проте у деяких учених такий підхід викликає сумніви. Вони нагадують, що кишкова непрохідність частіше зустрічається у хворих на цукровий діабет. Саме це захворювання спочатку було показанням до застосування препаратів з семаглутідом.
Так дослідження, проведене американськими вченими, показало, що приймання семаглутіду протягом двох років не підвищує ризик розвитку кишкової непрохідності. Однак масове застосування таких препаратів може супроводжуватись рідкісними побічними ефектами. Тому призначати їх має лише лікар.
Читайте також: Цей препарат збільшує ризик розвитку ішемічної хвороби серця на 34%