Володимир Дем’яненко: «Мініінвазивні операції на серці в Добробут – це унікальні методики, які дозволяють скоротити час на реабілітацію пацієнта»

Дата створення: 05 жовтня, 12:33
Дата оновлення: 04 травня, 18:55
Владимир Демьяненко: «Миниинвазивные операции на сердце в Добробут – это уникальные методики, которые позволяют сократить время на реабилитацию пациента» фото

Прослухати аудіоверсію

Сьогодні на «Медправді» ексклюзивне інтерв'ю з кардіохірургом Інноваційного центру хірургії серця і судин клініки «Добробут», кандидатом медичних наук, доктором філософії – Володимиром Дем’яненко.

Пане Володимире, розкажіть, будь ласка, простими словами – що таке мініінвазивна кардіохірургія і які саме кардіооперації можна робити мініінвазивно?

– Основною відмінністю мініінвазивних операцій на серці є те, що дані операції виконуються без розрізу грудини, а з невеликого, 5-6 сантиметрового розрізу в міжреберних проміжках.

Мініінвазивна кардіохірургія охоплює весь спектр кардіохірургічних втручань, включаючи операції з коронарним шунтуванням, протезуванням та пластикою клапанів, вроджені вади серця і ін. Дані процедури можуть виконуватися або з лівої сторони, або з правої, в залежності від тої патології, яку ми оперуємо.

Скільки операцій на серці у вашому центрі виконуються мініінвазивно?

– Ми маємо найбільший в Україні досвід мініінвазивних операцій на серці. В середньому в нашому кардіологічному центрі виконується близько 500 операцій в рік, і з них 4 із 5 операцій на серці виконуються мініінвазивно.

У чому перевага мініінвазивної хірургії для пацієнта, і в чому полягає різниця між мініінвазивною операцією й звичайною операцією на серці, яка виконується через розріз грудини?

– Основні переваги для пацієнта пов'язані з мінімальними хірургічними травмами, що дає можливість, врази прискорити реабілітацію та відновлення пацієнта. Ми уникаємо найбільшого травматичного чинника – розрізу грудини, і саме це дає можливість пацієнту на 4-5 день після операції повертатися до звичного способу життя. Ну і звісно, мініінвазивні операції забезпечують кращий психологічний стан пацієнтів, пов'язаний із косметичним ефектом – пацієнт не матиме «негарного» шраму на тілі.

Важливим аспектом є фізична активність пацієнта після операції. Адже в нього не виникне потреба обмежувати рух у верхньому плечовому поясі. Після мініінвазивної операції пацієнт зможе повністю вільно рухати руками, кермувати автомобіль, займатися спортом. І все це можливо вже на 2-й тиждень після проведення операції.

Чи існують якісь ризики?

– Ризики інтраопераційні тотожні ризикам при відкритій операції. Післяопераційні ризики мінівнвазивної операції в рази менші, адже у нас не має післяопераційних ускладнень. Це дає можливість нам все більше і більше використовувати мініінвазивні технології.

А сам процес операції через міні-розріз чимось відрізняється від класичної, через розріз грудини?

– Операції через міні-розріз потребують певних нових навичок для хірурга, спеціальних інструментів, а от для пацієнта нічого не змінюється. Тривалість операції та всі етапи її проведення виконуються так само, як і при серединній стрернотомії (операції через розріз грудини). Якщо мова про коронарне шунтування, то шунтів нашивається стільки і треба: і один, і два і п'ять.

Що змінюється? При мініінвазивній операції ми маємо меншу крововтрату, це краще для відновлення пацієнта після операції.

Мініінвазивні технології не роблять операції більш ризикованими, вони надають можливість кардіохірургу пришвидшити реабілітацію пацієнта після операції.

Скільки років було найстаршому пацієнту, прооперованому мініінвазивно?

– Найстаршому пацієнту було 92 роки. Якщо говорити про когорту пацієнтів 70 «плюс», то це близько 15% всіх прооперованих пацієнтів. Я вважаю, що це фантастично, адже мініінвазивна хірургія відкриває шлях до нових підходів у лікуванні літніх пацієнтів з серцево-судинними захворюваннями. Оскільки такі пацієнти ще більше акцентовані на реабілітаційний період, який може бути ускладнений у зв'язку з віком.

Прослухати аудіоверсію

Готуючись до інтерв’ю, ми з'ясували, що методику однієї з мініінвазивних операцій – мініінвазивне багатосудинне коронарне шунтування розробила саме Ваша команда, і Ви перші не лише в Україні, а й у світі почали робити це втручання. Чому ця інновація така важлива?

– Якщо ми говоримо про коронарне шунтування, то це найзатребуваніша операція на серці. Кожна друга кардіологічна операція у світі – це коронарне шунтування. В Україні її потребують тисячі людей, і коронарне шунтування є єдиним ефективним методом лікування багатосудинного ураження коронарних артерій. То ж особливо цінно, що тепер ця операція стала доступною і відносно легкою для пацієнтів з мінімальним дискомфортом і дуже швидким поверненням до активного життя.

Переведення коронарного шунтування в категорію мініінвазивної кардіохірургії є вкрай важливим, адже ми можемо зробити повну реваскуляризацію міокарду пацієнта, при цьому ми не робимо серединну стернотомію. І даємо можливість пацієнтам повернутися до роботи і активного життя вже на наступний тиждень після операції.

Ви вже представили своє медичне лікування міжнародній медичній спільноті, чи є якісь відгуки? Є інтерес до методики?

– Протягом останніх п'яти років ми презентували нашу методику на всіх континентах, ми приймали і приймаємо участь у всіх провідних світових конгресах. І що найголовніше – отримали фантастичні відгуки наших колег з різних куточків світу: Франції, Німеччини, Бельгії, Об'єднаних Арабських Еміратів і ін. країн, звідки до нас приїжджають зацікавлені фахівці щоб оволодіти даною методикою. Це є практичним підтвердженням того, що світові експерти визнали методику успішною, а її результати відповідають міжнародним стандартам.

Не можу не запитати про вартість операції: чи дорожча мініінвазивна операція у порівнянні з класичною, і взагалі, наскільки доступні мініінвазивні операції на серці?

– Вартість операції не залежить від розрізу – малоінвазивно буде прооперований пацієнт чи із застосуванням серединної стернотомії. Вартість складається з певних позицій, що включають безпосередні операційні витрати, перебування в палаті, вартість аналізів та дообстеження пацієнтів. В середньому пацієнт витрачає близько 180 тис. грн.

Як часто Ви оперуєте мініінвазивно дітей і які це операції?

– З гордістю можу сказати, що завдяки співпраці американського фонду «Дар життя» та нашого благодійного фонду «Фундація Добробут» ми маємо можливість провести 50 дитячих мініінвазивних операцій на серці за рік абсолютно безкоштовно.

В середньому в нашому центрі одна-дві операції на тиждень серед дітей з вродженими вадами серця виконується мініінвазивно. Це великий спектр патологій: операції пов’язані із дефектами міжшлуночкових перетинок, міжпередсердних перетинок і ін.

Для діток мініінвазивна операція дає максимально комфортне відновлення, тому що в підлітковому віці і в дорослому віці вони не побачать в дзеркалі наслідків операції.

Я знаю що Ваша команда акцентує увагу на філософії patient friendly medicine (медицини, дружньої до пацієнта). Українцям це поняття поки не дуже знайоме, розкажіть нам про що мова?

– Сучасна медицина активно переходить до цієї філософії, адже часи змінюються. Треба не тільки вилікувати пацієнта, а вилікувати його швидко і максимально комфортно. Це нові вимоги часу, ми вже живемо за цими правилами, і активний перехід на мініінвазивні методики якнайкраще вписуються в концепцію дружньої до пацієнта медицини.

Наостанок хочу скористатися шансом попросити кардіохірурга розповісти про головні речі, які треба робити, щоб не стати пацієнтом, ані кардіохірурга, ані навіть кардіолога?

– Однозначно важливими є аспекти здорового способу життя, дієти, про які в інтернеті купа інформації. Але я хотів би провести цікаву аналогію з автомобілем: всі ми знаємо, що принаймні раз в рік авто мусить пройти сервісний огляд, і ми здебільшого дотримуємось цього правила. Тому я рекомендую раз на рік відвідувати кардіолога не як пацієнт, а превентивно: зробити контроль певних показників, і виявити зміни на ранніх етапах захворювання.

Бережіть себе – та піклуйтесь про рідних! Адже наше здоров’я та життя – це найбільший скарб, який треба оберігати.

Прослухати аудіоверсію