Діабет 2-го типу і ризик нефропатії (порушенням роботи нирок): що потрібно враховувати
_25-07-2022-17-54.webp)
Ризик порушення роботи нирок у людей з діабетом 2-го типу і ефективність методик з прогнозування даного захворювання були проаналізовані вченими в дослідженні під назвою «Ефективність моделей прогнозування нефропатії у людей з діабетом 2-го типу: систематичний огляд і зовнішнє валідаційне дослідження».
Методи дослідження
Ризики нефропатії були розраховані й зіставлені з ризиком протягом 2, 5 та 10 років спостереження за пацієнтами з діабетом 2-го типу. У 41 дослідженні, включеному в систематичний огляд, повідомлялося про 64 моделі, 46 з яких були розроблені для населення з діабетом, а 18 для населення в цілому, включаючи діабет як предиктор. Прогнозовані результати включали альбумінурію, діабетичне захворювання нирок, хронічне захворювання нирок (населення в цілому) і термінальну стадію ниркової недостатності.
Результати
Як відзначають автори, люди з діабетом 2-го типу схильні до високого ризику мікросудинних і макросудинних ускладнень. Близько 25-35% людей з діабетом 2-го типу хворіють нефропатією, що є однією з основних причин термінальної стадії ниркової недостатності, пов'язаної з низькою якістю життя і високою смертністю.
Оскільки гістологічні зміни нирок можуть вже бути помітними тільки тоді, коли буде виявлено зниження функції нирок, раннє виявлення груп ризику має важливе значення для початку цілеспрямованого профілактичного лікування. Більш того, лікування на ранніх стадіях є ефективнішим, ніж на пізніх стадіях нефропатії.
На думку авторів, рішення про лікування може бути прийнято шляхом регулярної оцінки індивідуального ризику нефропатії на основі перевірених моделей прогнозування. Ці моделі прогнозування переважно повинні бути засновані на рутинних клінічних маркерах, а не на дорогих біомаркерах.
За висновками вчених, профілактичне лікування включає посилений глікемічний контроль, нефропротекторні препарати, що знижують рівень глюкози, такі як: антагоністи рецепторів глюкагоноподібного пептиду та інгібітори натрій-глюкозного котранспортера.
Про те, які тенденції відзначаються в лікуванні діабету в США можна почитати тут.