Вакцинація проти Covid-19: свідоцтва ослаблення імунітету перебільшені

Чи потрібна бустерна вакцинація?
Таку думку висловили вчені в статті з аналогічною назвою, опублікованій на Вmj. Як зазначає Вmj, «відродження» Сovid-19 в країнах з високим рівнем доходів з успішними програмами вакцинації викликало стурбованість з приводу довговічності ефективності вакцини, особливо в контексті дельта-варіанту. Це призвело до того, що деякі фахівці стали виступати на користь бустерних доз для населення в цілому до отримання чітких доказів їх користі. Але автори статті категорично не згодні з думкою про необхідність бустерних доз для всіх.
Як довго зберігається імунітет після вакцинації?
Багато випробувань вже показали, що вакцини забезпечують високий рівень захисту від симптоматичних і важких ускладнень і смерті. Наприклад, одне велике британське дослідження показало, що дуже високий рівень захисту від важкого захворювання зберігається і через п'ять місяців після вакцинації, особливо серед людей, у яких немає серйозних супутніх захворювань.
Вчені відзначають, дані говорять про те, ефективність захисту він вакцин сильно різниться і тому їх важко інтерпретувати. Адже різні оцінки з різних досліджень та країн сильно залежать від поширеності вірусу в тій чи іншій країні, поведінці людей і їх звичкам і циркулюючих варіантів вірусу, і їх порівняння не є надійним для визначення змін імунного захисту з плином часу.
Наприклад, одне дослідження в Ізраїлі показало, що відносна швидкість інфікування згодом збільшувалася після вакцинації. А число випадків інфікування серед імунізованих медичних працівників в Сан-Дієго, Каліфорнія, збільшилася з червня по липень 2021 р. На думку вчених, ці зміни можна пояснити збільшенням поширеності інфекції, а не різким зниженням імунітету.
Ще одне дослідження в США виявило зниження ефективності з плином часу тільки серед людей молодших 65 років. Ці приклади демонструють фундаментальні проблеми оцінки ефективності вакцинації проти інфекції.
Довгострокова імунна відповідь
З імунологічної точки зору вчені очікували, що після вакцинації титри нейтралізують плазму антитіл і в кінцевому підсумку будуть знижуватися. Але по факту після вакцинації мРНК були продемонстровані стійкі і довгоживучі плазмобластну і зародкові B-клітинні відповіді. А B-клітини пам'яті збільшувалися протягом, як мінімум шести місяців, забезпечуючи крос-варіантний захист.
Вчені відзначають, що титри плазмонейтралізующіх антитіл можуть передбачати певний рівень захисту від симптоматичної інфекції. Але вчені впевнені, що нейтралізуючі антитіла, навряд чи, будуть єдиним механізмом захисту, а клітинний імунітет важливіший для довгострокового захисту від важких захворювань.
Вчені вважають, що бустери підвищують рівень антитіл в плазмі і можуть тимчасово посилювати опосередковану антитілами захист, проте нагадують, що не було доведено, що бус терні вакцини підсилюють відповіді В- і Т-клітин пам'яті, які, як очікується, забезпечать довгостроковий захист від важкого захворювання.
«МП» писала, що ВООЗ рекомендує третю бустерну дозу вакцин від короновірусу для вразливих груп населення.