Рівень заліза в крові може впливати на тяжкість COVID-19: вчені

Дата створення: 03 грудня, 10:52
Дата оновлення: 20 квітня, 16:01
Уровень железа в крови может влиять на тяжесть COVID-19: ученые фото

Вчені звертають увагу на те, що зміни рівня заліза пов'язані із загостренням вірусних інфекцій, таких як ВІЛ та гепатит С, та вирішили провести дослідження, яке виявляє аналогічний зв'язок із COVID-19.

Вони нагадують, що залізо необхідне зростання хвороботворних мікроорганізмів, і навіть для власної імунної відповіді організму. Таким чином, під час інфекції імунна система «ізолює» залізо, щоб позбавити його хвороботворних мікроорганізмів. У той же час Т- і В-лімфоцити імунної системи (білі кров'яні тільця, які є ключовим елементом імунної відповіді організму) потребують заліза, щоб позбутися інфекції.

Дослідження

Автори проаналізували зразки крові, взяті у 30 тяжкохворих пацієнтів із COVID-19, коли вони вперше потрапили до лікарні Джона Редкліффа в Оксфорді. Зразки крові було зібрано протягом 24-48 годин після надходження пацієнтів до лікарень з коронавірусом.

Результати

Вчені зробили висновки, що пацієнти з тяжкою респіраторною недостатністю COVID-19 мають дуже низький рівень заліза, порівняно з пацієнтами з менш тяжким захворюванням. Низький рівень заліза також пов'язаний з меншою кількістю лімфоцитів, які є основними учасниками «адаптивної» імунної відповіді організму: на відміну від вродженого імунітету, який визначає загальні загрози та реагує на них, адаптивна імунна відповідь виробляє антитіла до патогенів, з якими він раніше став.

Оскільки низькі рівні Т-лімфоцитів, мабуть, пов'язані з більш серйозними симптомами COVID-19, тому зв'язок між низьким рівнем заліза та кількістю лімфоцитів тут передбачає, що залізо також може сприяти можливій дисфункції Т-лімфоцитів.

«Ми не думаємо, що низький рівень заліза викликає більш серйозне захворювання COVID-19», – говорить д-р Шах, лікар інтенсивної терапії та дослідник, провідний автор дослідження. «Натомість залізо може бути сигналом про інші процеси, пов'язані з серйозністю захворювання».

Професор Дрейксміт сказав: «Низькі концентрації заліза в кровотоку зазвичай спостерігаються при інфекціях, але ми дійсно були здивовані дуже низьким рівнем у тяжкохворих пацієнтів із COVID-19. Тепер нам потрібно досліджувати причини та наслідки цього явища, а також те, як воно може сприяти розвитку хвороби».

Чи може дефіцит заліза в організмі спричинити зниження ефективності вакцин? Відповідь тут.