Контроль сну та руху

Контроль сну та руху

Синдром неспокійних ніг (СНН) – це неврологічний розлад сну, при якому людина відчуває позиви рухати ногами або руками у відповідь на неприємні відчуття в кінцівках. Ці відчуття часто описуються як повзання мурашок, поколювання, печіння, біль або свербіж. Синдром неспокійних ніг може зачіпати лише одну сторону тіла, але найчастіше він виникає відразу в обидвох сторонах; іноді біль може навіть мігрувати.

Більш ніж у половині випадків СНН виникає під час відсутності будь-якого іншого неврологічного або соматичного захворювання (ідіопатичний, або первинний). Люди зазвичай скаржаться на значні труднощі в процесі засинання і сну в результаті цих відчуттів. Однак додатковий дистрес часто викликає періодичний рух ногами – первинний руховий симптом синдрому неспокійних ніг. Періодичні рухи ніг описуються як ритмічні розгинання великого пальця ноги і стопи, іноді зі згинами коліна або стегна. Це також може спричинити пробудження протягом ночі, важке засинання. глибоке порушення сну. Спричинені неспокійними ногами симптоми можуть сприяти порушенню когнітивних функцій та якість життя пацієнтів у порівнянні з нормою.

Сучасні підрахунки свідчать про те, що 5-10% дорослого населення страждає синдромом неспокійних ніг. В США до 29% дорослого населення США мають діагноз СНН! Якщо ви помічаєте у себе подібні симптоми частіше 15 разів на місяць, вам необхідна консультація у лікаря.

Згідно з діагностичними критеріями Міжнародної класифікації розладів сну (ICSD-2, 2005) або Міжнародної групи з вивчення синдрому неспокійних ніг (IRLSG, 2003), чотирма головними ознаками СНН залишаються:

  • спонукання до руху кінцівками, це часто супроводжується парестезією або діестезією (відчуття поколювання, печіння, «мурашками» або свербіння);
  • поява або посилення симптомів у спокої;
  • часткове полегшення при фізичному навантаженні;
  • погіршення симптомів ввечері або вночі.

Статистика поширеності синдрому неспокійних ніг значно варіюється та зростає з віком, жінки частіше, ніж чоловіки мають такий стан. Синдром неспокійних ніг зазвичай діагностується після того, як симптоми зберігаються принаймні три місяці.

тимпсачв

Одразу варто попередити, що є вірогідність постановки хибного діагнозу: безсоння, тривожність, невропатичний біль. В такому випадку призначають снодійні чи препарати з габапентином. І згодом стає зрозуміло, що цих засобів недостатньо, адже СНН потребує патогенетичної терапії, тобто, лікування причини, а не наслідків.

Причина синдрому неспокійних ніг незрозуміла, але є кілька факторів, які можуть впливати на розвиток стану. До факторів ризику належать: жіноча стать, вік, генетика – сімейний анамнез синдрому неспокійних ніг. Також можуть відігравати роль низький рівень заліза та нестача дофаміну. Вагітні жінки мають високий ризик виникнення синдрому неспокійних ніг, особливо в останньому триместрі, але симптоми СНН, як правило, зникають протягом 4 тижнів після пологів. Дефіцит сну та інші умови, пов’язані зі сном, такі як апное уві сні, також викликають епізоди синдрому неспокійних ніг. Крім того, симптоми можуть погіршитися, якщо людина приймає певні ліки, наприклад антидепресанти та препарати, що блокують дофамін у мозку.

Досвід Європи та США

В минулому пацієнтам з СНН виписували бензодіазепіни та інші седативні препарати, але зараз вони значною мірою замінені дофамінергічними засобами як найоптимальніше лікування. Останні дуже ефективні при синдромі неспокійних ніг, про що свідчать численні дослідження.

Зокрема, при прийомі ропініролу покращення відчувається вже на першому тижні, він починає усувати безсоння, тривожність і парестезії в ногах вже після 2 вечора прийому [1,2], цей препарат добре переноситься, має швидкий початок дії та довгострокову користь [3]. Це дані подвійного сліпого дослідження, яке проводилося в 10 європейських країнах. Ще було помічено, що ропінірол безмежно перевершує по переносимості праміпрексол та бромкриптин.

рапинерол

Ропінірол – це селективний агоніст дофаміну з особливою спорідненістю до D3-підтипу дофамінових рецепторів, перша лінія лікування синдрому неспокійних ніг, рівень доказовості А [4,5]. Він продовжує роки якісного життя без дискінезій та флуктуацій [6], поліпшує якість життя і концентрацію уваги. Покращення тривалості сну було асоційоване зі зменшенням тривоги і сонливості в денний час.

аовро

Мал. 1. Клінічні ефекти ропініролу в дослідженні TREAT RLS 1, 2004.

В подвійному сліпому досліджені професора Трінквальдера, TREAT RLS 1, 2004, яке проводилося в 10 європейських країнах, достовірне поліпшення сну було відзначено вже через тиждень, а клінічне полегшення пацієнти відзначали вже на другий день (мал.1). Рoпінiрол в дозі до 4 мг суттєво перевершував плацебо в усуненні симптомів СНГ, поліпшував якість життя і концентрацію уваги пацієнтів. Поліпшення тривалості сну було асоційоване зі зменшенням тривоги й сонливості в денний час. 

Ефективність ропінірол у при СНН доведена в 19 міжнародних дослідженнях! За настановами американської академії неврології для відновлення сну при СНН саме ропінірол має самий високий рівень доказів А особливо у пацієнтів з об’єктивними порушеннями сну, підтвердженими на полісомнографії [7].

В Україні ропінірол зареєстрований під назвою Рапінерол. Препарат є в аптеках за рецептом, але перед застосуванням обов’язковою є консультація невролога.

Доклад Хаустової Олени Олександрівни – «Синдром неспокійних ніг: сучасні підходи до кураціі».

*Матеріал призначений для фахівців охорони здоров’я.

1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14707315/

2. Ferreira JJ et al. Summary of the recommendations of the EFNS/MDS-ES review on therapeutic management of Parkinson’s disease, 2013.

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2671939/

4. Garcia-Borreguero D. et al. European Guidelines on Management of Restless Legs Syndrome: Revised report of a joint task force by the EFNS, the ENS and the ESRS, 2012

5. Winkelman JW et al.  American Academy of Neurology (AAN) guideline. Treatment of restless legs syndrome in adults. Neurology, Dec 13, 2016.

6. Ferreira JJ et al. Summary of the recommendations of the EFNS/MDS-ES review on therapeutic management of Parkinson’s disease, 2013.

7. Winkelman JW, Report of the Guideline Development, Dissemination, and Implementation Subcommittee of the American Academy of Neurology Practice guideline summary: Treatment of restless legs syndrome in adults. 2019

Реклама
Камера-таблетка для виявлення раку товстої кишки
Управління санітарного нагляду за якістю харчових ...
У США ліквідували мережі з поширенню наркотиків, які можуть спричинити сексуальну агресію на побаченнях
Підставка для напоїв з детекторною смужкою дозволи...
Реклама
Атрофічний гастрит
Причини розвитку атрофічного гастритуСтадії розвит...
Бактеріальний синусит
Бактеріальний синусит — симптоми, причини та факто...
Реклама
FDA: диклофенак викликає порушення серця
Диклофенак — це препарат із групи НПЗЗ (нестероїдн...
Господарське мило допоможе усунути запах поту та захистить від інфікування
Господарське мило містить мийні речовини, які допо...
Реклама