Одного разу на грип захворіла половина планети

Одного разу на грип захворіла половина планети

Вірус грипу не бере відпустки. Він завжди з нами поруч. Чи його треба побоюватися? Як лікуватися? Чим сезонна епідемія відрізняється від пандемії? За яких умов виникає? Щоб все це з’ясувати, пропонуємо провести невелике дослідження.

Вперше вірус грипу виділили в 1932 році, після того, як сумнозвісна іспанка забрала життя до 40 мільйонів європейців, в основному, молодого віку.

Як і зараз, в минулі часи щоосені люди  хворіли на застуду. Але тієї зими 1918 року якась сила наполегливо виштовхнула сезонну епідемію зі звичних географічних кордонів. Кількість хворих людей обчислювалася сотнями мільйонів. Пізніше, в 1932 році встановили, що від грипу померло 40 мільйонів людей.

Тоді ж виділили та два основних критерії, за якими сезонна епідемія відрізняється від пандемії – це стрімке поширення захворювання на величезні території та молодий вік хворих людей. Значній частині інфікованих було від 25 до 45 років. Порівняємо з сезонною епідемією грипу: в холодний сезон інфекціями верхніх дихальних шляхів спочатку хворіють діти до 5 років, люди старші за 65 років і пацієнти з хронічною патологією, наприклад, з цукровим діабетом або захворюваннями серцево-судинної системи. Крім того, сезонна епідемія завжди протікає в межах обмеженої території, наприклад, країни або навіть однієї області в країні.

Що це було? Прокляття чи кара за гріхи? Пандемія іспанського грипу вже стала історичним фактом. А ось останню пандемію свинячого грипу ми з вами благополучно пережили в 2009 році, тому тепер можемо спокійно проаналізувати ситуацію. Спочатку трохи теорії та фактів.

1

Що це таке, вірус грипу?

Існує два суттєвих для нас виду вірусу грипу: А і В. Вірус складається з нуклеїнових кислот, які загортаються у білок, наче у ковдру. Все, що живе на планеті розмножується, щоб передати генетичну інформацію. Вірус грипу теж дотримується цього життєвому правилу, але його особливість у тому, що розмножуватися він може тільки в живому організмі людини, птахів, свиней, собак, коней, дельфінів, тхорів. Це, до речі, ріднить вірус грипу з вірусом імунодефіциту людини.

Наша імунна система постійно стикається з вірусами та бактеріями й виробляє захист – антитіла. Щоб імунні клітини не дізналися вірус, один з його зовнішніх білків гемаглютинін (Н) безперервно змінюється. Разом з гемаглютиніном змінюється фермент нейрамінідаза (N), що відкриває вірусу доступ до клітин організму та допомагає обійти імунний захист. Вірусологи маркують гемаглютинін і нейрамінідазу, щоб відрізняти один вид грипу від іншого. Наприклад, пташиний грип позначають Н5N1, а свинячий грип відомий, як Н1N1.

Люди в холодний сезон хворіють на грип, який викликає А вірус. Висока швидкість мутацій дозволяє йому оновлюватися щороку, викликаючи сезонні епідемії. У інших видів ссавців є свій грип, тому качки хворіють качиним, гуси – гусячим, свині – свинячий грип і т.д. Але іноді різні віруси грипу схрещуються між собою та утворюють абсолютно нові штами, здатні заражати грипом не тільки тварин або птахів, а й людей. Природно, що до таких штамів у людей імунітету немає. Такий процес міжвидового схрещування вірусів відбувається постійно. Серед всіх інших, віруси свинячого грипу ближчі до людських вірусів грипу, тому легко пристосовуються до клітин людського тіла. Імунна система безсила проти них, тому люди хворіють одночасно на цілих континентах. А лікарі в такому випадку кажуть, що вірус свинячого грипу викликає пандемію.

Як епідемія стає пандемією, і чому це небезпечно?

До середини 80-х років минулого століття вірус сезонного грипу був представлений відомими лікарям штамами, з якими зустрічалася велика частина населення Землі. І, крім сезонних спалахів грипу, нічого тривожного не спостерігалося. У березні 2009 року в Мексиці закінчувалася саме така сезонна епідемія. Її попередні підсумки можна було вважати вдалими, тому що серед хворих на грип померло на 20 дітей менше, ніж у попередній сезон. Лікарі пояснювали це оновленням вакцини проти грипу, та проведенням прицільної вакцинації серед дітей від 5 до 18 років. Адже, як відомо, діти активно розносять інфекцію через брудні руки просто тому, що забувають їх мити.

Тієї ж зими в США були зафіксовані поодинокі випадки захворювання на свинячий грип Н1N1. Несподівано, в березні кількість хворих людей в Мексиці стало зростати. Це нікого не стурбувало, поки не визначили новий штам вірусу грипу. Ним виявився штам свинячого грипу Н1N1, який став причиною захворювання у двох дітей. І все б нічого, але ці дві дитини жили на відстані понад 6 тисяч миль: один в Мексиці, інший – в Каліфорнії, США. Кількість хворих людей постійно збільшувалася, при цьому захворювали переважно люди від 20 до 45 років. А при обстеженні з’ясовувалося, що причиною захворювання був штам вірусу грипу Н1N1. Сезонна епідемія вийшла з географічних кордонів і переросла в пандемію, що загрожувала всій планеті.

Повір’я, що люди, яких часто кусають комарі, не хворіють на грип – це казка. Всі люди хворіють на грип.

У 2009 році ВООЗ постійно відслідковувала ситуацію з-зі захворюваністю на грип, оскільки інформація про випадки захворювання надходила з різних країн. І коли в травні з’явилися повідомлення про хворих людей в Японії та Австралії, рівень небезпеки з розповсюдження грипу підняли до максимального шостого. Видихнули лише в серпні 2010 року, коли пандемія закінчилася, забравши з собою 18 тисяч життів по всьому світу. В Україні офіційно на свинячий грип захворіло 225 осіб, 17 з них померло.

2

Чому при пандемії хворіють молоді люди?

Пандемія виникає, якщо збігається дві умови. По-перше, у вірусу повинен бути зовнішній білок (Н), з яким більшість людей живе покоління або зустрічалися взагалі, або зустрічалися давно. Сучасні технології дозволяють припустити, що зі штамом грипу, що нагадує за властивостями Н1Н1, вже встигли познайомитися люди, народжені до 1947 року. Але імунна система більшості людей з молодших поколінь ніколи в житті з таким видом вірусу не зустрічалася. Подальше поширення грипу стало справою техніки: захворювання поширюється від людини до людини з жахливою швидкістю. Ситуація нагадувала пожежу.

Чи можна захиститися від пандемії грипу?

Наша імунна система швидко вчиться розпізнавати чужий білок. У відповідь вона виробляє антитіла, які зв’язують чужий білок, не даючи йому руйнувати тканини та органи. У випадку сезонного грипу вакцинація – це інтенсивний тренінг для імунної системи, в результаті якого ви отримуєте захист від сезонного вірусу грипу.

Зараз серед людей циркулюють два штами вірусу грипу А (Н1N1) і (Н3N2). Більшість з нас вже зустрічалася з цими вірусами та має до них різної сили імунітет. Але пам’ятаємо, що вірус грипу постійно мутує, тому імунітет до минулорічного грипу не захистить вас від грипу цього сезону. Вчені називають таке явище антигенними дрейфом. На підставі цього ВООЗ щорічно переглядає склад вакцини до кожного нового сезону.

Питання ефективності вакцин – складне питання. Треба пам’ятати, що не всі респіраторні інфекції викликаються вірусом грипу. Тому, навряд чи варто очікувати, що вакцинація вбереже вас від нездужань. Медичне професійне видання The Lancet опублікував аналіз 5 досліджень, які показали, що вакцинація ефективна тільки в тих випадках дихальних інфекцій, які викликані саме вірусом грипу, а не іншими респіраторними вірусами. Активність вірусу грипу відрізняється від сезону до сезону. Через це іноді роки, коли вакцинація здається майже марною, чергуються з роками, коли щеплення дає відчутний позитивний ефект. Крім того, поки відсутні докази достатньої ефективності вакцини проти грипу у літніх людей старших за 65 років. Від чого це залежить, поки не зрозуміло. Але дані накопичуються, а вчені постійно працюють над складом вакцини.

Як би там не було, прийнято вважати, що вакцинація істотно знижує смертність від ускладнень грипу, наприклад, від вірусної пневмонії; і особливо серед людей молодшого віку. В Україні можна зробити щеплення вакцинами Ваксігрип Тетра, Джисі Флю, до складу яких входить поверхневий білок вірусу грипу, в тому числі свинячого.

Як діагностують грип сьогодні?

Найточніша діагностика – це визначення рівня антитіл до штаму вірусу грипу в крові. Процес дорогий і тривалий, оскільки кров треба брати два рази з різницею в декілька днів. Найчастіше для того, щоб визначити вірус грипу, беруть мазок з носа та проводять аналіз методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР), яка дозволяє багаторазово помножити навіть невелику кількість вірусу з мазка.

А може його вигадали, цей вірус свинячого грипу?

На наш погляд, це точно не змова світового уряду. У 1997 році так само випадково в Гонконзі виник вірус пташиного грипу Н5N1, як результат схрещування вірусів грипу качки, гусака та перепілки. Тоді, в 1997 році, в Гонконгу знищили всіх курей; і вірус, здавалося, зник. Але через 6 років його зареєстрували в Китаї. Він знову виник в результаті схрещування вірусів грипу, які викликають захворювання у птахів. На щастя, пташиний грип має незначну спорідненість до клітин людини та практично не передається від птахів до людини.

Вірус свинячого грипу, що викликав останню пандемію в 2009 році, теж виник випадково. По суті це та ж селекція, що й при вирощуванні квітів або яблук. Схрещуючи між собою різні сорти, можна домогтися появи більш солодких плодів або неймовірно красивих квітів. З вірусами все так само. Смертоносний вірус, що викликав пандемію 2009 року, утворився в результаті контакту між хворими на грип свинями та здоровими особинами на митниці під час перетину кордону між Північною Америкою та Європою. В результаті вийшов вірус свинячого грипу, у якого виявилося шість генів від американського свинячого грипу та два від європейського. І якщо пташиний грип не передається від людини до людини, то свинячий грип може передаватися від свиней до людей, а потім з легкістю поширюватися поміж людьми.

Щодо отримання лабораторних вірусів, то технології схрещування разновідових вірусів грипу на сьогодні не існує. Є тільки досвід реконструкції структури вірусу грипу, який викликав пандемію в Європі в 20-х роках минулого століття 

Чи можна вилікувати грип?

Якраз через розуміння ризику виникнення пандемії з великими жертвами, питання про лікування грипу актуальні сьогодні. Для свинячого грипу існує специфічне лікування, яке спрямоване на знищення вірусу. На сьогодні це препарати з діючою речовиною озельтамівір, торгова назва Тамігрип, Тамівір. Однак, у цих препаратів є своя особливість. Ці препарати зменшують симптоми грипу, але не переривають передачу вірусу від людини до людини  та не знижують ризик виникнення ускладнень.

Фармкомпанії, що випускають ці препарати, не зробили дані клінічних випробувань доступними професіоналам і пацієнтам. Питання ефективності та безпеки препаратів залишилися без відповідей, що призвело до скандалу світового рівня. Після пандемії 2009 року Парламентська Асамблея від Ради Європи вголос звинуватила ВООЗ у змові з фармацевтичним бізнесом. Таку ж думку висловило солідне медичне видання BMJ, звинувативши уряду в роздмухуванні паніки, через яку було витрачено багато грошей на неперевірені препарати.

5

Чому так сталося та що робити далі?

Пам’ятаєте, що в білковій оболонці вірусу знаходиться нейрамінідаза, фермент, який допомагає вірусу проникати до клітин організму? Озельтамівір блокує цей фермент у вірусах грипу А та В, а поза клітинами людського організму вони гинуть. Аналіз смертей від грипу в 2009 році по всьому світу показав, що померли ті, хто не вживав специфічні препарати з озельтамівіром. В умовах, коли вірус свинячого грипу стрімко поширювався світом, ці дані були прийняті за доказову базу. Зараз почався збір даних для проведення незалежних клінічних досліджень.

Крім препаратів з озельтамівіром, в аптеках можна купити безрецептурний препарат Римантадин-Дарниця. Виробники стверджують, що препарат руйнує структуру вірусу грипу А. Однак, ми не можемо направити вас за посиланням, яке б підтверджувало його ефективність.

Симптоматичне лікування має зменшувати симптоми, що турбують людину. У випадку грипу це температура тіла понад 39ºС та м’язовий біль. Для зниження температури можна вжити Ібупрофен, Нурофен або Парацетамол. Обов’язково пийте багато рідини.

Епідеміолог Майкл Грегг (Michael Gregg) писав не так давно, у 1980 році: «Такі загальні питання, як питання про те, що конкретно править появою та зникненням епідемій, все ще становлять проблему для вірусологів та епідеміологів».

Висновки

Кожна людина вибирає самостійно: йти до лікаря за рецептом або лікуватися, самостійно призначаючи собі ліки. Ми не стверджуємо, що все просто, та враховуємо, що виробництво ліків бізнес вигідний, а препарати коштують дорого. Безумовно, ми пам’ятаємо, що виготовлення препаратів – це наукомісткий бізнес, який вимагає постійного пошуку нових рішень. Тому, поза залежністю від наших симпатії чи антипатії щодо діяльності фармкомпаній, все ж стверджуємо, що крім реклами, фармгіганти зацікавлені в реальній користі своїх препаратів для людей.

Вірус свинячого грипу, що викликав пандемію 2009 року, не охопив весь світ з двох причин. Нам всім пощастило, що його здатність передаватися від людини до людини в самому початку пандемії виявилася перебільшеною. Крім того, ВООЗ дала рекомендації щодо припинення контактів між хворими людьми та іншими громадянами, давши рекомендації країнам зменшити відвідування громадянами небезпечних зон на планеті.

Проте ж, вірус нікуди не зник і продовжує циркулювати в природі, постійно оновлюючись. Коли виникне нова пандемія грипу, ніхто не знає. Відомо тільки, що навіть Велика Китайська стіна її не зупинить.

6
Реклама
Камера-таблетка для виявлення раку товстої кишки
Управління санітарного нагляду за якістю харчових ...
У США ліквідували мережі з поширенню наркотиків, які можуть спричинити сексуальну агресію на побаченнях
Підставка для напоїв з детекторною смужкою дозволи...
Реклама
Атрофічний гастрит
Причини розвитку атрофічного гастритуСтадії розвит...
Бактеріальний синусит
Бактеріальний синусит — симптоми, причини та факто...
Реклама
FDA: диклофенак викликає порушення серця
Диклофенак — це препарат із групи НПЗЗ (нестероїдн...
Господарське мило допоможе усунути запах поту та захистить від інфікування
Господарське мило містить мийні речовини, які допо...
Реклама