

Безсоння – це стан, при якому людина не може заснути або прокидається серед ночі без видимої на те причини. Вранці після такого сну відсутнє відчуття відпочинку. Часто після безсонної ночі важко прокинутися вранці. Через безсоння виникає денна сонливість. Іноді безсоння називають інсомнією чи говорять про порушення циркадного ритму. Порушення сну викликає стомлюваність, відсутність фізичної бадьорості та ментальної ясності. Це погіршує реакцію, послаблює пам’ять і здатність до концентрації уваги.
Причини безсоння
Порушення режиму: вживання великої кількості чаю, кави, солодких газованих напоїв.
Фізичне навантаження в спортзалі у вечірній час.
Тривале знаходження перед телевізором або перед монітором комп’ютера.
Психічні розлади: тривожність, неврози, зловживання лікарськими препаратами або наркотичними засобами.
Соматичні: захворювання серця, легенів, кісток і м’язів, тривалий біль у будь-якому органі.
Адаптаційні: звільнення з роботи, розлучення, госпіталізація, поганий контроль емоцій при хвилюючих події.
Патофизиологические: хвилювання з приводу неможливості швидко заснути.
Причини денної сонливості
Препарати, що порушують режим сну й неспання
Оцінка
Можна самостійно змінити поведінку для поліпшення якості сну. Якщо за 2 тижні ваші спроби поліпшити сон через зміну поведінки не привели до потрібного результату, то краще звернутися до лікаря. Консультація лікаря необхідна і у тому випадку, якщо у вас є будь-які з ознак, які викликають насторогу.
Що повинно насторожити?
Що робить лікар?
Лікар вислухає скарги, проведе огляд, розпитає про препарати постійного прийому, проаналізує вживання кількості кави, чаю, ступінь вашої фізичної активності. У висновку лікар надасть свої рекомендації: зробити електроенцефалографію (ЕЕГ) та ЕКГ, визначити ступінь порушення функції внутрішніх органів. Фахівець зі сну – лікар-сомнолог – проводить спеціальні тести, що визначають приховану сонливість.
Лікування
Лікар рекомендує завести щоденник, в який потрібно записувати час сну та прокидання, якість сну, кількість разів вставання протягом ночі, особливості денного самопочуття та прийому препаратів.
Зміна поведінки (когнітивно-поведінкова терапія) – це безпечна та надійна терапія при труднощах засинання. Стійке безсоння, яке викликає денну сонливість і погіршення якості життя, лікується снодійним препаратами. Всі снодійні препарати діляться на безрецептурні та рецептурні. До безрецептурних відносяться: барбовал, валокордин 20 мл, корвалкар, пустирник та ін. Такі препарати можна вільно купити в аптеці. Вони ефективні при тимчасових порушеннях сну та приймаються до 10 днів.
При тривалому безсонні лікар призначає інші препарати: левана ІС, віта-мелатонін, донорміл та ін. Ці препарати мають серйозні побічні ефекти, тому для їх придбання потрібен рецепт.
Валеріана та шлемник викликають сонливість. Але їх дія, як регуляторів сну, не вивчалась.
Особливості у літніх
Кількість годин сну з віком може зменшуватися. Літні частіше молодих скаржаться на безсоння: сон стає коротшим, а пробудження посеред ночі стають частішими. У літніх людей снодійні препарати сильно гальмують нервову систему, пригнічують дихання, підвищують тривожність, викликають звикання та синдром відміни. Зазвичай люди похилого віку щодня приймають кілька видів препаратів. Часто відбувається ефект посилення побічних властивостей всіх препаратів. Щоб уникнути постійного прийому препаратів зі снодійним ефектом, важливо дотримуватися деяких правил.
Лягати спати в один і той же час.
У денний час знаходитися під денним світлом.
Не лягає подрімати протягом дня.
Ключові моменти
Внутрішній графік сну та неспання легко порушується при порушенні режиму дня або при позмінній роботі.
Причиною безсоння може стати затримка дихання під час сну – апное
Щоб з’ясувати причини безсоння, знадобиться терпіння та додаткові дослідження
Слабке безсоння можна лікувати самостійно через зміну життєвих звичок і короткочасного прийому безрецептурних препаратів.
Якщо безсоння змінює якість життя, то ефективна робота з фахівцем з поведінкової терапії та прийом снодійних протягом декількох тижнів.
Загальні рекомендації для легкого засипання