Біль в лівому боці

Біль в лівому боці може бути викликаний кількома причинами, включно з легкими порушеннями і серйозними захворюваннями, які іноді загрожують життю. Він може варіюватися від слабкого до сильного і відчуватися як гострий, спазматичний, тупий, періодичний або постійний. Іноді біль буває настільки інтенсивним, що стає важко рухатися або дихати.
Якщо у людини болить у лівому боці, лікар спочатку розглядає причини, які можуть загрожувати життю та нормальному функціонуванню організму. Якщо вони виключаються, тоді лікар переходить до тих причин, які з меншою ймовірністю призведуть до захворюваності та смертності. Системи органів, які розглядаються в порядку пріоритетності: шлунково-кишковий тракт і сечостатева система.
Щоб звузити коло можливих захворювань і виключити найгірші сценарії, редакція Медправди розповідає про деякі найчастіші причини болю у лівому боці. Знання цієї інформації дасть змогу зробити необхідні кроки для усунення болісного стану.
Що робити, якщо болить в лівому боку
Якщо болить лівий бік, спочатку необхідно ретельно оцінити симптоми. Розуміння причини, тривалості та ступеня тяжкості болю допомагає визначити подальші дії й ухвалити обґрунтоване рішення про лікування.
Якщо болить з лівого боку, подальші дії можуть включати:
- домашнє лікування — з багатьма причинами, через які болить у лівому боці, можна впоратися самостійно за допомогою відпочинку, знеболювальних препаратів і зміни способу життя. Цей варіант підходить при очевидній і менш серйозній причині болю;
- відвідування лікаря — у ситуаціях, які не є екстреними, біль з лівого боку виникає і минає або терпимий, слід відвідати лікаря, щоб визначити подальші дії;
- звернення до відділення невідкладної допомоги — якщо ситуація екстрена, слід викликати швидку допомогу. Крім того, що болить живіт з лівого боку, необхідно враховувати й інші чинники. Це наявність захворювань і станів, що роблять людину більш вразливою, наприклад, якщо в неї ослаблений імунітет або вона дуже похилого віку. Також відіграють роль тип і тривалість симптомів.
Перш ніж розглянути симптоми і подальші дії для кожної системи органів, редакція Медправди розповідає, що може боліти в лівому боці і які органи можуть бути задіяні.
Що болить з лівого боку
Діагностика болю вимагає розуміння того, що може боліти з лівого боку. Оскільки це допомагає визначити потенційні джерела дискомфорту.
Що болить в лівому боці? Згідно з даними клініки Клівленда, тут знаходяться кілька органів, розташованих наступним чином:
- верхній лівий квадрант живота — шлунок, підшлункова залоза, селезінка, ліва частка печінки і частина товстої кишки;
- нижній лівий квадрант живота — лівий яєчник і матка (у жінок), сечовід, кишківник.
З огляду на те, що з лівого боку розташовано кілька внутрішніх органів, потенційні причини, через які болить зліва в боці, можуть бути різними.
Чому болить у лівому боці
Біль у животі зліва зазвичай виникає з трьох основних причин:
- розлади травлення — якщо після їжі болить у лівому боці, це часто вказує на такі можливі причини, як розлад шлунка, підвищений рівень шлункової кислоти, закреп, діарея, харчова алергія або отруєння;
- інфекційні захворювання — біль може бути викликаний інфекціями внутрішніх органів (вірусний гастроентерит, інфекції сечовивідних шляхів, дивертикуліт);
- стани, пов’язані з органами репродуктивної системи — лівосторонній біль, що виходить від органів жіночої репродуктивної системи, найчастіше викликаний менструальними спазмами і овуляцією.
Ці поширені і відносно неважкі болі в лівому боці зазвичай добре піддаються лікуванню і минають протягом короткого періоду.
Але іноді біль у боці зліва може вказувати на більш серйозні захворювання, які потребують негайного звернення до лікаря. Нижче наведено таблицю з можливими причинами болю, супутніми симптомами та рекомендованими діями.
Гастрит | Болить, тисне і коле в лівому боці зверху, нудота, блювання, відчуття переповненості. | Звернення до лікаря, дотримання дієти, приймання антацидів. |
Панкреатит | Гіркота у роті та біль в лівому боці зверху, яка часто віддає в спину, нудота, блювання. | Негайна медична допомога, дієта, медикаментозне лікування, можлива госпіталізація. |
Пептичні виразки | Біль в боці зліва, яка посилюється натщесерце або вночі, печія, нудота. | Консультація гастроентеролога, медикаментозне лікування. |
Захворювання селезінки | Біль в лівому боці на талії, втома, блідість, часті інфекції. | Консультація лікаря, УЗД, можлива хірургія. |
Коліт, синдром подразненого кишківника | Болючість і дискомфорт в лівому боці, підвищене газоутворення, діарея або закреп. | Консультація гастроентеролога, зміна харчування. |
Дивертикуліт | Біль внизу живота зліва, лихоманка, нудота, зміна випорожнень. | Консультація гастроентеролога, лікування антибіотиками. |
Пієлонефрит | Біль у попереку та боці, висока температура, часте та болісне сечовипускання. | Консультація уролога, антибактеріальна терапія. |
Сечокам'яна хвороба (камені у лівій нирці) | Гострий біль з лівого боку, який поширюється донизу, часте сечовипускання, кров у сечі. | УЗД або КТ, консультація уролога, можлива хірургія. |
Гінекологічні захворювання | Гострий або ниючий біль з лівого чи правого боку живота знизу, порушення менструального циклу. | Консультація гінеколога, УЗД органів малого таза. |
Міжреберна невралгія | Гострий, стріляючий біль між ребрами, який посилюється при русі. | Консультація невролога, знеболювальні препарати. |
Ця таблиця включає можливі причини болю і не замінює професійну консультацію лікаря.
Що болить у лівому боці: шлунково-кишкова система
Шлунково-кишковий тракт (ШКТ) проходить від рота до прямої кишки і відповідає за проковтування, перетравлення, всмоктування харчових речовин і виведення з організму продуктів переробки їжі. Через своє розташування в черевній порожнині органи системи шлунково-кишкового тракту — шлунок і кишківник — є основним джерелом болю зліва в боці.
Чому болить лівий бік: ГЕРХ (гастроезофагеальна рефлюксна хвороба)
Коли вміст шлунка регулярно потрапляє назад у стравохід, подразнення і пошкодження його тканин називається ГЕРХ. При цьому може відчуватися пекучий, гострий і колючий біль у лівому боці вгорі живота. Якщо людина лягає після їжі, це може погіршити симптоми.
Зазвичай захворювання пов’язане з неправильним харчуванням. Якщо людина часто вживає гостру або кислу їжу, їсть дуже швидко або багато, це може спричинити рефлюкс кислоти, який призводить до того, що лівий бік болить.
Полегшити симптоми можна за допомогою відмови від продуктів, що провокують ГЕРХ, дробового і частого харчування, підтримання здорової ваги. Нейтралізувати кислоту допомагають антациди, наприклад, Маалокс, але вони не усувають причину захворювання. Щоб спланувати подальше лікування, редакція Медправди рекомендує звернутися до гастроентеролога за професійною консультацією.
Що означає якщо болить у лівому боці: пептичні виразки
Пептичні виразки можуть викликати біль у боці, схожий на відчуття печіння або гризіння. Він може посилюватися при порожньому шлунку. Вживання їжі може як викликати, так і полегшити цю болючість. При виразці шлунка біль в лівій частині живота, як правило, то з’являється, то зникає, а при виразці дванадцятипалої кишки він більш постійний. Виразкова хвороба варіюється за ступенем тяжкості від незначної, що не викликає симптомів, до небезпечної та такої, що загрожує життю.
Щоб впоратися із симптомами виразки, редакція Медправди рекомендує проконсультуватися з гастроентерологом. Якщо біль сильний або постійний, присутня кров у калі або дьогтеподібні випорожнення, необхідно терміново звернутися до лікаря.
Чому болить у лівому боці: гастрит
Оскільки шлунок розташований у лівому підребер’ї, при гастриті зазвичай болить з лівого боку зверху живота. Гастрит найчастіше викликає різкий біль у лівому боці, що посилюється після їди. Порожній шлунок може полегшити цей біль.
Позбутися болісних симптомів допомагають прості зміни в харчуванні та способі життя. Принести полегшення за рахунок зниження рівня шлункової кислоти можуть антациди, інгібітори протонної помпи або H2-блокатори.
Чому болить з лівого боку: панкреатит
Підшлункова залоза розташована за шлунком, і, коли вона запалюється, це призводить до панкреатиту. Біль зазвичай виникає в середині верхньої частини живота, так званої епігастрії. Але можлива також поява болю в животі зліва.
Це може бути гострий або тупий біль у лівому боці, що поширюється на спину. Він може стати дуже сильним, особливо після їди або лежання на спині. До інших симптомів належать: нудота, блювання, лихоманка, прискорене серцебиття, втрата ваги.
Якщо болить у лівому боці дуже сильно, присутнє блювання і висока температура — це сигнал до негайного звернення до лікаря. Крім усунення симптомів, може знадобитися лікування основної причини, яке передбачає приймання лікарських препаратів, збалансоване харчування та іноді хірургічне втручання.
Що означає, коли болить у лівому боці: дивертикуліт
За даними медичного сайту WebMD, ріжучий біль у лівому боці може бути проявом дивертикуліту. При цьому захворюванні в стінці товстої кишки утворюються невеликі кишені (дивертикули), в яких процвітають бактерії та інфекції. Люди, які страждають на дивертикуліт, зазвичай відчувають наступні симптоми: біль у нижній частині живота зліва, лихоманка, діарея.
Лікування легкої форми дивертикуліту передбачає відпочинок, коригування харчування і прийом антибіотиків. Дивертикуліт зазвичай не є серйозним захворюванням, але він може призвести до ускладнень: шлунково-кишкова кровотеча, закупорка травного тракту, подразнення сечового міхура, утворення нориць, інфекція або абсцес, розрив або перфорація шлунково-кишкового тракту.
Що болить зліва в боку: синдром подразненого кишківника і запальні захворювання кишківника
Біль у боці зліва може бути проявом синдрому подразненого кишківника (СПК) або запальних захворювань кишківника (ЗЗК).
СПК — це кишковий розлад, що викликає широкий спектр неприємних відчуттів внизу живота, від спазмів і підвищеного газоутворення до здуття живота і болю в лівому боці. Основними симптомами є закреп і діарея.
До ЗЗК належать два захворювання: хвороба Крона і виразковий коліт. Термін «коліт» позначає запалення товстої кишки. Хоча частина товстої кишки, яка називається поперечною, розташована у верхній частині черевної порожнини, коліт часто виникає внизу живота, при цьому зазвичай болить живіт зліва.
Хвороба Крона має набагато різноманітніші прояви. Як правило, люди скаржаться на нерегулярну роботу кишківника і дифузний біль у черевній порожнині, а не на локалізований біль зліва живота. Хоча іноді він теж виникає.
Що може боліти у лівому боці: сечовидільна система
Сечовидільна система відповідає за виведення відходів і зайвої рідини з організму. Такі захворювання, як сечокам’яна хвороба та інфекції сечовивідних шляхів (ІСШ), можуть призводити до різних симптомів, зокрема до болісних відчуттів.
Чому може боліти в лівому боці: сечокам’яна хвороба
За даними медичного журналу Health, камені утворюються з відпрацьованих продуктів у сечі та накопичуються в одній або обох нирках. Вони можуть викликати біль, якщо потрапляють у канал, що з’єднує нирку з сечовим міхуром, який називається сечоводом. Невеликі камені зазвичай проходять без проблем, а великі камені можуть застрягти в нирці або сечоводі, блокуючи надходження сечі в сечовий міхур.
Сильний пульсуючий біль зазвичай починається в спині або підребер’ї та, по мірі того, як організм намагається очистити закупорку, переміщається в передню частину тулуба і вниз у таз. Коли камінь досягає сечового міхура, він може викликати болісне сечовипускання. Людина не відчуває болю від каменя, поки він перебуває в нирці. Біль виникає, коли камінь потрапляє в сечовід. Якщо камінь знаходиться у верхній частині сечоводу з лівого боку, тоді людина відчуває біль у боці зліва. Серед інших симптомів — кривава або каламутна сеча, нудота і блювання.
Вимити дрібні камені допомагає питна вода. Для цього слід випивати два-три літри води на день. По мірі необхідності можна приймати знеболювальні препарати.
Лікар може ввести лікарський препарат, щоб розслабити сечовід і дозволити каменю легше пройти. При великих каменях, які не можуть пройти самостійно, можливі такі варіанти хірургічного втручання, як ударно-хвильова літотрипсія, уретроскопія або черезшкірна нефролітотомія.
Чому болить живіт з лівого боку: інфекції сечовивідних шляхів (ІСШ)
Одним з ускладнень нелікованих каменів у нирках є ІСШ, яка виникає, коли в сечовивідні шляхи потрапляють бактерії. Інфекція в сечовому міхурі або уретрі може поширитися до нирок. Симптоми ІСШ включають часте і болюче сечовипускання, лихоманку й озноб, нудоту і біль у лівому боці, іноді блювання, каламутну або криваву сечу.
Для лікування ІСШ можуть знадобитися антибіотики. Полегшити біль допомагають болезаспокійливі засоби. Для призначення правильного лікування необхідно звернутися до лікаря, особливо при схильності до рецидивів ІСШ.
Коли звернутися до лікаря
Необхідно обов’язково звернутися до лікаря при раптовому та сильному болю в боці. Джерело болю іноді складно визначити самостійно, оскільки він може виходити не тільки з черевної порожнини, а й з інших частин тіла. Лікар допоможе виявити основну причину больових відчуттів і полегшити стан. Важливо проявляти пильність щодо болю живота зліва, оскільки його ігнорування може з часом призвести до посилення тяжкості захворювання.
Редакція Медправди наполегливо рекомендує якомога швидше записатися на прийом до лікаря, щоб забезпечити своєчасну і точну діагностику. Раннє виявлення захворювання допоможе прискорити процес лікування і відновлення.
Поширені питання
Виникнення болю може бути пов’язане з наступними органами: шлунок, підшлункова залоза, селезінка, кишківник, нирки, яєчники.
До частих причин належать: підвищене газоутворення, розлад шлунка, закрепи, камені в нирках, дивертикуліт, проблеми із селезінкою (спленомегалія), гінекологічні проблеми (кісти яєчників, ендометріоз), м’язова напруга або розтягнення.
Це може бути проявом наступних захворювань: кіста яєчника, ендометріоз, запалення маткової труби або яєчника, камені в нирці, цистит, пієлонефрит, дивертикуліт, синдром подразненого кишківника, закреп, пахова грижа, збільшення лімфовузлів.
Фізіологічні зміни — по мірі зростання матки і плода органи в черевній порожнині зміщуються і можуть чинити тиск на різні структури. Гормональні зміни можуть уповільнити роботу кишківника, викликаючи газоутворення і закрепи. Позаматкова вагітність, при якій ембріон імплантується поза маткою, зазвичай у фаллопієвій трубі. Деякі гінекологічні проблеми, наприклад, кіста яєчника, також можуть викликати біль.
План дій залежить від причини болю. У разі гастриту або виразки шлунка слід уникати гострої та жирної їжі, кави, алкоголю, можна приймати антациди. У разі кишкових проблем необхідно уникати подразнювальних продуктів, пити багато води, можна приймати пробіотики. Для точного визначення причини болю і призначення адекватного лікування важливо звернутися до лікаря.