Біль в правому боці при вагітності
Біль в правому боці при вагітності зустрічається часто і зазвичай не викликає занепокоєння. Найчастіше він пов’язаний з тим, що по мірі зростання дитини збільшується матка, спричиняючи тиск на навколишні органи і структури. Це може викликати дискомфорт, а іноді навіть біль. Крім цього, гормональні зміни при вагітності послаблюють суглоби і зв’язки, що може призвести до напруження, яке посилює дискомфорт.
Але в деяких випадках болючість у правому боці може бути зумовлена станами, які вимагають хірургічного втручання, такими як апендицит, позаматкова вагітність, холецистит тощо.
У цій статті редакція Медправди розповідає, що викликає біль у правому боці при вагітності та як його полегшити. А також публікує перелік болів, які є нормальними під час вагітності, і болючих станів, що потребують термінового звернення до лікаря.
Чому при вагітності болить з правого боку живота
Біль у правому боці зазвичай з’являється в другому і третьому триместрах, особливо ближче до кінця вагітності, оскільки живіт розтягується, щоб вмістити зростаючу дитину. Але в деяких випадках біль може з’явитися і в першому триместрі.
Існує кілька можливих причин болю в правому боці під час вагітності:
- гормони — гормони вагітності, які відповідають за розслаблення суглобів (особливо релаксин), можуть викликати розширення ребер і тазових кісток, що призводить до болю в правому боці;
- високе навантаження — під час вагітності тканини можуть слабшати і розширюватися, викликаючи напругу і біль у правому боці;
- підвищений тиск з боку матки — оскільки матка продовжує збільшуватися, внутрішні органи і структури в буквальному сенсі слова відчувають тиск, що може призвести до болю в правому боці;
- поштовхи дитини — стусани й удари ніжками дитини також можуть викликати больові відчуття у боці.
Далі перераховані основні болі в правому боці під час вагітності, які зазвичай вважаються нормальним явищем і не викликають занепокоєння.
Біль у правому боці при підвищеному газоутворенні та закрепі
Підвищене газоутворення і закреп дуже поширені під час вагітності. Це пов’язано з тим, що гормон вагітності прогестерон викликає розслаблення гладких м’язів стравоходу і кишківника. У нормі кишківник скорочується, щоб проштовхнути відходи і вивести їх назовні. Але при такому уповільненні організму стає складніше позбуватися відходів, вони забивають все навколо і можуть викликати біль у животі та правому боці під час вагітності. Скупчення газів може бути настільки болючим, що деякі пацієнти приймають його за щось більш серйозне і звертаються у відділення невідкладної допомоги.
Згідно з даними Національного інституту діабету, хвороб органів травлення та нирок, найкращий спосіб запобігти закрепам і підвищеному газоутворенню — їсти невеликими порціями, але частіше, вживати велику кількість клітковини та пити багато води.
При підвищеному газоутворенні та закрепі під час вагітності також можуть допомогти засоби для пом’якшення випорожнень. Незважаючи на те, що їхні діючі речовини не повинні нашкодити дитині, фахівці клініки Мейо рекомендують перед прийомом будь-яких препаратів проконсультуватися з лікарем.
Тягнучий або колючий біль у правому боці та внизу живота, викликаний різким рухом
По мірі розвитку вагітності дві круглі зв’язки, за допомогою яких матка прикріплюється до черевної стінки, починають розтягуватися і напружуватися, викликаючи біль у правому боці. Зазвичай він починається приблизно в 12-14 тижнів і стає більш вираженим у другому триместрі.
Біль відчувається як тягнучий або гострий у нижній половині живота по обидва боки від матки. Зазвичай він посилюється під час різких рухів, наприклад, під час перевертання в ліжку. Біль у круглих зв’язках під час вагітності обмежується тільки однією ділянкою і зазвичай минає, щойно жінка припиняє рухатися.
Перейми, які тривають одну-дві хвилини
Більшість вагітних знають, що перейми виникають під час пологів. Але згідно з даними клініки Клівленда, невеликі короткочасні скорочення матки можуть початися вже в другому триместрі. Ці болі внизу живота і в правому боці, які називаються переймами Брекстона-Хікса, є нормальною частиною вагітності. Перейми схожі на скорочення матки, які жінка відчуває під час пологів. Але вони не такі болючі і зазвичай не спостерігаються регулярно або протягом тривалого періоду часу. Під час переймів Брекстона-Хікса матка стає твердою і «стискається» в животі, це скорочення може тривати одну або дві хвилини, перш ніж матка розслабиться.
За даними клініки Мейо, перейми Брекстона-Хікса найчастіше відбуваються в другій половині дня або ввечері та можуть виникати після фізичної активності (зокрема й сексу). Вони стають трохи інтенсивнішими (і частішими) по мірі наближення до дати пологів.
Щоб позбутися цих переймів, Американський коледж акушерів і гінекологів ACOG рекомендує спробувати кілька способів. Якщо жінка стояла, їй слід сісти або лягти. Якщо вона сиділа, необхідно встати і пройтися. Крім цього, полегшити біль допомагає часте вживання води та відпочинок.
Як змінюється біль у правому боці під час вагітності
На ранніх стадіях вагітності жінка може зовсім не відчувати болю в боці, животі або спині. Але у неї може боліти в правому боці при вагітності на пізніших стадіях, коли тканини організму починають значно розтягуватись.
Зміни больових відчуттів у правому боці під час вагітності:
- перший триместр — оскільки біль у правому боці часто викликаний постійним розширенням тканин організму (особливо маткою, яка розтягується, щоб вмістити зростаючу дитину), у першому триместрі він зазвичай не виникає. До кінця першого триместру дитина може важити всього 30 грамів або менше. Тим більше, багато жінок не набирають вагу в перші кілька місяців вагітності. А ті, кого мучить ранкова нудота, можуть навіть втратити кілька кілограмів;
- другий триместр — по мірі зростання дитини вагітна може відчувати біль у правому боці в ділянці ребер і живота. Також може з’явитися задишка, яка виникає через те, що зростаюча матка тисне на діафрагму і стискає легені;
- третій триместр — біль у правому боці відчувається і на пізніших термінах вагітності, коли матка збільшується в розмірах і спричиняє більший тиск на навколишні органи і структури. Дитина теж росте і може завдавати ніжками внутрішні болючі удари.
Коли біль у правому боці має викликати занепокоєння
Хоча біль у правому боці зазвичай вважається нормальним явищем під час вагітності, в деяких випадках його слід перевірити у лікаря. Наприклад, біль під ребрами з правого боку в третьому триместрі може вказувати на проблеми з печінкою. Він також може бути викликаний проблемами з жовчним міхуром, особливо якщо біль посилюється після вживання жирної їжі. Тому, якщо у жінки при вагітності болить в правому боці під ребрами, слід повідомити про це лікаря. Він може призначити аналізи, щоб перевірити роботу печінки та жовчного міхура.
Також слід звернутися до лікаря при відчутті будь-якого з перерахованих нижче болів під час вагітності.
Раптовий гострий, тупий або ниючий біль у правому боці
Це може сигналізувати про апендицит (запалення апендикса). Крім ускладнень вагітності, апендицит є найпоширенішою причиною для екстреної операції у вагітних жінок. За даними клініки Мейо, у близько 0,1% вагітних виникає апендицит під час вагітності, і найчастіше це відбувається в другому триместрі. Біль у правому боці може бути раптовим, гострим або тупим і ниючим. Зазвичай він супроводжується підвищенням температури, нудотою і блюванням. При болю в правому боці та підозрі на апендицит слід негайно звернутися до лікаря.
Діагностувати апендицит у вагітних може бути складно (такі симптоми, як нудота і блювання, часто супроводжують вагітність). Спочатку лікар призначає кілька аналізів і УЗД (іноді МРТ), щоб встановити, що у вагітної апендицит. Після цього він визначає доцільність операції в конкретному випадку. Якщо лікар вирішить, що в даному випадку операція не є оптимальним варіантом, він може призначити антибіотики для лікування інфекції та видалити апендикс після пологів.
Гострий сильний біль у правому боці у верхній частині живота
Повільне травлення уповільнює спорожнення жовчного міхура, що може призвести до утворення жовчних каменів. За даними клініки Мейо, наявність жовчних каменів часто супроводжується болем у правому верхньому квадранті живота. Крім болю в правому боці, жінка може відчувати болючість у центрі живота, між лопатками, правому плечі, у неї також може відмічатися нудота і блювання.
У легких випадках жовчні камені можна лікувати консервативно, змінивши раціон харчування, зокрема відмовившись від жирної та смаженої їжі. Деяким пацієнткам потрібне хірургічне втручання, але в більшості випадків видалення каменів може почекати до пологів.
У деяких випадках жовчний камінь може викликати холецистит — запалення жовчного міхура. Симптоми холециститу включають лихоманку і посилення болю в правому боці, який не проходить. У цьому випадку може знадобитися хірургічне втручання.
Раптовий біль у правому боці, який супроводжується нудотою
Якщо болить правий бік при вагітності, це може бути симптомом прееклампсії, ускладнення вагітності, яке характеризується високим артеріальним тиском. До інших симптомів прееклампсії належать сильні головні болі, зниження зору і нудота.
За даними клініки Мейо, прееклампсія — це специфічний для вагітності стан, при якому раптово підвищується артеріальний тиск і відбувається ушкодження інших органів (зазвичай нирок і печінки). Найчастіше вона виникає в третьому триместрі, але в деяких вагітних із певними факторами ризику її виявляють раніше. Зокрема, до факторів ризику належать сімейна історія прееклампсії, хронічна гіпертонія та вік.
Один із поширених симптомів — біль у верхній частині живота, зазвичай під ребрами з правого боку (там, де розташована печінка). Прееклампсія також може викликати нудоту, блювання, нестерпний головний біль, проблеми із зором і задишку. Вагітна може помітити, що вона стала рідше мочитися, або лікар може виявити проблеми з нирками, наприклад, надлишок білка в сечі.
Якщо біль у правому боці з’явився недавно і не минає, необхідно пройти обстеження, особливо якщо під час вагітності були проблеми з артеріальним тиском. Прееклампсія може призвести до серйозних ускладнень як для вагітної, так і для дитини, включно з передчасними пологами. Тому її необхідно ретельно відстежувати і діагностувати якомога раніше. Якщо на якомусь етапі вагітності жінка відчуває біль у правому боці, слід обов’язково повідомити про це лікаря.
Біль у правому боці в поєднанні з вагінальною кровотечею
Існує кілька можливих причин, через які вагітна може відчувати таке поєднання симптомів. За даними клініки Мейо, вони можуть бути ознакою позаматкової вагітності, коли запліднена яйцеклітина імплантується не в матці, а у фаллопієвій трубі (або іншому місці черевної порожнини). Крім болю в правому боці і виділень із піхви, вагітна може відчувати сильне запаморочення, біль у плечах і втрачати свідомість.
Ще одна можлива причина болю в правому боці — викидень, тобто втрата вагітності до 20-го тижня (зазвичай у перші 12 тижнів). За даними клініки Мейо, від 10 до 20% вагітностей закінчуються викиднем. Тривожним сигналом викидня є гострий, тупий або спазматичний біль у правому боці, животі та попереку, який супроводжується кровотечею.
За даними Американського коледжу акушерів і гінекологів, якщо вагітна перебуває на терміні менше ніж 37 тижнів, але відчуває біль у правому боці та животі, а також спостерігає кров’янисті виділення (або інші зміни виділень, наприклад, дуже рідкі або слизові), це може бути ознакою передчасних пологів.
Складність у визначенні тяжкості та небезпеки кровотечі полягає в тому, що легкі світлі кров’янисті виділення можуть бути нормальним явищем у вагітної. Але, з урахуванням вищесказаного, кожна кровотеча під час вагітності на будь-якому терміні — це серйозний привід звернутися до лікаря, особливо при наявності болю в правому боці.
Як полегшити біль в правому боці при вагітності
Щоб полегшити дискомфорт і біль в правому боці під час вагітності, можна скористатися наступними порадами:
- носити вільний одяг — занадто вузька сорочка або сукня можуть посилити тиск на живіт. Тому краще носити сукні для вагітних, вільні светри, подовжені майки та футболки;
- виконувати м’яку розтяжку — розтяжка, що відкриває грудну клітку, наприклад, бокові нахили, допомагає зняти тиск і напругу в м’язах. Можна займатися йогою, пілатесом або робити прості домашні вправи на розтяжку;
- бути фізично активною — фізичні вправи під час вагітності приносять багато користі, зокрема зменшують біль;
- змінити положення тіла — якщо біль у правому боці викликаний поштовхами дитини, слід змінити її положення. Для цього можна пострибати на гімнастичному м’ячі або зробити кілька нахилів;
- знайти альтернативне положення для сну — похила або клиноподібна подушка для вагітних може забезпечити підтримку живота і полегшити біль у боці;
- використовувати тепло або лід — прикладання теплих або холодних предметів до болючого місця також може принести тимчасове полегшення. Але не можна прикладати грілку або інший теплий предмет безпосередньо до живота;
- прийняти теплу (не гарячу) ванну — ця порада може полегшити багато болів, що виникають під час вагітності;
- носити кінезіологічну стрічку або бандаж для підтримки живота — вони призначені для того, щоб перерозподілити вагу навколо зростаючого живота. Зазвичай бандаж використовується для полегшення болю в круглих зв’язках, але він також допомагає зняти навантаження з напруженого живота і спини;
- прийняти парацетамол — за відсутності результату застосування домашніх засобів від болю в правому боці, слід уточнити у лікаря, чи можна прийняти парацетамол.
Якщо болючість посилюється, лікар може порекомендувати вагітній звернутися до фізіотерапевта, який поділитися додатковими рекомендаціями та методиками щодо усунення болю в правому боці.
Що робити, щоб запобігти болю в правому боці під час вагітності
Увага до свого здоров’я і самопочуття може значно мінімізувати виникнення болю при вагітності з правого боку. Лікарі рекомендують дотримуватися питного режиму і збалансованого харчування, щоб підтримувати загальний стан здоров’я. За даними Американського коледжу акушерів і гінекологів, легкі фізичні вправи допомагають впоратися з невеликим болем у правому боці, викликаним закрепом та підвищеним газоутворенням, а також поліпшити настрій і загальний стан вагітності, наприклад, скоротити час післяпологового відновлення. Але спочатку слід обов’язково проконсультуватися з лікарем.
При сильному болю в правому боці під час вагітності інколи складно зрозуміти, як найкраще його зменшити, оскільки у цієї болючості існує багато можливих причин. Зрозуміло одне: слід поговорити з лікарем про будь-який дискомфорт, перш ніж самостійно розпочати його лікування, особливо якщо плани самолікування включають лікарські препарати.
Навіть більше, звичайній людині складно відрізнити важкі симптоми від ознак фізіологічних змін. А час є важливим фактором, коли йдеться про більш серйозні стани, такі як прееклампсія або передчасні пологи. Якщо вагітна почувається не зовсім добре і симптоми поступово погіршуються, слід негайно повідомити про це лікаря.
Поширені питання
У більшості випадків біль у правому або лівому боці — це нормальний і доволі поширений симптом вагітності, який викликаний фізіологічними змінами. Зазвичай за відсутності інших симптомів ці больові відчуття не є приводом для занепокоєння.
Біль з правого боку при вагітності може виникати з кількох причин. Розтягнення зв’язок — по мірі зростання матки зв’язки, які підтримують її, розтягуються, що може викликати біль, особливо з правого боку. Розташування плоду — дитина може тиснути на органи і нерви. Проблеми з травленням — закрепи і газоутворення, які часто зустрічаються у вагітних, можуть бути причиною болю. Апендицит — у вагітних зустрічається рідко, але потребує негайного медичного втручання. На ранніх термінах біль може свідчити про позаматкову вагітність, що потребує термінової медичної допомоги. При сильному або постійному болю необхідно звернутися до лікаря для точної діагностики та виключення серйозних проблем.
Тиск збільшеної матки на великі кровоносні судини, такі як нижня порожниста вена, може порушувати кровообіг і викликати біль. Лежати на лівому боці зазвичай рекомендується для поліпшення кровотоку і зменшення набряків.
Сильний постійний біль внизу живота, в боці або спині може вказувати на позаматкову вагітність, викидень, передчасні пологи або відшарування плаценти. Біль у правому боці в поєднанні з нудотою і головним болем — можлива ознака прееклампсії. Біль у правому боці, що супроводжується кровотечею або виділеннями, вимагає термінового медичного огляду.
При загрозі викидня біль може бути тягнучим або переймоподібним, він локалізується внизу живота, в попереку або в боці, часто супроводжується кров’янистими виділеннями з піхви.