Біль в правому боці
Біль в правому боці може бути викликаний безліччю причин, починаючи від незначних проблем із травленням і закінчуючи серйозними захворюваннями внутрішніх органів. Він може бути ознакою підвищеного газоутворення або порушення роботи шлунка, які зазвичай минають самостійно. Але якщо біль дуже сильний або постійний, слід проконсультуватися з лікарем, щоб виключити такі невідкладні стани, як апендицит, позаматкова вагітність або камені в нирках.
У цьому огляді редакція Медправди розглядає можливі причини, через які може боліти в правому боці, і розповідає, в яких випадках біль потребує невідкладної медичної допомоги.
Що може боліти в правому боці
Перелік органів, які викликають біль у правому боці:
- печінка — розташована трохи нижче грудної клітки, допомагає травленню і фільтрації крові;
- жовчний міхур — розташований під печінкою. Під час приймання їжі він скорочується і виділяє жовч у тонку кишку. Це допомагає розщеплювати жири та покращує їхнє всмоктування;
- підшлункова залоза — розташована в черевній порожнині під печінкою. Це важливий орган для травлення та регулювання рівня цукру в крові;
- дванадцятипала кишка — частина тонкої кишки, яка з’єднується зі шлунком. У дванадцятипалій кишці їжа змішується з жовчю і травними соками;
- права нирка — розташована під діафрагмою позаду печінки. Вона має бобовидну форму і разом із лівою ниркою допомагає фільтрувати кров від відходів і зайвої рідини, виробляючи сечу;
- висхідна ободова кишка — частина товстої кишки, що починається від сліпої кишки та йде вгору правим боком живота до печінки, потім згинаючись ліворуч і перетинаючи черевну порожнину;
- апендикс — невеликий відросток сліпої кишки, розташований у нижній правій частині живота;
- правий яєчник — залоза жіночої статевої системи. Яєчники розташовані по обидва боки від матки. Вони виробляють і зберігають яйцеклітини;
- права фаллопієва труба — орган жіночої статевої системи. Фаллопієві труби розташовані по обидва боки від матки. Саме по них яйцеклітини потрапляють з яєчників у матку.
Нижче наведено таблицю, яка допомагає визначити можливі причини, через які болить з правої сторони живота і в боці.
Ця таблиця надає загальні відомості і не замінює консультацію лікаря. При болю в правій частині живота та боці, особливо якщо він супроводжується іншими тривожними симптомами, слід звернутися до лікаря.
Чому болить правий бік
Зазвичай біль у правому боці живота виникає, коли нерви в органах посилають больові сигнали в мозок. Його можуть викликати найрізноманітніші стани — від незначних проблем із травленням до серйозних захворювань.
Підвищене газоутворення
Поширеною і часто нешкідливою причиною болю є скупчення газів у кишківнику. Серед симптомів — здуття живота, біль у правому боці, відчуття розпирання в черевній порожнині.
Згідно з даними Національного інституту діабету, хвороб органів травлення та нирок, утворення газів викликають наступні причини:
- заковтування повітря через швидкий прийом їжі, жування жувальної гумки, вживання газованих напоїв;
- розщеплення неперетравлених вуглеводів у тонкій кишці;
- непереносимість лактози;
- шлунково-кишкові розлади;
- закреп;
- целіакія (імунна реакція на вживання глютену);
- непрохідність кишківника.
Порушення роботи шлунка
Стан клінічно відомий як диспепсія — група симптомів, які виникають після їди. Крім болю в правому боку, диспепсія може викликати печіння в грудях, відчуття раннього насичення під час їжі або відчуття дискомфорту після неї, відрижку, газоутворення та нудоту.
Диспепсія може виникнути внаслідок:
- вживання великої кількості алкоголю, кави, газованих напоїв;
- швидкого прийому їжі;
- вживання великої кількості гострої або жирної їжі;
- вживання кислих продуктів (помідори, цитрусові);
- стресу;
- куріння;
- приймання деяких ліків (антибіотиків, НПЗП);
- захворювань, що впливають на травний тракт (гастрит, кислотний рефлюкс).
Закреп
Якщо болить у правому боці, це може бути закреп. Ця поширена проблема виникає, коли рухи кишківника стають більш рідкими або випорожнення стають твердими і важкопрохідними.
Симптоми закрепу включають:
- тверді, грудкуваті випорожнення;
- напруження під час спорожнення кишківника;
- відчуття неповного випорожнення або закупорки.
Із закрепом зазвичай можна впоратися за допомогою збільшення споживання клітковини та підтримання нормального питного режиму. Якщо біль і дискомфорт у правому боці не минає або стає сильним, особливо після випорожнення кишківника, слід проконсультуватися з лікарем.
Захворювання печінки
Гепатит і жирова дистрофія печінки можуть викликати гіркоту у роті, біль у правому боці. Інші симптоми включають:
- жовтяниця (пожовтіння шкіри та білків очей внаслідок підвищення рівня білірубіну в крові);
- набряк ніг і щиколоток через затримку рідини в організмі;
- втома, зниження працездатності;
- сеча темного кольору через високий рівень білірубіну;
- світлий кал (через проблеми з виділенням жовчі);
- свербіж шкіри по всьому тілу, пов’язаний із накопиченням токсинів;
- зниження апетиту;
- постійне відчуття нудоти, можливе блювання;
- поява синців і кровотеч через зниження здатності крові до згортання.
Апендицит
Одна з перших ознак апендициту — гострий постійний біль у правому боці біля пупка. За даними медичного сайту MedlinePlus, спочатку біль відчувається в районі пупка, потім переміщується в праву частину живота і посилюється. Апендицит потребує медичного втручання, найчастіше хірургічного видалення апендикса (апендектомії).
Інфекція нирок
Пієлонефрит — різновид бактеріальної інфекції сечовивідних шляхів, яка поширюється від сечового міхура до нирок. Захворювання зазвичай супроводжується гострим сильним болем у правому або лівому боці, локалізованим у поперековій ділянці. Він може іррадіювати в пах, низ живота або спину. Біль часто має хвилеподібний характер, періодично то з’являється, то зникає.
Крім відчуття, що болить і коле в правому або лівому боці, симптоми ниркової інфекції включають:
- озноб;
- високу температуру;
- болюче сечовипускання;
- нудоту, блювання.
Інфекції нирок потребують своєчасного лікування, щоб запобігти подальшим ускладненням.
Камені в нирках
Камені в нирках (нефролітіаз) — це тверді кристалізовані утворення. Дрібні камені можуть безперешкодно виходити з організму. Але, якщо вони блокують сечовивідні шляхи, то може виникнути біль у попереку, з лівої або правої сторони живота і в боці. Він може бути короткочасним, тривалим або хвилеподібним.
Додаткові симптоми включають:
- кров у сечі;
- підвищення температури, озноб;
- блювання;
- каламутна сеча, часто з неприємним запахом;
- печіння під час сечовипускання.
Камені в нирках можуть пройти самостійно, але в деяких випадках потрібне медичне втручання.
Жовчні камені
Утворення твердих частинок у жовчному міхурі викликає різкий, спазматичний або ниючий біль в правому боці. Зазвичай біль виникає після їди або ввечері. Інші прояви включають:
- тяжкість у правому боці;
- нудоту, блювання;
- підвищення температури, озноб;
- жовтяницю;
- світлий колір калу;
- темно-коричневу сечу.
Грижа
Грижа — це захворювання, при якому органи випинаються через слабкі місця або отвори в тканинах. Вона може виникати в різних частинах тіла, включно з черевною порожниною. Грижа може бути джерелом болю з правої сторони живота і в боці, а також наступних симптомів:
- опуклість (випинання) в животі;
- біль, що посилюється під час підйому важких предметів, кашлю, сміху, напруження;
- закреп;
- нудота, блювання, відрижка.
Менструальні спазми
У дні, які передують менструації, і під час неї жінки можуть відчувати пульсуючий біль і спазми в животі та правому боці. Вони викликані напруженням і розслабленням м’язів матки. Згідно з даними MedlinePlus, зазвичай менструальні болі виникають, якщо матка виробляє занадто багато хімічної речовини простагландину.
Овуляція
Близько 20% жінок, у яких є менструація, відчувають тягнучі болі в правому або лівому боці під час овуляції. Цей біль відомий як міттельшмерц, що німецькою мовою означає «серединний біль».
Овуляція — це період у середині менструального циклу, коли яєчник випускає яйцеклітину. Жінка може відчувати різкий спазматичний біль у боці перед овуляцією, оскільки фолікул, у якому росте яйцеклітина, розтягує поверхню яєчника. Або ж у неї може боліти живіт з правого або лівого боку під час овуляції, коли рідина або кров з розірваного фолікула подразнюють слизову оболонку черевної стінки.
Кіста яєчника
Це доброякісне утворення на яєчнику, наповнене рідиною або напіврідким вмістом. Більшість кіст яєчника є функціональними і минають самостійно. Але деякі кісти можуть викликати ускладнення, які потребують медичного втручання.
Симптоми можуть включати біль у правій або лівій нижній частині живота і в боці зі сторони кісти. Він може періодично з’являтися і зникати.
Позаматкова вагітність
Це стан, при якому запліднена яйцеклітина імплантується поза порожниною матки. Найчастішим місцем такої імплантації є фаллопієві труби (трубна вагітність) або яєчники.
Симптоми можуть включати аномальну вагінальну кровотечу, односторонні спазми в ділянці таза і в боці. Якщо відбувається розрив фаллопієвої труби і присутня кровотеча, жінка може відчути різкий раптовий біль з правого боку внизу живота.
Що робити, якщо болить у правому боці
Якщо біль сильний, не минає або постійно повертається, необхідно звернутися до лікаря. Слід терміново викликати швидку допомогу, якщо болить правий бік через недавню травму або присутній біль у грудях.
Також необхідно негайно звернутися до лікаря при наступних симптомах:
- зневоднення, включно з рідким сечовипусканням і сильною спрагою;
- неможливість спорожнити кишківник, особливо при нудоті та блюванні;
- біль при сечовипусканні або часті позиви до сечовипускання;
- болючість живота під час пальпації;
- біль у боці триває кілька годин;
- блювання кров’ю;
- кривавий або дьогтеподібний стілець;
- утруднене дихання;
- постійна нудота;
- здуття живота;
- пожовтіння шкіри;
- незрозуміла втрата ваги.
Діагностика болю в животі справа
Лікар проводить ретельний фізичний огляд, розпитує про симптоми, визначає тип і характер больових відчуттів, наприклад, сильний, тупий або колючий біль в правому боці. Крім збору анамнезу та фізичного огляду, для визначення причини болю призначають лабораторні та інструментальні дослідження:
- аналізи крові, калу, сечі;
- барієва клізма, під час якої робиться рентген кишківника;
- колоноскопія або сигмоїдоскопія;
- УЗД органів черевної порожнини;
- комп’ютерна томографія (КТ);
- ендоскопія верхньої частини шлунково-кишкового тракту;
- рентгенівські знімки.
Лікування болю з правого боку живота
Лікування залежить від причини, через яку болить, коле або пече в правому боці, і може включати:
- використання домашніх засобів;
- прийом лікарських препаратів для зменшення запалення, запобігання кислотному рефлюксу, лікування інфекції;
- хірургічне втручання для усунення проблем із певним органом.
Домашні засоби
Щоб полегшити стан, коли правий бік болить, рекомендується внести деякі зміни до способу життя, які включають: контроль ваги, скорочення вживання НПЗП, відмову від паління та управління стресом.
Також домашнє лікування болю в боці може включати дотримання дієти:
- обмежити вживання алкоголю, кофеїну і газованих напоїв;
- відмовитися від кислих продуктів (помідори, цитрусові);
- відмовитися від гострої, жирної їжі;
- їсти частіше, але меншими порціями;
- їсти не поспішаючи, ретельно пережовуючи їжу;
- уникати перекусів пізно ввечері та вночі;
- пити напої кімнатної температури;
- уникати продуктів, що викликають газоутворення або нетравлення шлунка;
- не лягати після їжі;
- здійснювати невелику прогулянку після їди;
- перш ніж виконувати фізичні вправи, необхідно почекати одну-дві години після прийому їжі.
Медикаментозне та хірургічне лікування
Медичні підходи до лікування болю справа в животі та боці можуть включати призначення лікарських препаратів або хірургічне втручання.
Лікар може призначити наступні лікарські препарати:
- антациди (карбонат кальцію), інгібітори протонної помпи (езомепразол) або блокатори гістаміну-2 (фамотидин) — для усунення проблем з травленням;
- анальгетики, опіоїди або трициклічні антидепресанти (амітриптилін, тразодон) — для полегшення болю у боці;
- антибіотики (амоксицилін, кларитроміцин) — при бактеріальній інфекції.
В окремих випадках може знадобитися хірургічне втручання. Наприклад, видалення жовчного міхура (холецистектомія) або апендикса (апендектомія). За наявності грижі може бути призначена операція з відновлення пошкодженої черевної стінки.
Одним із варіантів видалення каменів у нирках є операція. Але більш поширений метод лікування полягає у впливі на камені ударною хвилею (так звана літотрипсія), щоб вони зруйнувалися та легше вийшли.
Біль у животі з правого боку і в боці може вказувати на кілька захворювань і станів. Найчастіше він минає самостійно. Але постійні, сильні та незрозумілі болі у боці вимагають призначення відповідного лікування. Своєчасне виявлення і лікування захворювань допоможе уникнути серйозних ускладнень.
Поширені питання
З правого боку живота можуть боліти: апендикс (апендицит), жовчний міхур (жовчнокам’яна хвороба, холецистит), печінка (гепатит, абсцес), нирки (сечокам’яна хвороба, пієлонефрит), кишківник (підвищене газоутворення, закреп), жіночі репродуктивні органи (кіста яєчника, позаматкова вагітність).
Біль може бути пов’язаний з такими станами, як холецистит, гепатит або жовчнокам’яна хвороба. Точна причина встановлюється лікарем після обстеження.
Біль у боці, що віддає в ногу, часто пов’язаний з попереково-крижовим радикулітом (грижа хребта), м’язовими спазмами або запаленням сідничного нерва.
Слід оцінити інтенсивність болю та супутні симптоми. Прийняти зручне положення й уникати фізичних навантажень. Уникати їжі та напоїв, що посилюють біль. Приймати знеболювальні засоби тільки за призначенням лікаря. Біль у правому боці може бути ознакою важких захворювань (апендицит, жовчнокам’яна хвороба, гепатит). Тому, якщо він посилюється, супроводжується погіршенням стану або тривожними симптомами, необхідно терміново звернутися до лікаря.
Лікар призначає таблетки залежно від причини больових відчуттів. Можливі препарати включають: для зняття болю — анальгетики (Парацетамол), при м’язових спазмах — спазмолітики (Но-шпа, Дротаверин), при інфекціях — антибіотики, при захворюваннях печінки — гепатопротектори (Ессенціалє, Карсил), при порушеннях роботи жовчного міхура — жовчогінні (Алохол). Для постановки точного діагнозу і призначення правильного лікування слід звернутися до лікаря.