Біль внизу живота у чоловіків

Біль внизу живота у чоловіків може бути викликаний кількома різними захворюваннями, наприклад, простатитом, циститом, апендицитом, каменями у сечовивідних шляхах тощо. Деякі з них є досить серйозними і потребують негайної медичної допомоги. Якщо не пройти обстеження і лікування, то біль і його причина можуть посилитися. У цьому огляді редакція Медправди розглядає дев’ять поширених причин, чому болить низ живота у чоловіків.

Запалення простати і яєчок

Запалення простати (простатит), яєчок (орхіт) або придатків яєчок (епідидиміт) часто викликають бактеріальні інфекції, і воно може проявлятися болями внизу живота у чоловіків, частими позивами до сечовипускання, місцевими ознаками запалення та загальними симптомами інфекції, такими як лихоманка й озноб.

Через близькість до сечовипускального каналу простатит також може бути пов’язаний з ІСШ (інфекціями сечовивідних шляхів). Тому, якщо відразу лікувати ІСШ, можна запобігти поширенню інфекції на простату.

Синдром хронічного тазового болю

Згідно з даними Каліфорнійського медичного університету UCSF, однією з поширених причин болю внизу живота у чоловіків є синдром хронічного тазового болю (СХТБ). Це комплекс симптомів, які можуть бути викликані прогресуванням захворювань органів малого таза. Характерною ознакою СХТБ є біль внизу живота у чоловіків (нижче пупка), у ділянці крижової кістки, в промежині, над лобком, у паху.

Основними причинами СХТБ є захворювання і запальні процеси в органах малого таза. Тому при виникнення болю внизу живота і в промежині, слід негайно звернутися до лікаря. Раннє втручання запобігає прогресуванню захворювання.

Доброякісна гіперплазія передміхурової залози (ДГПЗ)

Хвороба часто зустрічається у літніх чоловіків. Це неонкологічне збільшення передміхурової залози, при якому тягне та болить низ живота у чоловіка.

Передміхурова залоза знаходиться безпосередньо під сечовим міхуром і перед прямою кишкою. Збільшена простата тисне на уретру і сечовий міхур, що призводить до болісного сечовипускання, постійних позивів до сечовипускання, слабкого струменя сечі, неприємного запаху сечі та болю після еякуляції.

Симптоми збільшеної простати можуть періодично з’являтися і зникати. У результаті більшість чоловіків чекають кілька місяців або навіть років, перш ніж звернутися до лікаря.

Інфекція сечового міхура (цистит)

Цистит — це запалення сечового міхура, найчастіше викликане бактеріальною інфекцією. Він буває різних видів залежно від того, що його викликає:

  • бактеріальний;
  • лікарський;
  • чужорідного тіла;
  • хімічний;
  • променевий.

Симптоми залежать від виду циститу. Зазвичай вони включають біль внизу живота посередині у чоловіків, часте і болісне сечовипускання, різкий запах сечі та сильні позиви до сечовипускання.

Важливо! У чоловіків цистит зазвичай зустрічається рідше, але протікає важче, ніж у жінок. Він може посилюватися такими супутніми захворюваннями, як інфекція або збільшення простати, обструкція сечовивідних шляхів, рак.

Пахова грижа

За даними Національного інституту діабету, хвороб органів травлення і нирок, через анатомічні особливості чоловіки більш схильні до утворення пахової грижі, ніж жінки. Вона зазвичай вражає дорослих чоловіків, у яких ослабли м’язи черевного преса. У результаті кишківник, жир та інший вміст черевної порожнини випинається через нижню черевну стінку і пахову ділянку.

Грижа не завжди болюча, але деякі люди можуть відчувати тупий біль під час кашлю, нахилів або підняття важких предметів. Вона також може викликати слабкість або відчуття печіння в нижній ділянці живота. У деяких випадках тягнучий біль внизу живота у чоловіків (особливо під час руху) може бути єдиним симптомом. Якщо біль швидко посилюється, а грижове випинання стає червоним або фіолетовим, слід негайно звернутися до лікаря.

Апендицит

Це запалення невеликого пальцеподібного відростка, який відгалужується від товстої кишки. Характерними ознаками цього захворювання є наявність сильного ріжучого болю внизу живота у чоловіків, нудота, блювання та лихоманка. Біль також посилюється під час кашлю або чхання.

Діагностика дає змогу виключити інші захворювання зі схожими симптомами, наприклад СПК (синдром подразненого кишківника), закреп, гастроентерит або інфекцію органів малого таза. Без своєчасного лікування запалений апендикс може розірватися, що потребуватиме екстреної операції.

Синдром подразненого кишківника (СПК)

Біль внизу живота — один з можливих симптомів СПК, кишкового розладу, що впливає на роботу кишківника, викликаючи проблеми з травленням. Люди з СПК використовують різні описи, щоб пояснити, як вони відчувають біль. Для них він може бути судомним, гострим, колючим, пульсуючим або ниючим болем внизу живота у чоловіків.

Біль може відчуватися в будь-якій ділянці черевної порожнини, але найчастіше внизу живота. Для полегшення стану лікар може рекомендувати зміну харчування і способу життя, а також ліки для боротьби з супутніми симптомами.

Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ)

На ранніх стадіях ці захворювання часто протікають безсимптомно. Минає кілька тижнів або місяців, перш ніж з’являються такі симптоми, як біль внизу живота у чоловіка, виділення зі статевого члена і свербіж.

Єдиний спосіб виявити ІПСШ — здати аналізи. Відсутність симптомів не означає, що чоловік не заражений. Рання діагностика має вирішальне значення для запобігання таким ускладненням, як тривалий біль внизу живота.

Камені в сечовидільній системі

Камені в нирках — це тверді мінеральні відкладення, які викликають сильний біль під час проходження сечоводом (каналом, яким сеча надходить із нирок у сечовий міхур). При цьому захворюванні болить внизу живота у чоловіків, а також у спині.

Це відносно поширене захворювання в обох статей, але камені в нирках частіше утворюються в чоловіків. Дослідження показують, що близько 11% чоловіків стикаються з каменями в нирках, тоді як серед жінок цей показник становить 9%.

Симптоми та ступінь болю можуть бути різними, і розмір каменя не завжди є показником того, наскільки сильний біль він викликає. Але слід звернутися до лікаря за наявності хоча б одного з наступних симптомів:

  • біль, який не минає під час прийому знеболювальних препаратів;
  • лихоманка й озноб;
  • кров у сечі;
  • біль під час сечовипускання.
Важливо! Дрібні камені можна лікувати за допомогою ультразвукової літотрипсії, великі — за допомогою розрізу сечоводу та операції з видалення каменів.

Крім перерахованих вище захворювань, якщо болить внизу живота у чоловіка, це може бути симптомом наявності пухлини у черевній порожнині. Якщо симптоми зберігаються і не поліпшуються, рекомендується негайно звернутися до лікаря і дотримуватися його рекомендацій щодо лікування.

Поширені питання

Що може боліти внизу живота у чоловіків?

Внизу живота у чоловіків розташовані кілька важливих органів: сечовий міхур, більша частина кишківника, простата. При порушенні роботи або хворобах ці органи можуть викликати больові відчуття.

Чому болить внизу живота у чоловіків?

Якщо болить низ живота у чоловіків, виною можуть бути кілька причин: апендицит, сечокам’яна хвороба, простатит, цистит, проблеми з кишківником (закреп, синдром подразненого кишківника, дивертикуліт), пахова грижа.

Як визначити, що болить кишківник внизу живота у чоловіків?

Основні симптоми включають: тупий або гострий біль внизу живота (може зменшуватися після дефекації або випускання газів), порушення дефекації (закреп або діарея), зміни в частоті та характері випорожнень (наприклад, зміна кольору або консистенції), метеоризм (підвищене газоутворення). Якщо болі супроводжуються серйозними симптомами (висока температура, кров у калі або раптова втрата ваги), необхідно терміново звернутися до лікаря.

Що робити, якщо болить, пече та ріже внизу живота у чоловіків?

Важливо розуміти можливі причини болю і своєчасно звертатися до лікаря. Вдома можна прийняти знеболювальні препарати (ібупрофен або парацетамол) відповідно до інструкції. Завжди важливо звертатися по медичну допомогу, якщо причина больових відчуттів невідома або стан погіршується.

Що пити при болю внизу живота у чоловіків?

Для полегшення болю можна скористатися наступними засобами. Спазмолітики, наприклад, дротаверин (Но-шпа), допомагають зняти спазми гладкої мускулатури, що може полегшити біль. Знеболювальні засоби парацетамол або ібупрофен теж допомагають зняти біль. Ібупрофен також має протизапальні властивості. Трав’яні чаї (м’ятний або ромашковий) чинять заспокійливу дію на травний тракт і зменшують дискомфорт. Але важливо розуміти, що ці засоби можуть лише тимчасово зняти симптоми. Для отримання професійної медичної допомоги необхідно звернутися до лікаря.

Реклама
ВООЗ: зміна клімату викликала поширення трансмісивних інфекцій
Зміна клімату значно впливає на поширення трансміс...
HeartMate підвищує ймовірність успіху трансплантації серця на 20%
Інноваційний медичний пристрій, який підтримує жит...
Реклама
Як вилікувати гайморит назавжди
Як вилікувати гайморит і чи можна це зробити – пит...
Лікування гаймориту в домашніх умовах
Медикаментозна терапія при гайморитіЯк зняти голов...
Реклама
Денна сонливість може бути симптомом небезпечного захворювання
Надмірна денна сонливість (Excessive Daytime Sleep...
Контактні лінзи для очей можуть спричинити захворювання печінки та навіть раку: дослідження
Контактні лінзи є тонкими й гнучкими пластинками, ...
Реклама