Біль внизу живота у жінок

Біль внизу живота у жінок відчувається у ділянці нижче пупка і вище лобкової кістки. Практично кожна жінка час від часу страждає від цього прояву. Найпоширенішими причинами болю є гінекологічні та кишкові проблеми. Наприклад, він може бути ознакою овуляції, менструації або розладу травлення.

У більшості випадків цей біль слабкий, тимчасовий, нешкідливий і не потребує лікування. Але іноді він може вказувати на серйозні захворювання. Тому важливо вчасно розпізнати симптоми, які потребують звернення до лікаря. У цьому огляді редакція Медправди розглядає основні причини болей внизу живота у жінок, методи їх діагностики та лікування.

Локалізація і характер болю внизу живота у жінок

Біль внизу живота у жінок — це не самостійне захворювання, а симптом, який свідчить про перебіг певних процесів в організмі або наявність проблем зі здоров’ям.

Зазвичай відчувається біль внизу живота посередині у жінок. Але іноді може боліти тільки з одного боку. Значить причина болю знаходиться на тому ж боці. Наприклад, гострий ріжучий біль внизу живота у жінок з правого боку може вказувати на апендицит. Згідно з даними медичного сайту Penn Medicine, болючість внизу черевної порожнини зліва може бути викликана запаленням мішечків у товстій кишці, відомим як дивертикуліт. Іноді біль віддає з іншого органу в низ живота, тоді жінки відчувають його саме там. Для встановлення правильного діагнозу рекомендується звернутися до лікаря.

Біль може початися гостро і минути протягом короткого часу (з лікуванням або без нього). Але він також може стати хронічним і тривати довше. Крім цього, характер больових відчуттів може відрізнятися, і жінки відчувають їх по-різному:

 • спазматичний або колькоподібний біль, який часто буває дуже сильним;
 • пронизливий;
 • ниючий;
 • тупий;
 • пекучий;
 • гострий;
 • ріжучий.

Больові відчуття можуть бути неоднаковими і йти хвилеподібно. Тоді фази з болем і без нього чергуються. Біль може посилюватися, а потім знову зменшуватися протягом короткого часу. Іноді він присутній постійно, і безболісних інтервалів не буває.

Важливо! Якщо неменструальний біль триває понад шість місяців, його називають хронічним. Якщо він виникає раптово та гостро, його називають гострим болем внизу живота у жінок.

Важливо відстежувати біль внизу живота у жінки: його вираженість, характер (пекучий, ниючий, пульсуючий), будь-які зміни в його інтенсивності, розташування та наявність іррадіюючого болю з інших частин тіла, наприклад, зі спини. Треба звернути увагу, чи посилюється болючість під час руху або в стані спокою, а також на появу кров’яних або білуватих виділень.

Частота і вік

Частоту больових відчуттів внизу живота неможливо визначити кількісно. Зокрема, дуже поширеним симптомом є менструальний ниючий біль внизу живота у жінок. За даними Американського коледжу акушерства і гінекології, більше половини жінок відчувають болючість під час менструації протягом щонайменше одного-двох днів кожного місяця. Однак багато гінекологічних та інших захворювань також можуть викликати біль внизу живота. Хронічний біль у животі, навпаки, трапляється рідше, але тоді він зазвичай виявляється разом з іншими больовими розладами.

Точний вік, у якому найчастіше виникає болючість внизу живота, визначити неможливо. Менструальні болі можуть турбувати як дівчат, так і дорослих жінок. Гінекологічні захворювання частіше відмічаються у жінок дітородного віку. Якщо біль має інші причини, то ним можуть страждати жінки будь-якого віку.

Чому болить внизу живота у жінок

Кожна жінка у своєму житті стикається з болючістю внизу живота, особливо при щомісячних менструаціях. Больові відчуття можуть виникати і в неменструальний період і тривати різний час.

До причин болю внизу живота у жінок відносяться:

 • менструальні спазми внизу живота у жінок;
 • овуляція;
 • ендометріоз;
 • фіброміома матки;
 • вагініт;
 • захворювання, що передаються статевим шляхом;
 • інфекції сечовивідних шляхів (цистит);
 • апендицит;
 • кіста яєчника;
 • пухлини яєчників (наприклад, рак яєчників);
 • позаматкова вагітність;
 • викидень;
 • запалення мішечків у товстій кишці (дивертикуліт);
 • синдром подразненого кишківника (СПК);
 • наслідки гінекологічних процедур (наприклад, встановлення внутрішньоматкової спіралі, гінекологічна операція).

Якщо тягне внизу живота у жінок під час місячних, це зазвичай є нормальним явищем. Біль виникає внаслідок того, що матка скорочується, щоб відторгнути накопичений функціональний шар слизової оболонки. Якщо запліднена яйцеклітина не імплантувалася, і жінка не завагітніла, функціональний шар стає зайвим. Організм виводить його разом із менструальною кров’ю. Із закінченням менструації больові відчуття вщухають, але згодом знову відновлюються при наступних місячних. Крім цього, тягнучий біль внизу живота у жінок може відчуватися під час овуляції.

Сильні менструальні болі гінекологи називають дисменореєю. Незважаючи на прийом знеболювальних засобів, їх неможливо контролювати, і вони призводять до обмежень у повсякденному житті. За даними центру біотехнологічної інформації NCBI, вони можуть вказувати на ендометріоз — доброякісне розростання слизової оболонки за межами матки, яке призводить до запальної реакції з підвищеним виробленням простагландинів (гормонів, що викликають скорочення матки). Рідше посилення больових відчуттів при менструації, пов’язаних з рясною менструальною кровотечею та судомними скороченнями матки, викликає фіброміома (вузлуваті м’язові зміни тканини матки).

Іноді болить внизу живота у жінок при вагітності. Ця болючість не обов’язково небезпечна, але вона може бути тривожною попереджувальною ознакою ускладнень: передчасних пологів, викидня, відшарування плаценти. А природні пологи завжди починаються з переймів, які зазвичай дуже болісні.

Важливо! При хронічному болю іноді не вдається виявити основне захворювання, яке викликає больові відчуття. Тоді біль сам стає хворобою.

Чому болить низ живота у жінок: таблиця

Нижче наведено таблицю, яка описує поширені причини болючості та дискомфорту внизу живота у жінок.

Причина
Опис
Додаткові симптоми
ДисменореяМенструальні спазмиНудота, головний біль, діарея
ЕндометріозРіст ендометріальної тканини за межами маткиБолючість під час менструації та статевого акту, безпліддя
Кісти яєчниківДоброякісні новоутворення на яєчникахЗдуття живота, часте сечовипускання, болючий статевий акт
Позаматкова вагітністьРозвиток плоду поза маткоюРізкий односторонній біль, вагінальна кровотеча, слабкість
ЦиститІнфекція сечового міхураЧасте та болісне сечовипускання
ЗакрепУтруднене випорожнення кишківникаВідчуття переповнення, здуття живота, твердий стілець
Синдром подразненого кишківникаХронічний розлад кишківникаЗдуття живота, зміна частоти випорожнень (діарея або закреп)
АпендицитЗапалення апендиксаРаптовий біль поблизу пупка, що зміщується праворуч, лихоманка, нудота

Ця таблиця не є вичерпною і слугує лише для загального ознайомлення. Для точної діагностики слід звернутися до лікаря.

Діагностика

Больові відчуття внизу живота при місячних вважаються нормальним явищем для багатьох жінок. Проте їм варто звернутися за порадою до гінеколога, оскільки існують ефективні засоби полегшення цього болю. Також слід обов’язково звернутися до лікаря при різких болях внизу живота у жінок.

Під час діагностики болю важливо оцінити терміновість лікування. Спочатку лікар розпитує про історію хвороби. Відповіді пацієнтки дають перші підказки щодо того, чому у дівчини або жінки болить внизу живота. Потім відбувається фізичний огляд, під час якого лікар пальпує живіт руками. Він відчуває, які ділянки чутливі до тиску і дотику або особливо чутливі до болю. Крім того, лікар прослуховує живіт і може виявити незвичайні звуки. Таким чином, він може звузити коло причин.

Якщо болить низ живота у жінки, обов’язково проводиться гінекологічний огляд, який дає додаткові відомості про причину болю. Лікар пальпує піхву і матку. Також використовується кольпоскопія — огляд за допомогою спеціального інструменту (кольпоскопа) зі збільшувальною лінзою, наприклад, для виявлення ознак запалення шийки матки.

Корисним методом діагностики є трансвагінальне УЗД, яке дає змогу отримати чітке зображення матки, яєчників і прилеглих до них ділянок, і виявити будь-які зміни. За допомогою ультразвуку можна виявити кісти або пухлини яєчників, фіброму матки.

Важливо! При підозрі на запалення лікарі часто призначають аналізи на хламідії, гонорею, СРБ і сечу. Якщо є ймовірність вагітності, також призначається тест на вагітність. Мазок на флору дає інформацію про інфекції та можливі збудники. Він може бути призначений при тривалому захворюванні, якщо попередній аналіз мазка був зроблений понад 1-2 роки тому.

Лікування

В першу чергу лікарі лікують основне захворювання, яке призводить до болю внизу живота. Полегшити больові відчуття допомагають знеболювальні препарати, які також мають протизапальну дію. Домашні засоби, такі як тепло, чинять розслаблювальну дію і полегшують болючість, особливо менструальний спазм внизу живота у жінок. При бактеріальних інфекціях лікар може призначити антибіотики. При інших захворюваннях іноді потрібне хірургічне втручання.

Коли звернутися до лікаря

Необхідно терміново звернутися до лікаря, якщо болить низ живота у жінки дуже сильно або болючість супроводжується наступними тривожними симптомами:

 • висока температура;
 • нудота або блювання;
 • кров у випорожненнях або блювотних масах;
 • живіт чутливий до дотиків;
 • біль триває кілька днів;
 • вагітність;
 • живіт або піхву було травмовано до початку болю.

Перераховані вище симптоми можуть вказувати на запалення або кровотечу в черевній порожнині, що потребує термінового лікування.

Поширені питання

Чому болить низ живота у дівчини?

Найпоширеніша причина — менструальні болі (дисменорея) або овуляція. Викликати болючість також можуть інфекції сечовивідних шляхів, гінекологічні хвороби, апендицит, проблеми з травним трактом, вагітність (нормальна і позаматкова).

Що робити, якщо болить внизу живота у жінок?

Щоб правильно лікувати цей стан, важливо визначити його причину. При менструальних болях можна лягти у зручну позу, прикласти теплу грілку або компрес до болючого місця, прийняти знеболюючі препарати (ібупрофен, парацетамол), не перевищуючи рекомендовану дозу. Якщо причина болю невідома, не можна приймати ліки без рекомендації лікаря. Якщо з’являється сильний ріжучий біль внизу живота у жінок або болючість триває кілька днів, необхідно звернутися до лікаря. Важливо негайно звернутися за медичною допомогою, якщо ріже, коле або пече внизу живота у жінок, болючість супроводжується лихоманкою або інтенсивною кровотечею.

Як зрозуміти, що болить матка внизу живота у жінок?

Зі скороченням матки пов’язані менструальні спазми. Болючість, яка супроводжується рясними менструаціями або міжменструальними кровотечами, може бути ознакою проблем з маткою (фіброми, поліпи).

Як визначити, що болить кишківник внизу живота у жінок?

Болючість може відчуватися внизу живота або біля пупка. Він може бути розлитим або локалізованим в певній частині черевної порожнини. Це може бути тупий, спазматичний, колючий, пекучий або різкий біль внизу живота у жінок. Крім цього, спостерігаються зміни в частоті та консистенції випорожнень (запор, діарея або чергування цих станів). Поширеними симптомами кишкових проблем є здуття живота та підвищене газоутворення.

Що може боліти внизу живота у жінок?

У нижньому відділі черевної порожнини у жінок розташовані кілька важливих органів, які при порушенні роботи або хворобі можуть викликати больові відчуття: кишківник, сечовий міхур, сечоводи, матка, яєчники, фалопієві труби.

Яку таблетку випити від болю внизу живота у жінок?

Вибір таблетки залежить від причини болючості. Щоб полегшити менструальний біль, можна прийняти ібупрофен або парацетамол. Розслабити гладку мускулатуру і зняти кишкові або маткові спазми допомагають спазмолітики, наприклад, Но-шпа (дротаверин). При підозрі на інфекційне захворювання необхідно звернутися до лікаря для призначення специфічних препаратів. Завжди варто консультуватися з лікарем для встановлення причини болю і призначення відповідного лікування. Неправильне самолікування може викликати погіршення стану.

Реклама
ВООЗ: зміна клімату викликала поширення трансмісивних інфекцій
Зміна клімату значно впливає на поширення трансміс...
HeartMate підвищує ймовірність успіху трансплантації серця на 20%
Інноваційний медичний пристрій, який підтримує жит...
Реклама
Як вилікувати гайморит назавжди
Як вилікувати гайморит і чи можна це зробити – пит...
Лікування гаймориту в домашніх умовах
Медикаментозна терапія при гайморитіЯк зняти голов...
Реклама
Денна сонливість може бути симптомом небезпечного захворювання
Надмірна денна сонливість (Excessive Daytime Sleep...
Контактні лінзи для очей можуть спричинити захворювання печінки та навіть раку: дослідження
Контактні лінзи є тонкими й гнучкими пластинками, ...
Реклама