Білий пронос у дитини

Білий пронос у дитини — сигнал для батьків. Найперше, що необхідно зробити — переглянути харчування. Залежно від віку, причиною такого симптому може бути молочна суміш, введення прикорму, велика кількість смаженої їжі в раціоні і навіть фастфуд. Набагато гірше, коли білий чи світло-сірий пронос є наслідком захворювання — гепатиту, інфекційних та інших.
Діарея білого кольору та вік дитини
У віці від 0 до 12 місяців білий пронос у дитини — рідкість. При цьому педіатри уточнюють, що у дитячому віці будь-який колір калових мас може бути варіантом норми — від темного до світлого. Тут дуже багато різних факторів, які можуть впливати на відтінок калу та його консистенцію, а також важливо і те, на грудному або штучному вигодовуванні знаходиться немовля, чи вводиться прикорм тощо.
Якщо дитина їсть тільки грудне молоко або його замінник — молочну суміш, то кал може побіліти або через харчові пристрасті мами, що годує, або від заміни суміші. Що стосується консистенції, то калові маси у дитини до року найчастіше кашоподібні, а ось про пронос говорять у тих випадках, коли консистенція стає водянистою, іноді пінною. Що має стати сигналом для запису на прийом до лікаря незалежно від віку:
- білий пронос у малюка, що супроводжується температурним стрибком;
- при випорожненні є неприємний різкий запах;
- дитина стає млявою, апатичною, вередує або відмовляється від їжі;
- діарея супроводжується різкими або ниючими болями в животі;
- на шкірі з’являються плями або висипка;
- разом із проносом є блювота.
Для визначення виду випорожнень у світі заведено використовувати спеціальну Бристольську шкалу калу. Згідно з нею, пронос — це картинка 7, за консистенцією такі калові маси найчастіше рідкі, але без піни. Якщо говорити про нормотиповий показник частоти випорожнень, то це:
- від 1 разу на тиждень до 10 разів на день для новонароджених від 0 до 12 місяців;
- до 5 разів на день для дітей віком від року до трьох років;
- один раз чи двічі на день для дітей старше трьох років (аж до підліткового віку).
Якщо взяти вікову групу від 1 до 4 років, то білий пронос тут може вказувати на непереносимість глютену, лактазну недостатність, наявність харчової алергії. Також у цьому віці освітлення калу може бути спровоковане деякими лікарськими препаратами та кишковими інфекціями.
У віці від 4 до 11 років білий пронос — явище досить рідкісне. Найчастіше воно спричинене захворюваннями — гепатитом, інфекціями в шлунково-кишковому тракті, а також стресом (тут мають на увазі синдром подразненого кишечника як реакцію на стрес або тривалий розлад). У підлітків (діти старше 11 і до 18) білий пронос найчастіше викликаний порушеннями харчування. Діти в такому віці найчастіше зловживають фастфудом і не найкориснішими для організму чіпсами, солодощами тощо. У дівчаток у підлітковому віці білий пронос може бути пов’язаний із менструацією, але це досить рідкісний випадок.
Поширені питання
Сам собою білий пронос може бути варіантом норми, але якщо до нього приєднуються такі симптоми, як біль у животі, нудота (з блювотою або без неї), озноб або лихоманка, то потрібно записати маленького пацієнта на прийом до педіатра. За потреби лікар призначить обстеження, збере анамнез, щоб вчасно визначити причину такого стану.
Якщо у дитини діарея, а колір калових мас білий або світло-сірий (так званий знебарвлений кал), це може вказувати на проблеми з печінкою. Зокрема, саме цей симптом присутній при гепатиті.
Ні, не норма. Білий стілець (не пронос!) консистенції глини може говорити про недорозвинення або звуження жовчних проток. Також до цього симптому приєднуються жовтяниця, що наростає (шкіра набуває специфічного відтінку), темний колір сечі. Але розрідження калових мас у такій ситуації — сигнал небезпеки, який потребує підвищеної уваги з боку батьків та консультації педіатра.
Для такого стану, як кольки, характерний ряд симптомів — це і занепокоєння, і плаксивість, і стислі кулачки. Також батьки можуть відзначити зміну і в консистенції калових мас — вони стають рідкими, іноді пінистими. Однак колір не змінюється, він варіюється залежно від того, що є у цей період життя дитина. Білий пронос може бути присутнім, проте спровокований він буде не кольками. Це означає, що малюка потрібно показати педіатру, щоб вчасно встановити причину діареї білого кольору.
Ні, так буває не завжди. Однак при ротавірусній інфекції пронос може бути як звичайного кольору, так і зеленим, знебарвленим або ж світло-сірим. Це залежить від багатьох факторів, включаючи харчування.