Білий пронос

Білий пронос — один з різновидів діареї. Зазвичай причиною такого кольору калових мас є наявність в організмі каменів або новоутворень в шлунку, при цьому вони (камені або новоутворення) здавлюють жовчні протоки. Найчастіше разом з білим проносом у пацієнта є і такі симптоми як потемніння сечі та/або жовтяничність шкірних покривів на різних ділянках.

Пронос білого кольору — причини

Біла діарея — загальна назва, але лікарі відносять сюди ще й світло-сірий кал. Вважається, що «винуватцем» такого кольору завжди є стеркобілін — пігмент жовчі. Він є результатом повного циклу реакцій — як біохімічних, так і екскреторних (виділення надлишків води, інших речовин із клітин), а колір калових мас залежить від його концентрації. Коли концентрація стеркобіліну знижується, це означає наявність в організмі серйозних проблем, при цьому патології, які сприяють цьому, здебільшого безсимптомні. Важливо у такому випадку уважно поставитися до ситуації, коли кал світлішає — записатися на прийом до лікаря, пройти обстеження.

Найчастіше білий кал має глинисту консистенцію, і тоді це вказує на:

  • гепатит — може бути як вірусним, і алкогольним;
  • різні дегенеративно-дистрофічні процеси в печінці — від неалкогольного стеатоза до цироза;
  • пухлина — це можуть бути новоутворення в печінці, підшлунковій або жовчному;
  • жовчнокам’яну хворобу;
  • склерозуючий холангіт — тут найчастіше говорять про його первинну форму.

Впливає на колір калових мас також і прийом деяких препаратів. Зокрема, білий пронос може супроводжувати прийом антибіотиків, протидіарейних препаратів (у процесі прийому калові маси світлішають, але пронос не припиняється), гормональних препаратів.

Пронос білого кольору може бути результатом вживання деяких продуктів, і найчастіше йдеться про молочні. Наприклад, такий симптом може бути викликаний великою кількістю жирної (домашньої) сметани у раціоні. Також діарея білого кольору може бути від надлишку вершкового масла в меню.

Важливо: у дітей, особливо малюків до 5 років, пронос білого кольору може бути викликаний порушенням засвоєння молока та продуктів з нього. Також діарея білого кольору найчастіше спостерігається на тлі гельмінтозу у дитини. У будь-якому випадку зміна кольору калу та його консистенції — привід для батьків бути уважнішими та вчасно показати малюка лікарю.

У різних ситуаціях, коли білий пронос викликаний тим чи іншим захворюванням, лікар може призначити препарати:

Група препаратів
Виражений ефект
Жовчогінні
  • покликані покращити відтік жовчі, тим самим прискорюючи розщеплення жирів;
  • внаслідок застосування препаратів у калові маси потрапляє потрібна кількість важливих для процесу метаболітів білірубіну;
  • Спазмолітикивже за назвою групи зрозуміло, що головне завдання препаратів — зняти спазми, полегшити стан пацієнта;
    Ферментипризначаються при порушенні функції підшлункової залози, покликані в першу чергу збільшити перетравлення нутрієнтів, а також прибрати стеаторею (надлишок жирів у калових масах);
    Протимікробніці етіотропні препарати лікар призначає тільки тоді, коли причина білого проносу полягає в бактеріальній або паразитарній інфекції

    Білий пронос не завжди є тривожним симптомом, однак звернути на нього увагу необхідно одразу ж. Якщо, крім діареї, є й інші симптоми, потрібно не відкладаючи потрапити на прийом до терапевта, сімейного лікаря чи гастроентеролога.

    Поширені питання

    Білий пронос небезпечний?

    Сам собою, без додаткових симптомів, він може бути результатом надлишку жирних молочних продуктів, і навіть побічним явищем прийому деяких препаратів. Однак не варто недооцінювати цей симптом, оскільки він може вказувати й на цілу низку захворювань ШКТ, внутрішніх органів.

    Пронос білого кольору та висока температура — що робити?

    При білій діареї, що супроводжується підвищенням температури, болями у різних відділах кишківника, потрібно негайно звернутися за допомогою. Якщо йдеться про дитину, то найпростіше викликати невідкладну допомогу, оскільки можливо знадобиться госпіталізація. У випадку з дорослим пацієнтом необхідно буде обстеження — важливо пройти його точно за призначеннями лікаря.

    Пронос із білою піною — коли бити на сполох?

    Важливо розрізняти білий пронос та діарею, при якій біла тільки піна. У таких випадках найчастіше причиною симптому є одна з недостатностей — лактазна, мальтазна або трегалазна (непереносимість молока, крохмалю або грибів відповідно). Також біла піна у проносі може бути результатом харчової алергії. У будь-якому з випадків симптом потребує уваги та лікарської допомоги. Також знадобиться і дієта.

    Діарея білого кольору після алкоголю — скільки чекати?

    У нормі, якщо білий пронос є наслідком вживання великої кількості алкоголю, організму на нормалізацію всіх функцій може знадобитися два-три дні. Якщо протягом цього часу пронос не походить, необхідно звернутися до лікаря — можливо знадобиться додаткове обстеження та корекція харчування.

    Білий пронос як варіант норми — у яких випадках?

    У маленьких дітей пронос білого кольору може супроводжувати заміну молочної суміші (новонароджені на штучному вигодовуванні), введення прикорму. Зазвичай, через один-два дні колір калу та його консистенція повертається до нормотипового для цього віку. Також у дорослих та дітей калові маси білі (або світло-сірі) та найчастіше рідкі після рентгену органів шлунково-кишкового тракту з контрастом. У якості останнього використовують сульфат барію, який і надає відтінок. Виходить контраст протягом 1-2 днів.

    Реклама
    Епідемія СНІДу тільки починається
    За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
    Відкриття подвійної спіралі ДНК
    28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
    Реклама
    Дієта при гастриті
    Переваги дієти при гастритіЯк дієта допомагає впор...
    Препарати при синуситі
    Як правильно підібрати ліки при синуситіЛіки проти...
    Реклама
    Реклама