Пронос при прорізуванні зубів

Чи часто буває пронос при прорізуванні зубів? Так, це явище поширене, причому у деяких малюків повторюється з кожним новим зубом. Процес прорізування зубів триває від трьох до семи днів, але діарея найчастіше спостерігається на самому початку. У кожному випадку потрібно чітко розуміти, що причиною проносу насправді є зуби, що ріжуться. Редакція Медправди у цьому огляді розгляне найімовірніші випадки проносу на зуби в дітей віком.

Важливо: якщо у малюка пронос, потрібно негайно записатися на прийом до педіатра. Чим раніше лікар огляне дитину, тим швидше зрозуміє причину та призначить лікування.

Причини зубного проносу у дітей

Педіатри говорять про те, що в процесі прорізування зубів у дітей стілець часто стає кашкоподібним і рідшим, а самі акти дефекації частішають. У перші дні після того, як проклюнувся зубик, малюк може какати до 5-6 разів на добу.

Одна з причин того, що починається пронос на зуби у дітей, проста і зрозуміла: маленька дитина тягне до рота все, що може. Вона інтуїтивно розраховує на те, що під час гризіння рук, ніг, іграшок, будь-яких інших предметів, полегшить собі страждання. Іншими словами, зуби в процесі прорізування викликають сильний свербіж у ротовій порожнині — йдеться все, що може допомогти. Якщо при цьому дитина бере іграшки та предмети з підлоги або після того, як їх, наприклад, облизав домашній улюбленець, то бактеріальне навантаження на організм збільшується.

Важливо: температура та пронос на зуби у малюка можуть бути симптомами різних захворювань. Не можна займатися самолікуванням, потрібно своєчасно показати дитину лікареві.

Іноді як причину лікарі називають і стрес. Діти по-різному реагують на зуби, що з’являються. Стрес — один із поширених станів. Малюк вередує, плаче, а в результаті виникає діарея при прорізуванні зубів. У таких випадках до діареї можуть додатися й інші симптоми:

  • погіршення апетиту, відмова від раніше улюбленої їжі;
  • проблеми із засинанням (часті схлипування) та зі сном у принципі (переплутав день із ніччю, мало спить);
  • підвищена температура тіла (зазвичай, не вище 38 оС).

Прикорм, поява нових зубів та діарея

Коли у малюка з’являються перші зуби, батьки часто-густо починають вводити прикорм. Це можуть бути як овочеві та фруктові пюре від виробників, так і саморобні, з овочів зі своєї грядки. У багатьох випадках малюкові дають погризти шматочок яблука, огірка тощо. Тобто причина діареї в такому випадку далека від прорізування зубів, але накладається на їх тлі.

Нова їжа сама по собі може стати причиною діареї. А якщо в цей момент ще й зуб лізе — подвійно. Лікарі не рекомендують накладати один фактор на інший. Якщо у малюка ріжеться зуб, варто почекати пару днів, а після того, коли стан буде спокійним, пропонувати новий вид прикорму.

Як відрізнити пронос на зуби від інфекції

Перше, що радять педіатри — спеціальні прорізувачі. Найчастіше це невелика пластикова або гумова іграшка, багато виробників крім фактурної поверхні додають ще й гель усередині. Такий гелевий прорізувач можна охолодити — так знімається набряк, а крім того, холод сприяє і зниженню сверблячки. Якщо малюк вже їсть прикорм, то можна запропонувати йому охолоджені шматочки фруктів — так дитина і поласує, і заспокоїться.

Важливо: у такі періоди потрібно, щоб особлива увага приділялася чистоті. Це стосується не лише вологого прибирання, а й стану дитячих іграшок. Бажано збирати їх і мити кілька разів на день, наприклад, коли малюк спить.

Аптечні мазі та гелі для допомоги малюкові при прорізуванні зубів краще обговорити з педіатром. У деяких є анальгетики, що може бути шкідливо для здоров’я дитини. Хоча якщо температура і пронос на зуби, лікар може рекомендувати саме їх. Також численні виробники дитячої косметики та інших товарів найчастіше пропонують такі мазі та гелі з екстрактами трав (наприклад, з ромашкою) — вони умовно нешкідливі, тому застосовувати їх самостійно теж не варто.

Пронос при зубах вимагатиме і деякої корекції режиму їжі та пиття. Зазвичай, медикаментів лікар не призначить, а ось створити питний режим (навіть на грудному вигодовуванні додати воду або аптечний чай). Якщо вже введено прикорм, можна в такі дні давати більше крохмалистої їжі — наприклад, картопляного пюре, рисової каші, бананів.

Усі молочні зуби, а їх лише два десятки, з’являться до трьох років. Це не означає, що кожен зуб прорізуватиметься з температурою та проносом. Зазвичай, такі ситуації характерні для дітей першого року життя.

Поширені питання

Якого кольору пронос при прорізуванні зубів?

Найчастіше ані колір, ані запах не змінюються. А ось консистенція калових мас помітно інша — стілець кашкоподібний, іноді рідкий. Якщо колір все ж таки змінюється, це повинно насторожити. Якщо відтінок зелений або чорний, це має стати сигналом до негайного звернення за медичною допомогою.

Скільки триває пронос при прорізуванні зубів?

Зазвичай, такий пронос триває не більше двох-трьох днів, при цьому він не дуже турбує дитину. Якщо до проносу додається температура, він наростає і триває довше трьох діб, слід звернутися до педіатра. Можливо, причиною проносу є не зуби або під час стану підключилася бактеріальна інфекція.

Як виглядає пронос при прорізуванні зубів?

Пронос у дитини при прорізуванні зубів виглядає як кашкоподібний стілець. Жодних вкраплень і кров’яних прожилок, як і змін у кольорі чи запаху, в нормі немає.

Пронос і температура на зуби — лікувати чи ні?

Найчастіше лікар рекомендує збивати температуру в такій ситуації, якщо вона вища за 38 оС. Але кожна дитина реагує на підвищення температури по-своєму, тому рекомендації лікаря можуть змінюватись. Діарею, якщо вона не виходить за межі норми при прорізуванні зубів, не лікують.

Чи може бути пронос на зуби після року?

Так, може. Є діти, у яких діарея на прорізування зубів проходить ближче до півтора року. Іноді трапляються випадки, коли діарея супроводжує прорізування зубів до останнього 20-го зуба.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Дієта при гастриті
Переваги дієти при гастритіЯк дієта допомагає впор...
Препарати при синуситі
Як правильно підібрати ліки при синуситіЛіки проти...
Реклама
Реклама