Зелений пронос
Пронос зеленого кольору може бути у людей будь-якого віку — від ніжного дитячого до літнього. У певних випадках такий симптом вважається одним із варіантів норми, але найчастіше свідчить про наявність в організмі проблем — наприклад, порушень у роботі травної системи, розвитку інфекційних захворювань тощо.
Склад, вид, консистенція і колір калових мас залежать від кількох важливих параметрів: насамперед це харчування, а далі стан органів, що входять в систему травлення, супутні захворювання (часто спадкові, хронічні, аутоімунні). Калові маси формуються у товстому кишечнику. До їх складу входять:
- сухий залишок — близько 20% (неперетравлена їжа, нежиттєздатна мікрофлора, слиз, відмерлі клітини слизової оболонки кишечника);
- вода — до 80%.
Якщо говорити про мікрофлору, яка має величезне значення в роботі кишечника, а значить, і у формуванні самого калу, то тут є і бактерії (лакто-і біфідо-), кишкова паличка, різні бактероїди, ентеробактерії, клостридії та ентерококи, стафілококи, гриби Candida. Якщо розмноження тих чи інших «мешканців» кишечника стає безконтрольним, це негайно відображається і на стані пацієнта, і на калових масах — з’являється неприємний запах, зелений пронос, найчастіше домішки (гній, кров, слиз).
Зелена діарея — причини
Рідкі зелені випорожнення найчастіше з’являються внаслідок вживання великої кількості певних продуктів. Зокрема, колір калу зміниться, якщо в раціоні буде багато:
шпинату, щавлю, салату (листового) — і в сирому, і в обробленому вигляді;
кондитерських виробів, у складі яких є зелений барвник (як натуральний, і штучний);
напівтвердих та твердих сирів із зеленою складовою (сік шпинату, барвники);
лимонадів зеленого кольору (наприклад, «Тархуну»).
Поступово кишківник немовляти заселяється мікроорганізмами, але рідкий стілець зеленого кольору все ще може з’являтися іноді. На колір калу можуть впливати бактерії. Якщо дитина активна, добре їсть (неважливо, грудне молоко або суміш, яка його замінює), у неї немає температури та болю в животику, можна спостерігати за станом — найчастіше колір калу нормалізується, як і консистенція.
Інфекційні та запальні захворювання також можуть вплинути на зміну відтінку калу:
Лактазна недостатність (як уроджена, так і набута) | |
Дисбаланс патогенної та нормальної мікрофлори (на тлі зміни харчування, мізерного раціону, захворювань ШКТ) | |
Дизентерія (викликана бактеріями роду Шигелла) | |
Лямбліоз (викликаний найпростішими — лямбліями) | |
Сальмонельоз (викликаний бактеріями однойменного роду — сальмонелами) | |
Ротавірусна інфекція |
Як лікувати зелений пронос у дорослого або дитини
Якщо колір калу змінився, але стан пацієнта не викликає побоювань, можна спостерігати. Однак у разі, якщо зелений пронос у немовляти, важливо якнайшвидше отримати кваліфіковану допомогу. У разі, якщо є ознаки кишкової інфекції (крім проносу блювота, температура), потрібно викликати бригаду швидкої допомоги. Можливо, дитину доведеться госпіталізувати до інфекційного відділення лікарні. В інших випадках з такими симптомами звертаються до терапевта (дорослі), педіатра (діти та підлітки), а далі, за необхідності, до гастроентеролога.
Після консультації, яка включає огляд і збір анамнезу, лікар може призначити:
- аналізи — загальний аналіз крові (ЗАК) з лейкоцитарною формулою, ЗАС (загальний аналіз сечі), загальний аналіз калу з копрограмою, аналіз калу на наявність найпростіших, бактеріологічний аналіз калу;
- ПЛР-діагностику кишкових інфекцій в організмі;
- спеціальні тести — наприклад, тест на утримання вуглеводів у калі.
Зазвичай, про лікування не йдеться, якщо зелений пронос у дорослого або дитини є наслідком похибок у харчуванні. Тут потрібно буде лише нормалізувати раціон, прибравши з нього фарбуючі продукти. При лактазній недостатності пацієнту буде рекомендована дієта, а якщо йдеться про немовлят, то дієту повинна буде дотримуватися мама, що годує. Якщо дитина на штучному вигодовуванні, то необхідно буде підібрати суміш із асортименту низько- або безлактозних.
У різних ситуаціях лікар може призначити препарати із групи антибіотиків або бактеріофаги, але майже завжди знадобиться дотримання питного режиму. Дуже важливо неухильно дотримуватись рекомендацій лікаря — не змінювати дози препаратів, кратність їх прийому. У дітей різного віку (але найчастіше маленьких) зневоднення може призвести до небезпеки для здоров’я, тому дуже часто малюків госпіталізують.
Поширені питання
Причин цьому може бути багато — це і надлишок продуктів з ефектом фарбування, і прийом деяких препаратів. Також на відтінок калу можуть впливати інфекції, порушення в роботі шлунково-кишкового тракту, дисбаланс у кишківнику. Також на цей процес може впливати лактазна недостатність.
Найчастіше такий симптом з’являється і на тлі прийому препаратів заліза. Пігулки або капсули, призначені лікарем при дефіциті заліза, відновлюють необхідну його кількість в організмі. При цьому надлишок заліза з препаратів виводиться разом з фекаліями, забарвлюючи їх в темно-зелений, а іноді майже чорний колір. Також темно-зелений колір калу характерний і в тому випадку, якщо у пацієнта є дизентерія.
У випадку, якщо йдеться про дорослого, можна використовувати рецепти народної медицини як допоміжні. Також важливо не ігнорувати призначення лікаря, виконувати їх точно. В цілому ж, народні поради та рецепти стануть у пригоді, якщо стан пацієнта не викликає побоювань.
Найчастіше зелений колір калових мас — реакція на заміну суміші для немовляти на штучному вигодовуванні. У такому разі необхідно змінити основне харчування. Також організм малюка може відреагувати зеленим проносом на введення прикорму, твердої їжі. Усі подібні ситуації не викликають побоювання, але батькам варто уважно придивитися до реакцій дитячого організму та налагодити годування.
Найчастіше такий вид проносу прямо вказує на сальмонельоз. При перших підозрах на це захворювання потрібно терміново звернутися за допомогою. У важких випадках коли стан пацієнта погіршується, йому рекомендують госпіталізацію.