Лікування діабету

Назва «цукровий діабет» походить від двох слів: «цукор» та «діабет». Слово «цукор» вказує на підвищений рівень цукру (глюкози) у крові. Слово «diabaínein» у перекладі з давньогрецької означає «проходити крізь» або «перетікати». Цей термін використовувався для опису стану, при якому людина втрачає велику кількість рідини через сечу, що характерне для цього метаболічного захворювання.

Важливо: за даними видання «Діабетичний Атлас», у 2021 році налічувалося 537 млн хворих на діабет. Прогнозується, що у 2030 році їх кількість зросте до 643 млн, а до 2045 — до 783 млн осіб.

Така тривожна статистика вказує на те, що цукровий діабет є одним із провідних захворювань сучасності. Чи можна вилікувати цукровий діабет? На жаль, ні. Цукровий діабет є хронічним захворюванням. Можна лише досягти ремісії та полегшити симптоматику. Для цього необхідно приймати рекомендовані лікарем препарати, дотримуватись збалансованого харчування та помірно займатися спортом.

Розглянемо, яке лікування діабету характерне для кожного його типу, 1-го та 2-го.

Лікування цукрового діабету 1-го типу: необхідний інсулін

Діабет 1-го типу спостерігається у 15–20% таких хворих. Це хронічне аутоімунне захворювання спричиняє руйнування бета-клітин підшлункової залози. Ці клітини відповідальні за вироблення та секрецію гормону інсуліну, який допомагає клітинам організму поглинати глюкозу з крові для енергії. Ушкодження бета-клітин порушує вироблення інсуліну, що призводить до надмірного накопичення цукру в крові. Це може спричинити гіперглікемію та стати причиною розвитку тяжких ускладнень і навіть летального результату.

  • Діабет 1-го типу найчастіше зустрічається у дітей та молодих людей. Його розвитку неможливо запобігти. Єдиним способом лікування цукрового діабету І типу є запровадження синтетичного інсуліну.

Існує два види інсуліну, болюсний та базальний. Вони різняться за часом початку дії, пікового часу та тривалості.

Болюсний інсулін приймають, щоб уникнути «стрибків» цукру в крові після їжі. Він може бути ультракороткої чи короткої дії.

  • Болюсний інсулін ультракороткої дії вводять перед їжею або після неї.
  • Болюсний інсулін короткої дії зазвичай вводять за 30 хв до їди. Він діє довше, ніж інсулін ультракороткої дії. Завдяки цьому він дозволяє контролювати рівень цукру в крові при споживанні їжі з високим вмістом вуглеводів, які перетравлюються повільніше.

Види болюсного інсуліну

Дія
Початок дії
Пікова дія
Тривалість
Препарати
Ультракоротка10–20 хв1–2 години3–5 години
  • НовоРапід Пенфіл,
  • РінЛіз,
  • Епайдра
  • Коротка30 хв2–4 години6–8 години
  • Актрапід,
  • Хумулін Р
  • Базальний інсулін — тривалої дії. Він імітує природну секрецію інсуліну підшлунковою залозою протягом дня та ночі. Його вводять один-два рази на день, щоб забезпечити безперервну дію протягом доби.

    Види базального інсуліну

    Дія
    Початок дії
    Пікова дія
    Тривалість
    Препарати
    Тривале1–2 години


    Без вираженого піка
    До 24 годин
  • Лантус,
  • Тожео солостар,
  • Левемір
  • Дуже тривале30–90 хвДо 42 годин
  • Тресіба
  • Існує так званий заздалегідь змішаний інсулін. Він поєднує у собі два типи інсуліну: один зі швидким початком дії, а інший — із повільним. Це дозволяє контролювати рівень глюкози в крові не тільки після їди, але і вночі. Серед таких препаратів — «Хумалог Мікс», NovoLogMix та інші.

    • Попередньо змішаний інсулін починає діяти через 15–60 хв і може діяти від 10 до 16 годин. Піковий час варіюється залежно від видів інсулінів, які змішуються.

    До сучасних методів лікування цукрового діабету належать інсулінові помпи. Ці дрібні електронні пристрої забезпечують постійне надходження в організм базального інсуліну і можливість введення болюсного інсуліну в міру потреби.

    Інсулінові помпи мають низку переваг. Вони дозволяють ввести інсулін без ін’єкцій, відрізняються точністю дозування і допомагають уникнути різких «стрибків» цукру в крові. Однак вони відрізняються високою ціною, що робить їх недоступними для багатьох хворих.

    Рішення щодо призначення того чи іншого виду інсуліну приймає лікар-ендокринолог.

    Важливо: за даними Національного центру біотехнологічної інформації (NCBI), потреба в інсуліні варіюється залежно від обставин. Наприклад, великі дози інсуліну зазвичай потрібні в період статевого дозрівання, вагітності, при прийманні стероїдів і розвитку ожиріння. Людям потрібно менше інсуліну, коли вони займаються аеробними вправами та в період так званого медового місяця, коли симптоми цукрового діабету тимчасово зменшуються й організм знову починає виробляти деяку кількість інсуліну. Цей період може тривати від кількох тижнів до кількох місяців.

    Лікування цукрового діабету 2-го типу: інсулін потрібен не завжди

    Діабетом 2-го типу страждають 80–90% пацієнтів, найчастіше похилого віку. Причиною його появи є підвищений рівень глюкози в крові не через нестачу інсуліну, а через його неправильне функціонування в організмі (інсулінорезистентність). Як правило, це спричинено ожирінням.

    Дотримання дієти з низьким вмістом цукру та насичених жирів є основним принципом лікування діабету 2-го типу. Схуднення допомагає зменшити рівень глюкози у крові. А регулярні фізичні вправи — покращити чутливість до інсуліну.

    Важливо: за даними Центрів з контролю та профілактики захворювань США (CDC), фізичні вправи покращують метаболізм глюкози та чутливість до інсуліну, що дозволяє скоротити прийняття пероральних препаратів та інсуліну.

    Іноді можна досягти тривалої ремісії, якщо змінити спосіб життя. Однак найчастіше, крім дієти та активного способу життя, лікарі рекомендують таким пацієнтам приймати протидіабетичні препарати на тимчасовій або постійній основі.

    Лікування цукрового діабету 2-го типу перорально

    Пероральним препаратом першої лінії при діабеті типу 2-го є метморфін. Він ефективний, безпечний і допомагає знизити ризик розвитку серцево-судинних ускладнень.

    Якщо метформін неефективний або викликає у пацієнта почуття нестерпності, то призначають сульфонілсечовини. Цей клас препаратів для лікування цукрового діабету 2-го типу дозволяє контролювати рівень глюкози у крові шляхом стимуляції секреції інсуліну з підшлункової залози. Найбільш популярні такі препарати, як «Гліклазид», «Глібенкламід», «Глімепірид».

    Тіазолідиндіони, які також використовують при лікуванні діабету 2-го типу, активують рецептори PPAR-гама, що знаходяться в жирових клітинах, м’язах та печінці. Це покращує утилізацію глюкози клітинами та знижує її вироблення у печінці.

    Тіазолідиндіони («Піоглітазон», «Розиглітазон») зазвичай комбінують з іншими антидіабетичними засобами, такими як метформін або сульфонілсечовини, для поліпшення рівня глюкози в крові.

    Інгібітори DPP-4 та інгібітори SGLT-2, такі як «Янувія» та «Форксіга», належать до сучасних методів лікування цукрового діабету 2-го типу. Вони мають різні механізми дії та можуть бути використані як монотерапія, так і в комбінації з іншими гіпоглікемічними засобами.

    Лікування цукрового діабету 2-го типу іншими медикаментами

    Якщо пероральні препарати не мають належного ефекту, тоді пацієнтові призначають ін’єкційні препарати, такі як інсулін або GLP-1 рецепторні агоністи.

    Комбіновані препарати застосовують для зменшення кількості пігулок, що приймаються, і поліпшення контролю рівня цукру в крові шляхом використання синергетичного ефекту різних механізмів дії.

    Інгібітори GIP/GLP-1, або дуальні агоністи рецепторів GIP і GLP-1, є новою категорією лікарських препаратів, що розробляються для лікування діабету та ожиріння. Вони діють на два типи інкретинових гормонів: глюкозозалежнийінсулінотропний поліпептид (GIP) та глюкагоноподібний пептид-1 (GLP-1). Ці препарати мають подвійний механізм дії, який може посилити їх ефективність у порівнянні з монотерапією агоністами GLP-1.

    Препарати для лікування діабету

    Види препаратів
    Діюча речовина
    Особливість
    Препарати



    Ін'єкційні
    Інсулін (аспарт, ліспро, глулізин)
    Контролюють рівень цукру в крові
  • Епайдра,
  • Хумулін Р,
  • Тожео солостар
  • GLP-1 рецепторні агоністи (ексенатид,
    ліраглутід, семаглутид)
    Поліпшують секрецію інсуліну
  • Трулісіті,
  • Бідуреон



  • Комбіновані
    Метформін та ситагліптинНормалізують рівень глюкози в крові
  • Янумет,
  • Вельметія
  • Метформін і дапагліфлозинПоліпшують глікемічний контрольXigduo Prolong
    Інгібітори GIP/GLP-1ТиразептидДопомагають знизити вагуMounjaro
    Важливо: вчені з Оксфордського та Единбурзького університетів проаналізували дані британського дослідження діабету (UKPDS) за понад чотири десятиліття. Результати показали, що ранній контроль рівня глюкози в крові за допомогою інсуліну та ліків призвів до зниження смертності на 10%.

    Про що ще слід пам’ятати при лікуванні цукрового діабету

    Хворі на діабет 1-го та 2-го типів, а також гестаційного, вторинного діабету та інших його типів, повинні не тільки дотримуватися здорового способу життя та приймати рекомендовані лікарем ліки. Їм необхідно за допомогою глюкометра регулярно контролювати рівень цукру у крові. Це допоможе уникнути його різких «стрибків» та розвитку небезпечних ускладнень.

    Чи вилікуємо цукровий діабет? Це питання все більше турбує не лише хворих, а й вчених. З цією метою науковці продовжують досліджувати нові методи лікування цукрового діабету, включаючи генну терапію та регенерацію клітин підшлункової залози. Вони могли б призвести до повного одужання. Однак ці методи все ще знаходяться на стадії досліджень і не є широкодоступними.

    Поширені питання

    Як лікувати цукровий діабет під час вагітності?

    Лікування цукрового діабету при вагітності, або гестаційного, передбачає здорове харчування та фізичну активність помірної інтенсивності, наприклад, швидку ходьбу протягом 150 хв щотижня. Якщо ці методи не допомагають підтримувати нормальний рівень глюкози в крові, лікар може рекомендувати приймання інсуліну. Він безпечний під час вагітності.

    Гестаційний діабет зазвичай проходить після народження дитини. Однак він підвищує ризик розвитку діабету 2-го типу у пізнішому віці. Тому слід вжити всіх заходів, щоб цього не допустити.

    Як довго може тривати лікування цукрового діабету 2-го типу?

    Лікування цього хронічного захворювання може тривати все життя. Однак інтенсивність та тип лікування можуть змінюватися з часом. Більшість пацієнтів приймають пероральні препарати протягом кількох років. Якщо підшлункова залоза починає виробляти менше інсуліну, може виникнути потреба в інсулінотерапії. Відмова від препаратів можлива при ремісії.

    Чи виліковний цукровий діабет 2-го типу?

    Діабет 2-го типу неможливо вилікувати. Але збалансоване харчування з низьким вмістом вуглеводів і цукру, а також посильні фізичні навантаження допомагають досягти часткової або повної ремісії. Здоровий спосіб життя дозволяє підтримувати нормальний рівень цукру у крові без необхідності прийняття препаратів.

    Чи лікується цукровий діабет народними засобами?

    При цукровому діабеті лікування народними засобами не замінить медикаментозної терапії. Однак деякі народні засоби, такі як настій женьшеню або сік алое вера, можуть покращити рівень глюкози у крові. Приймати їх можна лише після консультації із лікарем. Це дозволить уникнути небажаних побічних ефектів.

    Які хірургічні сучасні методи лікування цукрового діабету дозволяють досягти ефективного схуднення?

    Одним із найсучасніших оперативних засобів є так звана операція зі зниження ваги, або баріатрична. Вона передбачає зміну обсягу шлунка або шляхів травлення, що допомагає скинути зайву вагу. Це може не лише зменшити рівень глюкози у крові хворих на діабет, але й покращити самопочуття. Однак, як і будь-яка операція, баріатрична пов’язана з певними ризиками та можливими ускладненнями.

    Реклама
    Епідемія СНІДу тільки починається
    За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
    Відкриття подвійної спіралі ДНК
    28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
    Реклама
    Алергічний бронхіт
    Яким буває алергічний бронхітОсновні види алергічн...
    Нецукровий діабет
    Що таке нецукровий діабет Симптоми нецукрового діа...
    Реклама
    Реклама