Гестаційний діабет

Гестаційний діабет — це форма діабету, яка розвивається у другому або третьому триместрі вагітності та може зникнути після пологів.

За статистикою, гестаційний діабет зустрічається у 3–5% породіль та становить понад 90% випадків діабету при вагітності (10% становить раніше недіагностований діабет 1-го типу).

Важливо: за даними Центрів з контролю та профілактики захворювань США (CDC), кількість матерів, що народжували, у яких під час вагітності був діагностований гестаційний діабет, збільшилася з 6,0% у 2016 році до 8,3% у 2021 році. Зростання випадків цього метаболічного захворювання спостерігалося у кожній віковій групі, й показники неухильно збільшувалися з віком породіль; у 2021 році цей показник для матерів у віці ≥40 років (15,6%) був майже в шість разів вищим, ніж для матерів у віці <20 років (2,7%).

«Медправда» спробувала розібратися, чому виникає цукровий діабет у вагітних, чим він небезпечний для матері та дитини та як його вилікувати.

Цукровий діабет та вагітність

Чимало жінок цікавить, що таке гестаційний діабет і звідки він береться? Під час вагітності організм жінки продукує більше статевих гормонів, таких як прогестерон та естроген. Вони сприяють розвитку плаценти та плоду, проте можуть спричинити інсулінорезистентність та, відповідно, гіперглікемію. Цей стан, який називають «гестаційний діабет» або «діабет вагітних», спостерігається на шостому-сьомому місяці вагітності.

Однак гінекологи рекомендують перевіряти рівень глюкози у крові вже на ранніх термінах вагітності. Гестаційний цукровий діабет (ГЦД), діагностований у першому триместрі, може вказувати на розвиток діабету 1-го типу під час вагітності або на цукровий діабет 2-го типу, який раніше не було виявлено.

Що може спричинити гестаційний діабет

  • Діабет 2-го типу або генетична схильність до його розвитку;
  • хронічні захворювання, такі як ожиріння та гіпертонія;
  • вік породіллі старше 35 років;
  • раніше народжені діти з вродженими вадами розвитку та/або вагою понад 4 кг.

Як гестаційний діабет впливає на дитину?

Глюкоза проникає через плацентарний бар’єр та стимулює вироблення інсуліну, що прискорює ріст плода. Це пояснює, чому у таких породіль немовлята народжуються дуже великими, понад 4 кг.

На жаль, інсулін також сприяє незрілості плода. Велика вага у недоношеної дитини, або макросомія, може викликати у майбутньої мами прееклампсію — артеріальну гіпертензію у поєднанні з протеїнурією. Крім того, макросомія підвищує ризик передчасних пологів (до 37 тижнів) або ускладнень під час них.

Гестаційний діабет у вагітних може спричинити розвиток плода. Це збільшує ймовірність народження дитини з проблемами дихання, низьким рівнем цукру в крові (гіпоглікемія), жовтяницею, вродженою вадою серця, дефектом нервової трубки й т. д. У тяжких випадках, якщо гестаційний діабет не лікується, він може призвести до втрати новонародженого. Тому необхідно контролювати це метаболічне захворювання.

Важливо: за даними Національного центру біотехнологічної інформації США ((NCBI), гестаційний діабет у вагітних може вплинути на розвиток центральної нервової системи (ЦНС), що надалі може спричинити проблеми з навчанням, поведінкою та розвитком дитини.

Ознаки гестаційного діабету

Для діагностики гестаційного діабету жінці у другому триместрі вагітності проводять пероральний тест на толерантність до глюкози. Після аналізу крові натщесерце їй дають випити солодкий розчин, що містить 75 г глюкози. І потім із різницею в одну годину, через 60 хв і 120 хв, вимірюють рівень цукру в крові.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) у 2013 році визначила критерії діагностики гестаційного діабету.

Глікемія
Рівень (ммоль/л)
Натщесерце
5,1–6,9
Через 1 год
≥10
Через 2 год
8,5–11,0

Відповідність одному з цих критеріїв є достатньою для встановлення діагнозу «гестаційний цукровий діабет». Однак ще до проведення тесту у пацієнтки можуть з’явитися характерні симптоми, які вказують на розвиток захворювання.

Симптоми гестаційного діабету

  • Підвищений апетит;
  • спрага;
  • часте сечовипускання;
  • підвищений артеріальний тиск;
  • запаморочення;
  • незначні порушення зору;
  • невелике схуднення;
  • рецидивні вагінальні інфекції;
  • апатія, сонливість.

При гестаційному діабеті симптоми можуть виникати як окремо, так і разом. Незалежно від цього, за перших ознак нездужання слід проконсультуватися з лікарем, який допоможе встановити причини погіршення самопочуття.

Гестаційний діабет: лікування

Лікування гестаційного діабету передбачає дотримання низькокалорійної дієти.

Енергетичну цінність раціону розраховують, виходячи з індексу маси тіла (ІМТ). Для його визначення необхідно вагу (в кг) поділити на зріст (м), зведений у квадрат.

ІМТ > 18.5 вказує на недостатню вагу;
ІМТ у межах 18.5–24.9 — на нормальну вагу;
ІМТ у районі 25.0–29.9 — на надмірну вагу;
ІМТ ≤ 30.0 — на ожиріння.

Для жінок із нормальною вагою рекомендується 2200–2500 калорій на день. За наявності надмірної ваги — до 1800 калорій щодня, та при ожирінні —1500 ккал.

Як збалансувати раціон при гестаційному діабеті

  • 10%–20% калорій повинні припадати на джерела білка, такі як м’ясо, сири, яйця, морепродукти та бобові;
  • менш ніж 30% калорій — на жири;
  • менш як 10% жирових калорій — на насичені жири;
  • 40% калорій повинні становити вуглеводи, такі фрукти, рис, крупи, цілозерновий хліб.

Правила харчування

Дотримуйтесь дробового харчування, їжте часто й невеликими порціями, щоб не допустити різкого підвищення рівня цукру в крові.

Мінімізуйте споживання продуктів із високим глікемічним індексом (солодощі, випікання, газовані напої). Натомість включіть у раціон складні вуглеводи (овочі, бобові, цілозернові продукти).

Вибирайте корисні жири, які сприяють швидкому насиченню: оливкова олія, горіхи, авокадо.

Вважайте за краще нежирні джерела білка, такі як курка, риба, яйця та молочні продукти. Білок допомагає стабілізувати рівень цукру в крові та підтримати м’язову масу.

Збільшить споживання клітковини з овочів, фруктів та злаків. Клітковина допомагає уповільнити всмоктування глюкози та покращує роботу травної системи.

Пийте щонайменше 8 склянок води щодня.

Зразкове меню на день

Сніданок
  • Омлет із овочами;
  • половина цілозернового тосту;
  • один маленький фрукт (яблуко чи груша)
  • Ранковий перекус
  • Несолодкий йогурт з жменею горіхів
  • Обід
  • Салат із зеленню, курячою грудкою та оливковою олією;
  • сочевичний суп;
  • відварений коричневий рис
  • Полудень
  • Морква та селера з хумусом
  • Вечеря
  • Запечена риба чи курка;
  • відварені макарони із твердих сортів;
  • овочеве рагу
  • Вечірнє перекушування
  • Невелика порція сиру або склянка молока
  • Крім дієти, слід помірковано займатися фізичними вправами. Вони нормалізують рівень глюкози в крові та артеріальний тиск, а також знижує ризик передчасних пологів та кесаревого розтину. Переважні аеробні заняття (піші прогулянки, аквааеробіка, пілатес) протягом 15–30 хв кілька разів на тиждень.

    Якщо вжиті заходи не допомагають нормалізувати глікемію, то лікар може призначити ін’єкції інсуліну. Пероральні протидіабетичні препарати протипоказані вагітним жінкам. Метформін приймають, якщо є супутній діагноз «синдром полікістозних яєчників», і лише у першому триместрі вагітності.

    Жінкам з гестаційним діабетом лікарі можуть рекомендувати народити раніше встановленого терміну або запропонувати кесарів розтин, якщо плід великий.

    Після пологів необхідно за допомогою дієти нормалізувати рівень цукру у крові протягом шести тижнів. Якщо після закінчення цього терміну він залишається підвищеним, може бути продовжено інсулінотерапію.

    Гестаційний діабет після пологів

    Найчастіше діабет у вагітних проходить невдовзі після пологів через різке зниження рівня статевих гормонів та пов’язану з ними інсулінорезистентність. Однак іноді він спостерігається після пологів.

    Фактори ризику розвитку гестаційного діабету після пологів

    • Зайва вага чи ожиріння;
    • генетична схильність до діабету;
    • інсулінотерапія під час вагітності;
    • малорухливий спосіб життя;
    • висококалорійне харчування.

    Небезпека післяпологового діабету, як і гестаційного, полягає у тому, що він підвищує ризик розвитку діабету 2-го типу. За статистикою, протягом 15 років після пологів його діагностують у 30–45% жінок, які мали гестаційний діабет.

    Щоб запобігти появі цього хронічного захворювання, лікарі рекомендують дотримуватися здорового способу життя та за допомогою глюкометра контролювати рівень глюкози крові. Годування груддю немовляти також допоможе нормалізувати глікемію та не допустити подальшого порушення обміну речовин.

    Поширені питання

    Чи можна годувати грудьми при гестаційному діабеті?

    Деякі дослідження показали, що високий рівень материнської глюкози може потрапити до грудного молока у вигляді цукру. Це може спричинити гіпоглікемію та підвищений апетит у дитини. Щоб цього не сталося, слід контролювати рівень глюкози у крові під час лактації.

      Чи можна запобігти появі гестаційного діабету?

      Запобігти ризику розвитку гіперглікемії неможливо. Але зміна життя дозволяє знизити ймовірність її появи на 20%. Для цього слід дотримуватися правильного способу життя, стежити за вагою, відмовитись від шкідливих звичок, помірковано займатися спортом.

      Чи пов’язані гестаційний діабет та прееклампсія?

      Так, діабет у вагітних часто супроводжується таким ускладненням, як прееклампсія. Вона може спричинити підвищений артеріальний тиск, протеїнурію (білок у сечі), набряклість пальців рук та ніг. Для зменшення її проявів лікар може рекомендувати дієтичне харчування з обмеженням солоної їжі, регулярне фізичне навантаження та за необхідності препарати магнію для зниження кров’яного тиску та недопущення судом.

      Як гестаційний діабет може вплинути на зміну термінів пологів?

      При гестаційному діабеті терміни пологів можуть змінюватись залежно від стану жінки та дитини.

      При контрольованій глікемії та відсутності ускладнень пологи можуть бути заплановані на 39–40 тиждень вагітності.

      Якщо глікемія важко контролюється або є інші ускладнення, такі як високий артеріальний тиск, акушери-гінекологи можуть рекомендувати розродження на 37–38 тижні.

      При неконтрольованому діабеті та таких ускладненнях, як макросомія у дитини, може бути прийняте рішення про раніше розродження, на термін від 34 до 37 тижнів, або кесарів розтин.

      Чи може зникнути гестаційний діабет?

      Найчастіше після пологів та зниження рівня плацентарних гормонів гестаційний діабет проходить сам собою. Однак у половини всіх жінок з гестаційним діабетом у пізньому віці розвивається діабет 2-го типу. Тому необхідно дотримуватися всіх рекомендацій лікаря, щоб уникнути такого порушення обміну речовин.

      Реклама
      Епідемія СНІДу тільки починається
      За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
      Відкриття подвійної спіралі ДНК
      28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
      Реклама
      Алергічний бронхіт
      Яким буває алергічний бронхітОсновні види алергічн...
      Нецукровий діабет
      Що таке нецукровий діабет Симптоми нецукрового діа...
      Реклама
      Реклама