Цукровий діабет 1-го типу

Цукровий діабет 1-го типу — це метаболічне захворювання, що характеризується хронічною гіперглікемією (підвищений рівень глюкози в крові). Він розвивається внаслідок аутоімунної реакції, яка спричиняє руйнування бета-клітин підшлункової залози, що продукують інсулін. Цей тип діабету ще називають інсулінозалежний цукровий діабет.

Інсулін — це важливий гормон, який суттєво впливає на метаболізм глюкози, ліпідів, білків і мінералів. Він забезпечує надходження глюкози в м’язові та жирові клітини, стимулює відкладення глюкози в печінці у вигляді глікогену, синтез жирних кислот, поглинання амінокислот, гальмує розщеплення жиру в жировій тканині. Втрата здатності виробляти інсулін може відбуватися швидко або поступово. Без інсуліну розвивається діабетичний кетоацидоз (ДКА), який небезпечний для життя.

Розвиток 1-го типу цукрового діабету поділяють на три стадії залежно від наявності гіперглікемії та симптомів. Вилікувати захворювання неможливо, і пацієнти залежать від довічних ін’єкцій інсуліну.

Перший тип цукрового діабету є однією з основних причин серцево-судинних захворювань, інсультів, хвороби нирок у термінальній стадії, нетравматичних ампутацій кінцівок і випадків сліпоти. Знизити частоту ускладнень допомагає інтенсивний глікемічний контроль. Самоконтроль має включати моніторинг глюкози, введення інсуліну, тестування на кетонові тіла, харчування, включно з підрахунком вуглеводів, фізичну активність, способи запобігання та лікування гіпоглікемії.

У цьому огляді редакція Медправди розглядає причини, стадії розвитку, симптоми, методи діагностики та лікування діабету 1-го типу.

Цукровий діабет 1-го типу: причини

Причини цукрового діабету 1-го типу повністю не вивчені. Деякі дослідники вважають, що існує генетична схильність, тісно пов’язана з певними формами гена HLA (DR і DQ). За даними Американської діабетичної асоціації, цей зв’язок більш виражений при розвитку діабету в дитячому та юнацькому віці. Спадковість залежить і від безлічі інших генів.

Вважається, що у людей, які входять до групи ризику, спровокувати розвиток цукрового діабету першого типу можуть віруси і фактори навколишнього середовища. Деякі дослідження виявили ризик захворювання, пов’язаний із зараженням вірусом Коксакі, ентеровірусами, цитомегаловірусом, краснухою, грипом В, паротитом і COVID-19. Вони також виявили підвищений ризик діабету у дітей, народжених від матері, яка під час вагітності хворіла на вірус Коксакі або інший ентеровірус.

Вважається, що в розвитку захворювання певну роль відіграють екологічні токсини. Гігієнічна гіпотеза передбачає, що поліпшення санітарних умов пов’язане з розвитком аутоімунних захворювань. Вважається, що зниження впливу інфекційних агентів у дитинстві призводить до відсутності належного розвитку імунної системи. В якості потенційних тригерів розглядаються також дієтичні чинники.

Важливо! Наявність циркулюючих аутоантитіл до бета-клітин вказує на те, що людина перебуває в групі ризику або в неї вже розвинувся діабет 1-го типу. Антитіла до інсуліну виявляються переважно у дітей. Чим більша кількість виявлених антитіл і чим вищий їхній титр, тим вищий ризик діабету 1-го типу.

Поширеність

Цукровий діабет тип 1 становить приблизно 5–10 % усіх випадків діабету. За даними систематичного огляду та мета-аналізу, його поширеність у світі становить 9,5 %, а захворюваність — 15 випадків на 100 000 осіб. Останніми роками спостерігається постійне зростання захворюваності та поширеності діабету 1-го типу.

Етапи розвитку

Розвиток діабету 1-го типу відбувається в три стадії:

  • 1-ша стадія — протікає безсимптомно і характеризується нормальним вмістом глюкози в крові та наявністю ≥ 2 аутоантитіл до бета-клітин. Ці аутоантитіла є біомаркерами аутоімунітету. Вони виявляються за кілька місяців або років до появи симптомів;
  • 2-га стадія — діагностичні критерії включають наявність аутоантитіл до бета-клітин (зазвичай множинних) і дисглікемію (порушення рівня глюкози в крові). Людина залишається безсимптомною;
  • 3-тя стадія — розвивається діабет, який визначається гіперглікемією з клінічними симптомами.

Нижче в таблиці представлено три стадії діабету 1-го типу.

Стадія 1
Стадія 2
Стадія 3
Характеристики
  • Аутоімунітет
  • Нормоглікемія
  • Передсимптомна
  • Аутоімунітет
  • Дисглікемія
  • Передсимптомна
  • Аутоімунітет
  • Виражена гіперглікемія
  • Симптоматична
  • Діагностичні критерії
  • Острівцеві аутоантитіла
  • Відсутність порушення рівня глюкози в крові
  • Острівцеві аутоантитіла (зазвичай множинні)
  • Дисглікемія: порушення рівня глюкози в крові
  • Глюкоза в крові натщесерце 5,6–6,9 ммоль/л
  • Глюкозотолерантний тест 7,8–11,0 ммоль/л
  • A1C 5,7–6,4% або збільшення A1C ≥ 10%.
  • Аутоантитіла можуть бути відсутніми
  • Діабет за стандартними критеріями
  • Якщо у людини відсутні класичні симптоми гіперглікемії або гіперглікемічного кризу, рекомендується провести два аналізи для підтвердження діагнозу. При гострій появі симптомів з гіперглікемією слід використовувати критерії глюкози.

    Цукровий діабет 1-го типу: симптоми

    Класично діабет першого типу проявляється симптомами гіперглікемії:

    • полідипсія (невгамовна спрага);
    • поліурія (збільшене утворення сечі);
    • поліфагія (сильний голод);
    • нічний енурез (нетримання сечі);
    • нечіткість зору;
    • ненавмисна втрата ваги;
    • стомлюваність і слабкість.

    Якщо не провести своєчасну діагностику і лікування, стан може призвести до необхідності невідкладної медичної допомоги. Крім гіперглікемії, можуть спостерігатися електролітні порушення. Якщо таким людям не надати допомогу, може розвинутися ДКА (діабетичний кетоацидоз), що потребує госпіталізації та лікування внутрішньовенними рідинами, інсуліном і калієм. За даними з медичної бібліотеки PubMed, у близько 1/3 дітей і підлітків спостерігається ДКА.

    Важливо! У дорослих початок ознак і симптомів цукрового діабету 1-го типу більш варіабельний, ніж у молодих, і ДКА зустрічається рідше. Іноді буває складно відрізнити діабет 1-го типу від 2-го типу.

    Цукровий діабет 1-го типу: діагностика

    На першому прийомі лікар збирає повний медичний, хірургічний, психосоціальний і сімейний анамнез, включно з анамнезом вагітності та контрацепції. Він вимірює зріст, вагу та артеріальний тиск. Також лікар оглядає щитоподібну залозу, прослуховує серце, грудну клітку і черевну порожнину.

    Діабет діагностують на підставі критеріїв рівня глюкози в крові або глікованого гемоглобіну A1C. Нижче в таблиці представлені основні критерії діагностики цукрового діабету 1-го типу.

    Критерій
    Показник
    Примітки
    Глюкоза в крові натщесерце
    ≥ 7,0 ммоль/л
    Голодування визначається як відсутність прийому їжі протягом мінімум 8 годин.
    Глюкозотолерантний тест
    ≥ 11,1 ммоль/л
    Тест проводять із використанням глюкозного навантаження, що містить 75 г глюкози, розчиненої у воді.
    А1С
    ≥ 6,5%
    При відсутності вираженої гіперглікемії для діагностики необхідні два аномальні результати аналізу.
    Випадковий рівень глюкози в крові
    ≥ 11,1 ммоль/л
    При симптомах гіперглікемії або гіперглікемічного кризу.

    A1C — це усереднений показник вмісту глюкози в крові протягом певного періоду часу. Людям з діабетом бажано підтримувати рівень A1C нижче 7 %.

    Лікування

    Діабет першого типу — це небезпечне захворювання, яке потребує ретельного лікування та щоденного контролю:

    • пожиттєве введення інсуліну за допомогою ін’єкцій або використання інсулінової помпи;
    • регулярний контроль вмісту глюкози в крові;
    • дотримання здорового харчування;
    • фізичні вправи.

    Метою лікування є підтримання вмісту цукру в крові в межах норми 4–6 ммоль/л. Але цей діапазон може варіюватися залежно від конкретної людини та обставин.

    Важливо! Занадто висока концентрація цукру в крові може призвести до гіперглікемії або кетоацидозу, занадто низька — до гіпоглікемії.

    Контроль вмісту глюкози в крові має здійснюватися протягом дня і навіть уночі. Підтримка нормального рівня глюкози допомагає запобігти короткостроковим і довгостроковим ускладненням.

    Контроль рівня глюкози в крові

    Регулярне вимірювання вмісту глюкози в крові проводиться за допомогою глюкометра або системи моніторингу рівня глюкози (CGM). При використанні CGM датчики вводять у підшкірну клітковину, і кожні 5 хвилин передають показники глюкози на приймач. Можна використовувати сигнали тривоги про низький і високий вміст глюкози, щоб запобігти важким станам. Сигнали тривоги також можуть попереджати про швидку зміну концентрації глюкози.

    Менш дорогий варіант CGM використовує «‎зчитувач»‎ (пристрій, який користувач сканує над місцем встановлення датчика) або смартфон для візуалізації останніх показань глюкози. Усі ці пристрої полегшують моніторинг показників глюкози протягом дня та ночі. Користувачі отримують важливу інформацію, що дає змогу орієнтуватися в інсулінотерапії та прийомі їжі, щоб уникнути різких стрибків глікемії та гіпоглікемії.

    Дані з CGM, глюкометрів та інсулінових помп потрібно обговорювати під час кожного відвідування лікаря, щоб коригувати схеми лікування для досягнення цільових показників глікемії.

    Прогноз

    Діабет 1-го типу асоціюється з високою захворюваністю та смертністю. Майже у 50 % пацієнтів протягом життя розвиваються серйозні ускладнення. Деякі втрачають зір, в інших розвивається ниркова недостатність у термінальній стадії. Для тих, хто переживе перші 20 років, прогноз сприятливий. Однак хвороба невиліковна, і з часом у пацієнтів можуть розвинутися: передчасна ішемічна хвороба серця, нейропатія, виразки на стопах і втрата зору.

    Завдяки поліпшенню контролю вмісту глюкози, артеріального тиску та холестерину захворюваність і смертність, пов’язані з діабетом 1-го типу, знизилися, а тривалість життя збільшилася. Крім цього, зменшилася частота серйозних ускладнень. Хоча смертність серед людей з діабетом у 2–5 разів вища, ніж серед людей без діабету, загальні показники смертності в останні роки також знизилися.

    Поширені питання

    Що таке цукровий діабет 1-го типу?

    Це метаболічне захворювання, яке характеризується відсутністю або недостатнім виробленням інсуліну. У результаті, без лікування, підвищується вміст цукру в крові, що призводить до тяжких ускладнень.

    Які симптоми при діабеті 1-го типу?

    Прояви включають: прискорене сечовипускання, невгамовну спрагу, постійну втому, втрату ваги при нормальному або підвищеному апетиті, затуманений зір. Ці симптоми часто проявляються раптово і можуть бути важкими, вимагаючи невідкладної медичної допомоги.

    Чи можна зупинити діабет 1-го типу?

    Діабет 1-го типу неможливо зупинити, оскільки це аутоімунне захворювання. Але його можна контролювати за допомогою введення інсуліну, правильного харчування, фізичних вправ і моніторингу вмісту цукру в крові. Дослідження тривають, і вчені працюють над методами, які могли б допомогти в лікуванні та профілактиці захворювання.

    Чим небезпечний цукровий діабет 1-го типу?

    Діабет 1-го типу може призвести до гострих ускладнень, наприклад, кетоацидоз (стан, що загрожує життю), і довгострокових ускладнень, наприклад, ушкодження судин, нервів, нирок, очей і серцево-судинні хвороби. Без належного контролю захворювання може значно знизити якість і тривалість життя.

    Скільки живуть люди з цукровим діабетом 1-го типу?

    Люди можуть жити довго за умови правильного контролю захворювання. Сучасні методи лікування та контроль рівня глюкози в крові значно збільшили тривалість життя пацієнтів. При гарному догляді багато пацієнтів живуть стільки ж, скільки й люди без діабету.

    Реклама
    Епідемія СНІДу тільки починається
    За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
    Відкриття подвійної спіралі ДНК
    28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
    Реклама
    Алергічний бронхіт
    Яким буває алергічний бронхітОсновні види алергічн...
    Нецукровий діабет
    Що таке нецукровий діабет Симптоми нецукрового діа...
    Реклама
    Реклама