Інвалідність з 2-м типом діабету

Згідно з виданням Міжнародної діабетичної федерації Diabetes Atlas, у 2021 році в Україні налічувалося 2 325 000 хворих на діабет у віці від 20 до 79 років. Більшість із них, близько 90%, страждають на цукровий діабет 2-го типу.

На відміну від діабету 1-го типу, що має аутоімунну природу розвитку, діабет 2-го типу є метаболічним захворюванням. Воно розвивається через генетичну схильність, неправильний спосіб життя (ожиріння і нестачу фізичної активності), та навіть інших чинників. Це може спричинити важкі ускладнення, такі як інфаркт міокарда, інсульт, втрата зору, і призвести до часткової або повної втрати працездатності.

Портал «Медравда» пояснює, чи належить при діабеті 2-го типу інвалідність та як її отримати.

Цукровий діабет 2-го типу: інвалідність залежить від ускладнень

За даними експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), серед хворих на діабет інвалідів у два-три рази більше, ніж при іншому захворюванні. Однак це не означає, що отримати інвалідність можуть усі пацієнти з діабетом. Підставою для цього є ускладнення, що призводять до порушення функцій організму.

Важливо: згідно з п. 2.1 Інструкції щодо встановлення груп інвалідності від 05.09.2011 року, медико-соціальна експертиза може призначити інвалідність на основі порушення функції обміну речовин, внутрішньої секреції, імунітету та інших.

При діабеті 2-го типу інвалідність може бути призначена за таких ускладнень

  • Діабетична ретинопатія, яка може призвести до втрати зору;
  • діабетична нефропатія, що супроводжується хронічною нирковою недостатністю;
  • діабетична стопа, яка збільшує ризик розвитку виразок та некрозу;
  • діабетична полінейропатія — пошкодження нервів через гіперглікемію (високий рівень глюкози в крові);
  • стенокардія, інфаркт міокарда;
  • інсульт;
  • деменція.

Підстави для здобуття І групи інвалідності при цукровому діабеті 2-го типу — тяжкі ускладнення, такі як втрата зору очей, трофічні виразки (особливо на стопах), часті напади гіпоглікемічної коми та інші. Такі пацієнти потребують постійного догляду з боку інших людей.

Підстави для здобуття ІІ групи інвалідності — аналогічні ускладнення середньої тяжкості. Такі пацієнти потребують допомоги інших людей, проте постійний догляд їм не потрібний.

Підстави для отримання інвалідності ІІІ групи — помірні симптоми. Такі пацієнти не потребують сторонньої допомоги.

При найважчих формах цукрового діабету 2-го типу інвалідність дають І групи, а за відносно легких — ІІІ групи.

Підстави для здобуття інвалідності

Інвалідність
І група
ІІ група
ІІІ група
Ускладнення
  • Діабетична ретинопатія 3-ої стадії;
  • діабетична нейропатія 3-й та 4-й стадії;
  • діабетична енцефалопатія;
  • серцева недостатність 3-го ступеня;
  • хронічна ниркова недостатність;
  • часті напади гіпоглікемічної коми
  • Діабетична ретинопатія 1-ої та 2-ої стадії;
  • діабетична нейропатія 2-го
    ступеня;
  • ниркова недостатність при успішній пересадці нирки або діалізі;
  • обмеження руху
  • Симптоми легкої та середньої тяжкості
    Важно: хворі, яким було призначено інвалідність ІІ або ІІІ групи, можуть продовжувати працювати. Відповідно до ст. 172 КЗпП України «Застосування праці осіб з інвалідністю», їм мають бути створені умови праці згідно з медичними рекомендаціями.

    Як отримати при діабеті 2-го типу групу інвалідності?

    Цукровий діабет 2-го типу: інвалідність визначить комісія

    Через військові дії все більше людей потребують отримання інвалідності. Щоб спростити процес подання документів, Кабінет Міністрів України розробив постанову від 3 травня 2024 року №501 «Про внесення змін до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності».

    Відповідно до постанови, до медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) треба надати паспорт громадянина України (власникам ID картки — виписку про місце реєстрації) та довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (РНОКПП).

    Чоловікам віком від 18 до 60 років треба пред’явити військовий квиток з актуальною інформацією або документ, що його замінює;

    тим, хто був позбавлений волі внаслідок збройної агресії проти України, — довідку про перебування у місцях несвободи.

    Крім цього, лікарські консультативні комісії (ЛКК), які проводять первинну оцінку стану здоров’я пацієнта, готують пакет медичних документів та подають їх до медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) для встановлення або підтвердження при інвалідності хворого.

    Медичні документи для подання до МСЕК

    Напрямок на МСЕК. У ньому вказується діагноз, результати проведеного лікування та реабілітації, обґрунтування необхідності проходження МСЕК;

    витяг з амбулаторної карти пацієнта відображає всі дані про стан здоров’я пацієнта;

    результати лабораторних та інших обстежень (МРТ, КТ, УЗД та ін.);

    план медичної, професійної та індивідуальної реабілітації включає рекомендації щодо подальшого лікування;

    документи, що підтверджують необхідність інвалідності (акт про нещасний випадок на виробництві або висновок про професійне захворювання тощо);

    документи, що підтверджують безперервну тимчасову непрацездатність упродовж чотирьох місяців: лист непрацездатності або медичні довідки.

    Такий пакет документів дозволяє експертам МСЕК оцінити необхідність одержання при діабеті 2-го типу інвалідності та призначити її групу.

    Поширені питання

    Я п’ять років страждаю на цукровий діабет 2-го типу. Яка група інвалідності мені належить?

    Саме захворювання на діабет, незалежно від його типу, не є підставою для отримання інвалідності. Вона призначається тільки у разі розвитку ускладнень, які можуть спричинити порушення функцій організму (зорової, рухової, слухової тощо).

    У яких випадках при діабеті 2-го типу інвалідність призначають ІІІ групи?

    Для призначення при цукровому діабеті 2-го типу інвалідності потрібна оцінка тяжкості захворювання та його ускладнень. Підставою є середньотяжкий перебіг захворювання, коли за наявності лікування не вдається нормалізувати рівень цукру на крові. Це може спричинити такі ускладнення, як ураження сітківки ока (ретинопатія), порушення у роботі нирок (нефропатія), погіршення кровообігу в нижніх кінцівках (діабетична ангіопатія), ризик формування виразок стопи.

    Також підставою для здобуття інвалідності є обмеження у трудовій діяльності. Пацієнти з діабетом 2-го типу середньої тяжкості часто потребують зміни умов праці. Це може включати перехід працювати з менш важкими фізичними навантаженнями, оскільки інтенсивна праця може погіршити стан здоров’я. МСЕК може врахувати цю обставину.

    Як впливає тривалість лікування цукрового діабету 2-го типу на інвалідність?

    Статистика показує, що діабет є найпоширенішою причиною втрати зору або ампутації кінцівок внаслідок тривалої глікемії. Однак сучасні методи лікування дозволяють контролювати глікемію таким чином, що навіть після багатьох років захворювання не виникає ускладнень. Отже, воно не призводить до інвалідності.

    Чи можуть при цукровому діабеті 2-го типу групу інвалідності зняти?

    Зазвичай інвалідність надається терміном на один рік, після чого необхідно пройти повторний огляд. Якщо за результатами нового огляду стан здоров’я людини покращився, інвалідність можуть зняти або змінити її групу.

    Чи можуть при цукровому діабеті 2-го типу інвалідність призначити довічно?

    При цукровому діабеті, що супроводжується помірними чи тяжкими ускладненнями, хворому може бути призначена інвалідність довічно.

    І групи інвалідності призначають при сліпоті на обидва ока або ампутації однієї чи двох нижніх кінцівок на рівні стегна. Такі хворі потребують стороннього догляду.

    ІІ групи інвалідності призначають при цукровому діабеті 2-го типу середньої або тяжкої течії, якщо є ампутацією нижньої кінцівки на рівні верхньої третини гомілки та вище. Такі пацієнти можуть зберігати здатність до самообслуговування, але їм потрібні значні зусилля та допомога у повсякденному житті.

    ІІІ групу інвалідності призначається при помірних обмеженнях, таких як парез, що обмежує рух у всіх суглобах, незважаючи на фізичну реабілітацію, та трудову діяльність.

    Реклама
    Епідемія СНІДу тільки починається
    За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
    Відкриття подвійної спіралі ДНК
    28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
    Реклама
    Алергічний бронхіт
    Яким буває алергічний бронхітОсновні види алергічн...
    Нецукровий діабет
    Що таке нецукровий діабет Симптоми нецукрового діа...
    Реклама
    Реклама