Біль внизу живота

Біль внизу живота зазвичай викликаний порушенням роботи органів, які розташовані між пупком і лобковою кісткою. До них відносяться органи черевної порожнини та малого таза. Якщо будь-яка частина цих органів пошкоджена або неправильно функціонує, з’являються відповідні попереджувальні болючі прояви.

Болі внизу живота описують по-різному: спазм, тупий або гострий біль. Зазвичай вони викликані підвищеним газоутворенням або розладом травлення. Рідше це може бути проявом серйозної проблеми (інфекції нирок, завороту кишки, апоплексії яєчника та ін.).

Деякі захворювання, при яких болить низ живота, не можна ігнорувати. Вони вимагають звернення до лікаря, а в критичних випадках — термінової медичної допомоги. Зазвичай больові відчуття усувають за допомогою ліків, вправ і змін у харчуванні, але іноді може бути необхідна операція.

У цьому огляді редакція Медправди розглядає причини болючості в нижній частині черевної порожнини. А також розповідає, як діагностують пов’язані з нею захворювання, і чим зняти біль внизу живота.

Чому болить низ живота

Болючість і дискомфорт внизу живота найчастіше пов’язані з органами, розташованими у передній нижній частині черевної порожнини:

  • тонка кишка;
  • товста кишка;
  • апендикс;
  • яєчники;
  • матка;
  • сечоводи;
  • сечовий міхур.

Рідше біль може передаватися з органів, які знаходяться в інших частинах тіла, якщо вони зачіпають нерви, що проходять між двома областями. Наприклад, нирки розташовані в задній частині черевної порожнини, але біль у нирках може віддавати в передню частину тіла, через це болить живіт нижче пупка.

Види болю:

  • гострий біль внизу живота — виникає раптово і зазвичай має тимчасовий характер. До його причин відносяться травми і більшість інфекцій;
  • хронічний — викликаний хронічними захворюваннями, зберігається протягом тривалого часу або періодично то з’являється, то зникає.
Важливо! Обидва види болю можуть поступово посилюватися. Це може означати, що хвороба погіршується. При сильному болю внизу живота слід негайно звернутися до лікаря.

Наскільки небезпечно, коли болить низ живота

Деякі причини болю небезпечні, а інші — ні. Це складно визначити за відчуттями. Наприклад, запалення апендикса викликає гострий ріжучий біль внизу живота, який починається біля пупка і потім переміщується вниз вправо. Тому, якщо біль посилюється, варто звернутися до лікаря незалежно від причини болючості.

Лікар допоможе полегшити больові відчуття і одночасно з’ясує їх причину. За наявності недіагностованого хронічного болю також слід визначити його причину, навіть якщо болючість не надто сильна.

Чому найчастіше болить внизу живота

Кишківник розташований у нижньому відділі черевної порожнини і займає там більшу частину простору. Тому захворювання, які стосуються кишківника, є найпоширенішими причинами болючості та важкості внизу живота. До них належать часті проблеми з травним трактом (підвищене газоутворення, порушення травлення), а також більш серйозні гострі та хронічні кишкові захворювання.

Порушення травлення і підвищене газоутворення може виникнути при харчовій алергії або непереносимості, а також неправильній роботі травної системи. Людина також може відчувати, що коле та болить внизу живота, при запаленні кишківника, яке виникає при активації імунної системи.

Чому тягне низ живота у жінок

Жіночі репродуктивні органи є ще однією поширеною причиною появи больових відчуттів. Варто врахувати, що відрізнити кишковий спазм від менструального може бути складно, тому що матка і кишківник розташовані дуже близько один до одного.

Ниючий біль внизу живота під час овуляції може виникати в середині менструального циклу. В більшості випадків менструальні болі, при яких ниє та тягне низ живота, є нормальними, але іноді вони можуть свідчити про серйозні захворювання (фіброміома матки, ендометріоз).

Деякі жінки відчувають тягнучі болі внизу живота під час першого триместру вагітності, що вважається нормальним явищем. Позаматкова вагітність, яка розвивається у фаллопієвій трубі, викликає ріжучий біль внизу живота.

Чому ще може боліти низ живота

Якщо травна і репродуктивна система не задіяні, ниючі або ріжучі болі внизу живота можуть бути пов’язані з органами сечовидільної системи. Найпоширенішою причиною болючості є цистит. Інфекції нирок також можуть викликати больові відчуття внизу черевної порожнини, якщо вони іррадіюють зі спини. Камені в нирках або сечовивідних шляхах також можуть бути причиною болю.

Чого болить низ живота тільки зліва або справа

Зазвичай біль внизу живота посередині може бути пов’язаний з дисменореєю (менструальний біль), овуляцією, інфекціями сечостатевих шляхів, гінекологічними проблемами, простатитом. Але в деяких випадках він може відчуватися з одного боку (зліва або справа).

Якщо болить живіт внизу з лівого боку, це може свідчити про дивертикульоз і дивертикуліт товстої кишки. Дивертикули, які утворюються в стінці товстої кишки, часто слугують притулком для бактерій. Вони можуть легко інфікуватися, викликаючи больові відчуття.

Якщо ріже внизу живота з правого боку, це може вказувати на запалення апендикса, який відгалужується від товстої кишки. За даними організації по боротьбі з сепсисом Sepsis Alliance, він може лопнути, поширивши інфекцію на черевну порожнину, і призвести до сепсису.

Відчуття, що пече та тягне внизу живота з одного боку, також може виникнути при ураженні одного яєчника або однієї нирки (пухлина, кіста, камені в нирках). Однією з небезпечних причин є апоплексія яєчника — крововилив у яєчник, який може призвести до розриву яєчника і викликати внутрішню кровотечу.

Як визначити, що може боліти внизу живота

Для точної діагностики слід звернутися до лікаря. Зазвичай він проводить медичний огляд, детально розпитує про симптоми та точне місце болю.

Нижче в таблиці наведена локалізація болю та можливі діагнози.

Локалізація болю
Можливі діагнози
Правий нижній квадрантТовста кишка: апендицит, коліт, дивертикуліт, ЗЗК (запальні захворювання кишківника), СПК (синдром подразненого кишківника).

Гінекологічні: позаматкова вагітність, фіброміома, кіста яєчника, перекрут, ЗЗОМТ (запальні захворювання органів малого тазу).

Ниркові: нефролітіаз, пієлонефрит.
Надлобкова зонаТовста кишка: апендицит, коліт, дивертикуліт, ЗЗК, СПК.

Гінекологічні: позаматкова вагітність, фіброміома, кіста яєчника, перекрут, ЗЗОМТ.

Ниркові: цистит, нефролітіаз, пієлонефрит.
Лівий нижній квадрантТовста кишка: коліт, дивертикуліт, ЗЗК, СПК.

Гінекологічні: позаматкова вагітність, фіброміома, кіста яєчника, перекрут, ЗЗОМТ.

Ниркові: нефролітіаз, пієлонефрит.

Лікар може направити пацієнта на гінекологічний або ректальний огляд, а також запропонувати пройти обстеження, щоб підтвердити або виключити можливі причини болю внизу живота.

Обстеження може включати:

  • розгорнутий аналіз крові, щоб перевірити наявність інфекції або крововтрати;
  • тест на вагітність;
  • візуалізаційні дослідження для огляду органів черевної порожнини.
Важливо! При вагітності для діагностики причини болю в нижній частині живота кращим методом візуалізації є УЗД.

Що робити, коли болить низ живота

Полегшити больові відчуття можна за допомогою анальгетиків (НПЗП, парацетамол). Залежно від стану можуть знадобитися більш сильні знеболювальні (стероїди або опіоїди). При сильних болях в лікарні можуть ввести ліки внутрішньовенно за допомогою крапельниці.

Насамперед необхідно виявити й усунути причину больових відчуттів. Кишкові та менструальні спазми внизу живота можна лікувати вдома за допомогою відпочинку, тепла і пиття. Якщо турбує травна система, бажано дати їй відпочинок, вживаючи бульйон і чай. Заспокоїти травну систему також допоможуть трав’яні чаї з м’яти, солодки та імбиру. Надалі бажано скоригувати свій раціон.

Не рекомендується використовувати сильні ліки або народні засоби без консультації лікаря. Важливо уважно спостерігати за своїм станом і своєчасно звертатися до медичного фахівця для точної діагностики та лікування.

Коли звертатися за медичною допомогою

За даними медичного сайту MedlinePlus, необхідно звернутися до лікаря, якщо прояви не зникають або погіршуються чи виникли інші потенційно серйозні симптоми:

  • раптовий різкий біль внизу живота;
  • больові відчуття не зменшуються через 48 годин;
  • біль триває більше одного тижня;
  • живіт роздутий, твердий, жорсткий або болючий на дотик;
  • пекучий біль під час сечовипускання;
  • відсутність випорожнення кишківника на протязі кількох днів;
  • нудота, блювання;
  • кров у блювотних масах або випорожненнях;
  • діарея, що триває п’ять і більше днів;
  • лихоманка;
  • втрата апетиту;
  • тривала вагінальна кровотеча;
  • ознаки жовтяниці;
  • нещодавня травма;
  • запаморочення.

Біль внизу черевної порожнини зустрічається часто, але іноді буває складно визначити, що саме болить. Оскільки деякі захворювання мають схожі прояви, необхідна точна своєчасна діагностика і призначення ефективного лікування.

Поширені питання

Що означає, коли болить внизу живота?

Це може мати декілька причин: кишкові (підвищене газоутворення, закреп, інфекції, апендицит), урологічні (інфекції, камені в нирках або сечоводах), гінекологічні (менструальний біль, кісти яєчників, позаматкова вагітність) порушення або хвороби.

Чому може тягнути низ живота?

Ці відчуття вважаються нормальним явищем під час місячних або вагітності. Але при погіршенні симптомів слід обов’язково звернутися за медичною допомогою.

Чому ріже низ живота?

Ріжучі болі можуть бути наслідком урологічних, травних, гінекологічних або репродуктивних проблем, наприклад, камені в нирках, розрив кісти, ендометріоз.

Чому коле внизу живота?

Найчастіше колючий біль внизу живота викликаний підвищеним газоутворенням, кишковими інфекціями, апендицитом, каменями в жовчному міхурі або нирках, кістами яєчників та іншими хворобами.

Що робити, якщо болить низ живота?

Для полегшення болю можна прийняти знеболюючі препарати (ібупрофен або парацетамол). Необхідно пити достатню кількість води. Слід уникати важкої їжі, яка може погіршити травлення, обирати легкі страви (супи, варені овочі, йогурт). Якщо біль дуже сильний, супроводжується тривожними симптомами (кровотеча, висока температура), або є підозра на серйозні захворювання, необхідно негайно звернутися за медичною допомогою. Якщо біль пов’язаний з репродуктивною системою у жінок (наприклад, підозра на кісту яєчника або позаматкову вагітність), слід звернутися до гінеколога.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Інгаляції небулайзером при бронхіті
Які є інгалятори для лікування бронхітуЯк вибрати ...
Верхньощелепний синусит
Верхньощелепний синусит викликають інфекціїСкільки...
Реклама
Реклама